سه شنبه, ۳ خرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
16 مهر 1394 ، ساعت 18:30 1,865 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :4259
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه:

به‌جای برخورد منفعلانه با پدیده‌های اجتماعی، مبتکرانه مدیریت و هدایت کنیم

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه  به مناسبت روز جهانی کودک و محیط زیست در گفتگوی اختصاصی با جلال شرق  گفت: به‌جای برخورد منفعلانه با پدیده‌های اجتماعی، مبتکرانه مدیریت و هدایت کنیم.
حجت‌الاسلام ساجدی  بابیان اینکه دوره کودکی، بخشی از زندگی انسان‌هاست و نقش تأثیرگذار و تعیین‌کننده در تربیت آدم‌ها دارد اظهار داشت:. ازنظر صاحب نظران تربیتی، شخصیت انسان در یک‌سوم زندگی وی شکل می‌گیرد و در ۲۰ و چندسالگی شخصیت انسان کامل و قوام پیدا می‌کند.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: مربیان و صاحب نظران علوم تربیتی می‌گویند در این دوره سنی، ثلث اول یعنی دوره پیش‌دبستانی و دبستانی از مؤثرترین دوره‌ها است که انسان شکل تربیتی و شخصیتی کامل پیدا می‌کند
وی بابیان اینکه متأسفانه بسیاری از افراد جامعه و خانواده‌های مذهبی ما به اهمیت این دوره سنی در تربیت انسانی کودک توجه کافی ندارند یادآور شد: خانواده‌های ما انتظارات و اقتضائات سن و سال و روحیات دوره سنی اول را جدی نمی‌گیرند.
حجت‌الاسلام ساجدی به نظرات مهم صاحب نظران تربیتی و اجتماعی و هم‌چنین به روایات ائمه معصوم اشاره کرد و ادامه داد: در یک روایت معروفی از امام معصوم برخورد با فرزند را به سه دوره امیری، اسیری و وزیری تقسیم‌شده است،
وی مراد از دوره امیری سن کودکی تا ۷ سالگی را نام برد و گفت: در دوره اسارت که ۷ تا ۱۴ سالگی است که به‌اصطلاح
تخصصی امروز کودک جامعه‌پذیر می‌شود و رفتار هنجارهای اجتماعی را یاد می‌گیرد.
ساجدی با تأکید بر این نکته که در این دوره توصیه‌شده است که در برخورد با کودک و واگذاری مسئولیت و مراقبت از او برای شکل‌گیری رفتار تربیتی درست او جدی باشیم اظهار داشت: در دوره نوجوانی و جوانی خانواده‌ها موظف می‌شوند که در برخورد با آن‌ها همانند وزیر باشند که به او شخصیت دهند و در مسائل مهم خانوادگی او را مورد مشورت خود قرار دهند و از فکر و اندیشه او استفاده کنند.
و آماده کردن نوجوان و جوان در دوره وزیری را تمرین استقلال در زندگی و در برخورد با مسائلی که بعد از ازدواج با آن برخورد می‌کنند و قرارمی گیرد مؤثر قلمداد کرد و خاطرنشان کرد:. امیدوارم که خانواده‌ها مذهبی ما در نقش تربیتی کودک توجه جدی کنند تا انسان‌های متدینی را تحویل جامعه دهیم.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به تحولات پرشتاب اجتماعی در عرصه ارتباط‌جمعی پرداخت و به ادوار بین نسلی اشاره کرد و گفت: امروز اختلاف سنی یک دهه را هم نمی‌توانیم جز ادوار سنی بگوییم یعنی دهه ۶۰، ۵۰ و ۴۰ نام ببردیم زیرا امروز یک دهه به دو دوره متفاوت و متمایز به فرهنگی و اجتماعی حتی به سه سال رسیده است.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه تحولات اجتماعی و تغییرات فرهنگی را به دلایل مختلف ازجمله توسعه الکترونیکی و استفاده از رسانه‌ها خیلی شدید و پرشتاب نام برد و افزود: ازجمله بخش‌های مختلف که ما نتوانسته‌ایم با این سرعت پرشتاب خود را منطبق کنیم حوزه ادبیات کودک است.
و ی ادامه داد: نه در آثار مکتوب و نه در آثار تئوری‌های دانشگاه و روش‌های تربیتی، یک بسته فرهنگی که نحوه استفاده از وسایل ارتباطی را به کودکان و نونهالان ما آموزش دهند نداریم.
وی به عدم کنترل رسمی همه محتویات فرهنگی را که از طریق وسایل ارتباطی به ذهن کودک و جوانان و نوجوانان ما تزریق می‌شود اشاره کرد و یادآور شد: ما هیچ ظرفیت کارشناسی بالفعلی برای مدیریت بهینه وسایل ارتباطی نداریم
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه انقلاب ایران را یک انقلاب فرهنگی نام برد که باید سرمایه‌گذاری بیشتری در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها انجام گیرد.
وی بابیان اینکه بجای اینکه منفعلانه با این پدیده‌ها برخورد کنیم مبتکرانه مدیریت و هدایت کنیم اظهار داشت: باید در مؤسسات مربوط به کودکان مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، آموزش‌وپرورش سرمایه‌گذاری بیشتری انجام گیرد تا در این حوزه‌ها پیشتاز باشیم

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است