پنج شنبه, ۷ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
17 اکتبر 2015 ، ساعت 16:42 1,360 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :4673
رئیس هیئت امنای آستان مقدس حرم مطهرسلطان سید جلال الدین اشرف :

بیش از ۱۰۰۰ نفر از خدام افتخاری در حرم مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف برای ماه محرم و صفر ساماندهی شده‌اند

رئیس هیئت‌امنای حرم سلطان سید جلال‌الدین اشرف از ساماندهی بیش از یک هزارنفراز خادمین افتخاری و رسمی برای مراسم‌های مذهبی ماه‌های محرم و صفر در حرم مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف خبر داد.
حسین داداشی گفتگوی اختصاصی با جلال شرق ، بابیان اینکه خادمین افتخاری در هدایت دسته‌های عزاداری و ارائه خدمات بخش سمعی و بصری و خدمات فنی حضور فعال و گسترده خواهند داشت اظهار کرد: این نیروها علاوه بر بحث نظافت، بهداشت و راهنمایی زائران در جلسات سالانه که در دو بخش خواهران و برادران انجام می‌گیرد در سه نوبت به ارائه خدمات می‌پردازند.
این مسئول آستان مقدس سلطان سید جلال‌الدین اشرف را به‌عنوان چهارمین شهر مذهبی کشور و قطب فرهنگی شمال نام برد که همواره مورد مراجعه مردم عزادار حسینی بوده و دسته‌ها متعدد از ابتدای روزهای آغازین ماه محرم تا پایان ماه صفر از اطراف این شهرستان و استان به بارگاه مقدس آقا سید جلال‌الدین اشرف برای عرض ارادت و عزاداری ورود می‌کنند.
داداشی بابیان اینکه طبیعتا مسئولیت سنگینی به دوش مدیران این مجموعه است افزود: مراسم محرم با علم بندی که یک مراسم سنتی مردم این شهرستان است در شب اول ماه محرم برگزار شد و با برپایی این مراسم عملاً حرم مطهر آماده و مهیا برای میزبانی از دسته‌ها و هیئت‌های عزاداری می‌شود.
وی به برپایی مجالس سخنرانی با استفاده از وعاظ معرف کشور و استانی در طی دو ماه محرم و صفر یادآور شد: در آستان مقدس حرم مطهر به مدت ۶۰ شب محرم و صفر مجلس وضع خطابه در حسینیه اعظم برقرار است که کمتر در شهرهای استان مشاهده می‌شود.
رئیس هیئت‌امنای حرم سلطان سید جلال‌الدین اشرف به برنامه‌های ویژه آستان مقدس اشاره کرد و گفت: اجرای مراسم همایش ویژه شیرخوارگان، تجمع استانی همایش خواهران زینبی در آستان مقدس به‌صورت استانی و برنامه‌ی تاسوعا و عاشورای حسینی که انشا الله به حول قوه‌ی الهی با حضور گسترده مردم و دسته‌های عزاداری برگزار خواهد شد.
رئیس شورای هیئت‌های مذهبی آستانه‌اشرفیه یکی از ویژه‌برنامه‌های سنتی و ثبت‌شده‌ی ما مراسم ویژه‌ی روز عاشورا است که باهمت دوستان و هیئت خیام، هیئت آل محمد، آستان مقدس و سایر عزاداران حسینی مراسم هر ساله با شکوه خاصی برگزار می‌شود.
مقدماتی فراهم‌شده که امسال منظم‌تر و زیباتر از سال‌های گذشته این سوگواری حسینی برگزار بشود، برای پوشش خوب این مراسم که همه‌ی اهالی بتوانند این مراسم زیبا را رؤیت بکنند، سال گذشته یک تلویزیون شهری نصب شد، امسال دومین تلویزیون شهری هم به حول قوه‌ی الهی در ضلع غربی مستقر خواهد شد، تمام صحن حرم مطهر و خیابان‌های مجاور مردم می‌توانند مراسم روز عاشورای حسینی را از این مانیتورهای بزرگ شهری رؤیت کنند.
برنامه‌های سنتی سوم و هفتم اباعبدالله الحسین و اربعین حسینی به‌صورت برنامه‌ی محوری محرم و صفر و برنامه‌ی استانی و حتی به‌نوعی تحت پوشش ملی و بین‌المللی نام برد و ادامه داد: این برنامه‌ها به‌عنوان یک برنامه‌ی ویژه‌ی عزاداری سرور سالار شهیدان اباعبدالله الحسین در سطح استان گیلان و کشور مطرح است که امسال امیدواریم علاقمندان و ارادتمندان به آقا اباعبدالله الحسین و خاندان عصمت و طهارت، باشکوه، نظم و برنامه‌ریزی منظمی برگزار شود.

