پنج شنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۵۸
آخرین اخبار
2 اردیبهشت 1395 ، ساعت 12:23 2,658 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13647

بی‌توجهی مسئولین و تکدی گری ساماندهی شده در آستانه‌اشرفیه

سرویس تحلیل و خبر جلال شرق ، در سالروز ولادت حضرت علی (ع) اگر گذر و نظری به جلوی حرم و خیابان شهید بهشتی می‌افکندی تکدی گران کم سن و سالی را می‌دیدی که در فواصل معینی در جلوی درب بانک‌ها و حرم نشسته‌اند و با زبان معصومانه خود از رهگذران درخواست کمک می‌کنند.

آنچه در نگاه اول به آن باید توجه داشت آن است که تکدی گری یک پدیده اجتماعی نامیمونی است که از طرف بعضی از آدم‌های سودجو و فرصت‌طلب با استفاده از کودکان و در ازای پرداخت اندکی غذا آنان را به شهرهای اطراف می‌برند تا جیب‌هایشان را پر و از غفلت مسئولین مربوط در شهرها با استفاده از کودکان وبا سو استفاده از احساسات مردمی نهایت بهره را برای انباشت سرمایه‌هایشان ببرند.

شهر مذهبی آستانه‌اشرفیه که به ادعای بعضی از آقایان چهارمین شهر مذهبی کشور عنوان می‌شود جدا از نگاه فرهنگی و برنامه‌هایی که در مناسبت‌های مختلف بعضی از متصدیان بخش فرهنگی به‌صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند باید با این پدیده شوم اجتماعی که نگاه هر زائر و گردشگر را به خود معطوف می‌دارد حداقل برخوردی انجام گیرد.

آیا شایسته است که بی‌تفاوت از پدیده تکدی گری کودکان معصوم نونهال که اکثریت آنان نیز دختران می‌باشند و به‌صورت ساماندهی شده در شهر چیدمان می‌گردند از کنار آن گذشت.

آیا ادارات و نهادهای متولی شهر نباید مثل بسیاری از شهرهای مذهبی با این پدیده شوم برخورد قاطع کنند و مسببان و ترویج‌دهندگان تکدی گری و سو استفاده گران کودکان معصوم را به قانون سپرد.

آیا شهردار و مدیریت شهری که بنا به فرمایش خودشان درصدد زیباسازی شهر، روان‌سازی ترافیک و اجرای طرح‌های متعدد درجاهای مختلف شهرستان هستند، جمع‌آوری تکدی‌گرانی که چهره شهر مذهبی و دیار سلطان سید جلال‌الدین اشرف را زشت می‌کند جز وظایف زیباسازی شهر نیست؟ آیا نیروی انتظامی آن ضابطه‌ای قانونی را ندارد که در این راه گام بردارد و آیا نماینده عالی دولت در شهرستان در نشست‌های اجتماعی که با حضور کارشناسان مختلف برگزار می‌شود راه‌کاری را برای این نوع تکدیگری‌های ساماندهی شده نیندیشیده‌اند.

حال پاسخ هر چه باشد در روزی که ولادت علی (ع) و روز پدر نام‌گذاری شده است آیا نمی‌توان به این سؤال رسید که گروه مافیای کودکان با دهن‌کجی به مردم رشید ایران و به‌ویژه مردم مذهبی آستانه‌اشرفیه عامدانه درصدد ضربه زدن به باورهای دینی باشند و ذکر این نکته که علی (ع) آن اسوه‌ای که بر در هر خانه یتیم حاضر تا از نداشتن‌های زندگی رنج نبرد و برای آنان پدر به معنای واقعی بود خدشه‌ای بر این باورها ایجاد کنند. باشد که متولیان امور، چنین پدیده‌ی ناهنجار اجتماعی را که ساماندهی شده است نادیده نگیرند.

مرتضی لطفی نژاد جلالی

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها
  1. یک و دو :

    خبرتون خوب بود ولی باید چهره افراد رو نشون نمیدادید

  2. عباس :

    با تشکر از سایت جلال شرق به خاطر انعکاس معضلات شهرستان،یک پیشنهاد هم داشتم،فرماندار محترم شهرستان در جلساتی به اهمیت نقش سرمایه گذار در پیشرفت شهرستان و اجرای پروژه های در کاغذ اشاره کردند واز سایتهای فعال در آستانه جهت فرهنگ سازی این موضوع به نوعی کمک خواستند ولی متأسفانه تاکنون اقدامی دیده نشده.با توجه به نقش فراوان بخش خصوصی در پبیشرفت شهرها(مثل لاهیجان که با جذب سرمایه گذار که نمونه ش آقاین صدیقی و حافظی مجری مجتمع پارادایس هستن به اینجا رسیدو گرنه شهرداری چقدر بودجه مگه داره)انتظار میره که مطالب و مقالاتی در این زمینه گذاشته بشه تا با اهمیت این موضوع همگان آشنا بشوند.

  3. عباس :

    باید قبول کرد که موضوع سرمایه گذار بخش خصوصی اصلا در شهر ما جایی نداره و این از بزرگترین معضلات شهرما و بزرگترین دلیل عقب ماندگی شهرستان و انجام نشدن پروژها میباشد،یه نکته خیلی جالب در آستانه اینه که فقط بنر و اخبار کلنگ زنی و شروع پروژه ها در شهر ما زیاد به چشم میخوره ولی خبر بهره برداری ؟؟اکثرپروژها ناتموم میمونه دلیلش همون بها ندادن به بخش خصوصی ست.امیدوارم کمی به فکر جوانهای شهرستان هم باشید،پیشرفت شهر مساوی با اشتغال خیلی از آنهاست