چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۴۳
آخرین اخبار
10 خرداد 1395 ، ساعت 19:57 1,639 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15513

بهترین فرصت رصد سیاره سرخ ؛امشب

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: امشب زمین با مریخ در کمترین فاصله رویارویی با یکدیگر قراردارند که می توان با چشم غیر مسلح در آسمان این سیاره زیبا را رصد کرد.

به گزارش جلال شرق ،مهندس مسعود عتیقی گفت: تقریبا هر۲۶ ماه فاصله زمین و مریخ به کمترین میزان خود می رسد که در سال ۸۲ این فاصله به ۵۷ میلیون و۷۰۰ هزار کیلومتر و امشب به۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار کیلومتر می رسد.

عتیقی افزود: این سیاره ها(زمین و مریخ ) به طور دوره‌ای هر ۲۶ ماه یکبار به نزدیکترین فاصله به یکدیگر می‌ رسند به علت شکل مداری سیاره سرخ بهرام (مریخ) نسبت به مدار زمین هر بار در هنگام مقابله این فاصله متفاوت است.
وی با بیان اینکه امشب مریخ مقارن با غروب آفتاب، طلوع می کند و در نیمه شب در میانه آسمان (سمت جنوب کره آسمان) دیده می شود گفت: امسال میزان روشنایی این سیاره، دو برابر ستاره پر نور آسمان و  یا همان شباهنگ خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: ساعت ۲ و ۵ دقیقه بامداد سه شنبه ۱۱ خرداد، مریخ به کمترین فاصله با زمین می رسد و در هفته ها و ماه های پس از مقابله (اوایل خرداد۹۵ به بعد)، سیاره سرخ درخشانترین جرم آسمانی است که حتی با چشم غیر مسلح قابل دیدن است.
وی گفت: امسال سال دو سیاره بهرام (مریخ )و کیوان ( زحل) است چرا که این دو جرم در خرداد به کمترین فاصله با زمین رسیده و بهترین شرایط را امسال برای مشاهده در درخشانترین حالت دارا هستند .
عتیقی افزود: با عقب افتادن(حرکت رجعی) این سیاره از زمین، به مرور شدت درخشش سیاره سرخ پایین می آید،ضمن اینکه با توجه به تفاوت سرعت مداری زمین و مریخ مدتی پس از مقابله شاهد حرکت بازگشتی مریخ در زمینه ستارگان آسمان خواهیم بود./صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است