چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۳:۵۸
آخرین اخبار
7 آذر 1401 ، ساعت 09:11 151 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :74418

برخی تصمیمات غیر کارشناسی، کشاورزی را در آستانه نابودی قرار داد

دبیر نظام صنفی کشاورزی بردسکن گفت: برخی تصمیمات غیر کارشناسی اعلام شده از مرکز استان به شهرستان‌ها، ضمن موجب بروز مشکلات بیشتر، کشاورزی را در آستانه نابودی قرار داده است.

به گزارش جلال شرق ، شمس الدین نوروزیان، در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه ۸۵ درصد مردم بردسکن کشاورز هستند، از این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی استان و کشور نام برد و افزود: در تولید محصولات انار، انجیر، پنبه، پسته و زیره سبز همواره این شهرستان دارای رتبه در سطح استان و کشور است.

وی خاطرنشان کرد: بردسکن از باغات بسیار پیشرفته و مدرنی برخوردار است و کشاورزان از دانش بومی بسیار خوبی برخوردارند به طوری که این دانش را به تمامی شهرهای همجوار خود انتقال داده‌اند.

دبیر نظام صنفی کشاورزی بردسکن تصریح کرد: به دلیل کیفیت پسته بردسکن، تمامی کشورهای شرقی خواهان محصول این شهرستان هستند، به مرحله‌ای رسیدیم که کشاورزی بردسکن همانند درخت بارور تنومندی شده است.

وی بیان کرد: هرچند از چندین سال قبل کشاورزی با خشکسالی درگیر شده اما در کنار این خشکسالی برخی تصمیمات غیر کارشناسی که از مرکز استان به شهرستان‌ها اعلام می‌شود موجب بروز مشکلات بیشتری شده است.

نوروزیان، اظهار کرد: اگرچه از سال ۸۵ به دلیل افت سفره‌های زیرزمینی برداشت آب از چاه‌های کشاورزی سهمیه‌بندی شده اما این تصمیم برای تمام استان یکسان است به طوری که برای بردسکن با بیش از ۴۸ درجه گرما در تابستان همان سهمیه‌ای در نظر گرفته‌ شده که شهرهای شمالی و سردسیری استان دارند.

وی گفت: انتظار داریم بعد از گذشت ۱۵ سال برای سهمیه آب چاه‌های کشاورزی اقدام کارشناسی مجددی صورت گیرد، متأسفانه از سال گذشته وزارت نیرو اعلام کرده که به دلیل کمبود انرژی چاه‌های کشاورزی هم در اوج گرمای ۴۸ درجه باید به سمت خاموشی بروند که این تصمیم موجب وارد شدن تنش بسیار شدیدی به محصولات کشاورزی می‌شود.

دبیر نظام صنفی کشاورزی بردسکن با بیان اینکه در این جنگ خشکسالی دیگر خاموشی چاه موتورها را نمی‌توان تحمل کرد، از مسئولان خواست تدابیری اتخاذ کنند که میزان خاموشی چاه موتورهای بردسکن به حداقل برسد.

وی افزود: کشاورزان از دولت خواهان تسهیلات و منابع بدون بازپرداخت نیستند ولی انتظار داریم دولت با کاهش قیمت نهاده‌ها و آب و برق و … از ما حمایت کند تا حاصل دسترنج ۴۰ ساله کشاورزی بردسکن از بین نرود.

نوروزیان گفت: پسته و انجیر بردسکن شهرت جهانی دارد، نباید به دلیل عدم مدیریت، این محصولات از بین بروند.

انتهای پیام

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است