جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
14 مرداد 1395 ، ساعت 21:11 1,711 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :19031
رئیس جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه:

برنج هاشمی آستانه‌اشرفیه سرآمد برنج‌های دنیاست

رئیس جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه این شهرستان گفت: برنج هاشمی آستانه‌اشرفیه سرآمد برنج‌های دنیاست

به گزارش جلال شرق، گودرز کمال پور بابیان اینکه خاک آستانه‌اشرفیه یکی از حاصلخیزترین خاک‌های استان گیلان است اظهار کرد: یکی از مرغوب‌ترین برنج دنیا که حتی توانست در بین بقیه رقم‌های بهترین برنج آپاچی آمریکایا برنج هندی در کشور فیلیپین برند برترین را از آن خود کند برنج هاشمی آستانه‌اشرفیه بوده است.

وی بابیان اینکه برنج هاشمی به‌عنوان یک رقم کیفی هم چنان زبان زد عام و خاص است اظهار کرد: به‌جرئت می‌توان گفت که از بین رقم هاشمی در گیلان بهترین رقمش برنج هاشمی آستانه‌اشرفیه است و به‌گزاف نیست اگر بگوییم بهترین رقم فعلی کشور که زبان زد در دنیاست از همین خاک آستانه‌اشرفیه تولید می‌شود.

کمال پور کل زیر کشت محصولات زراعی آستانه‌اشرفیه را ۳۰ هزار هکتار نام برد که برنج مهم‌ترین محصول این شهرستان با زیر کشت ۲۳ هزار ۵۷۰ هکتار است که بعدازآن محصول زراعی مهمی چون بادام‌زمینی در ۲۵۰۷ هکتار و ۹۹۲ هکتار پاچ باقلا و بقیه محصولات زراعی دیگر کشت می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی برنج غالب را در آستانه‌اشرفیه از نوع صدری عنوان کرد که هاشمی بالاترین سطح زیر کشت را در این شهرستان داراست د و بالای ۸۰% زیر کشت برنج در این شهرستان را تشکیل می‌دهند.

وی دیگر رقم‌های زیر کشت زمین‌های این شهرستان را از نوع صدری با عناوین آستانی جو، جمشید جو، لاهیجانی جو و علی کاظمی است که همه این‌ها از خانواده‌های صدری هستند که تا حدود ۹۵% را با هاشمی پوشش می‌دهند.

کمال پور علت عدم کشت برنج حسن سرا را به دلیل کم محصولی خوشه‌ها و آفت‌پذیری بسیار بالای آن نام برد و خاطرنشان کرد رقم بینام مانند رقم‌های پر محصول دیگر مانند گوهر و … در این شهرستان یا کشت نمی‌شود یا زیر ۱% درصد است

رئیس جهاد کشاورزی ضمن تبریک فرارسیدن روز خبرنگار، از تلاش‌های رسانه‌های این شهرستان در انعکاس اخبار کشاورزی تقدیر کرد و اصحاب رسانه را صادق‌ترین و زحمت‌کش‌ترین قلم‌به‌دستان جامعه برشمرد که با عشق به حرفه‌شان کار اطلاع‌رسانی را انجام می‌دهند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است