P1130271
داداشی به برنامه ویژه هیئت خیام در روز عاشورا که قدمت بسیار دیرینه در این شهرستان دارد پرداخت و یادآور شد: یکی از ویژه‌برنامه‌های سنتی و ثبت‌شده‌ی ما مراسم ویژه‌ی روز عاشورا است که باهمت دوستان و هیئت خیام، هیئت آل محمد، آستان مقدس و سایر عزاداران حسینی مراسم هر ساله با شکوه خاصی برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: مقدماتی فراهم‌شده که امسال منظم‌تر و زیباتر از سال‌های گذشته این سوگواری حسینی برگزار بشود، برای پوشش خوب این مراسم که همه‌ی زائران و عزاداران بتوانند این مراسم زیبا را رؤیت کنند علاوه بر تلویزیون شهری ضلع شرقی دومین تلویزیون شهری نیز در ضلع غربی مستقر خواهد شد تا تمام زائران صحن حرم مطهر و خیابان‌های مجاور بتوانند مراسم روز عاشورای حسینی را از این مانیتورهای بزرگ شهری رؤیت کنند.
رئیس شورای هیئت‌های مذهبی گفت: شهر آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر دارای ۸۰ هیئت مذهبی رسمی و ثبت‌شده‌ی برادران و خواهران است و یکی از محدود شهرستان‌های است که بیشترین تعدد هیئت‌های عزاداری را دارد که قدمت هیئت‌های ما بعضا باسابقه‌ی ۷۰ ساله هستند و این کمتر در استان گیلان به چشم می‌خورد.

رئیس هیئت‌امنای حرم مطهر یادآور شد: قبل از فرارسیدن ماه محرم با حضور امام‌جمعه‌ی، مسئولین شهری، سازمان تبلیغات اسلامی و شورای هیئت‌های مذهبی فراخوانی از روسای هیئت‌های مذهبی داشتیم که تلاش کردیم با سامان‌دهی، نظم و برنامه‌های خوبی در مساجد و تکایا برقرار بشود تا هماهنگی خوبی بین هیئت‌های امنا و هیئت‌های عزاداری به وجود بیاید.
وی استفاده از فضای محرم و صفر برای افزایش بصیرت مردم نسبت به شناختی که باید به سرور سالار شهیدان اباعبدالله الحسین و ائمه اطهار پیدا بکنند و به اهداف حسینی آشنا بشوند از ظرفیت‌های ماه محرم نام برد.
وی بابیان اینکه طبیعتا وظیفه‌ی سنگینی و رسالت بزرگ بر دوش همه‌ی ما است افزود: هم چنان‌که گذشتگان این اهداف عالی و مقدس را به ما منتقل کردند ماهم به نسل‌های آینده منتقل بکنیم، روحیه ایثارگری، فداکاری، شجاعت را در فرزندانمان افزایش بدهیم.

P1130270
رئیس شورای هیئت‌های مذهبی ادامه داد: هیئت‌های ما توجیه هستند و برنامه‌های منظمی دارند، اطعام از عزاداران حسینی در سطح مساجد و تکایا انجام می‌شود، وعاظ محترم به‌عنوان مبلغین، تبیین رسالت دینی قیام عاشورا را به دوش دارند و مداحان بسیار ارزشمندی داشته و داریم که هم از نسل جوان و هم از گذشتگان ما هستند که فضاهای محرم و صفر را گرم نگه می‌دارند.
داداشی مدیریت و هدایت مردم را تشکل‌های مذهبی از نکات مثبت ارزیابی کرد که بخش عمده یا تمام‌کارها و هزینه‌ها وهم چنین بخش‌های اجرایی را بر عهده‌ی دارند فعالیت‌های هیئت‌های مذهبی را مدیریت می‌کنند.
وی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی شهرستان هم به‌نوعی نهایت مساعدت و همکاری را در برقراری نظم، امنیت و حمایت‌هایی که موردنیاز است و تسهیلاتی را که باید فراهم بشود را انجام می‌دهند.
رئیس شورای هیئت‌های مذهبی از امام‌جمعه، فرماندار، نماینده مجلس، مسئولین دستگاه‌های اجرایی که در طول دو ماه محرم و صفر که با حضورشان در تجمعات مذهبی مشوق عنایت‌های عزاداری خواهند بود و تنگناها و محدودیت‌ها را مرتفع می‌کنند تقدیر و تشکر کرد..
وی در پایان اظهار امیدواری کرد که آستانه‌اشرفیه همچنان به‌عنوان یک پایگاه دینی و مذهبی و قطب فرهنگی شمال کشور روزبه‌روز فعالیت‌هایش گسترده‌تر و وسیع‌تر شود.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است