چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۵:۱۹
آخرین اخبار
24 آذر 1394 ، ساعت 19:08 1,410 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :7966
سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان :

تبیین فرهنگ کار آفرینی در بین دانشجویان یک ضرورت است

سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان با تأکید بر ایجاد فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی، تبین فرهنگ کار آفرینی در بین دانشجویان را یک ضرورت عنوان نمودند.
به گزارش جلال شرق ، یونس رنجکش در جلسه هماهنگی دستگاه های اجرایی در ضرورت برگزاری همایش کار آفرینی دانشجویی افزود، یکی از چالش های جدی در زمینه ایجاد فرصت های شغلی نبود مهارت های حرفه ای فارغ التحصیلان در کنار عدم آگاهی آنان از شرایط و ظرفیت موجود برای ورود به بازار کار است.
وی افزود: برخلاف برخی تصورات که برای کارآفرینی می بایست حتماً در ابتدا سرمایه ای مادی داشته باشی آنچه در کارآفرینی مهم است داشتن خلاقیت و نوآوری است.
وی ادامه داد: مشکل اصلی جویندگان اشتغال در جامعه، به ویژه قشر فارغ التحصیل دانشگاهی عدم استفاده از ظرفیت ها و داشته ها و سرمایه هایی است که در اطراف آنها وجود دارد اما به دلایل نبود مهارت های لازم قادر به درک و استفاده از این سرمایه ها نیستند.
رنجکش تأکید کرد دانشگاه ها باید در زمان تحصیل دانشجویان، زمینه های را فراهم تا این قشر در کنار آموزش های رایج دانشگاهی با فرهنگ کار آفرینی و چگونگی ارتباط با جامعه کار و همچنین سازمانهای خدمات دهنده آشنا شوند.
وی گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی در کنار استفاده از تجربیات کارآفرینان موفق می تواند زمینه های آشنایی و فرهنگ سازی بهتر با فضای کار و اشتغال را برای دانشجویان فراهم کند.
این مسؤول یادآور شد: با توجه به محدودیت هایی که در زمینه اشتغال در دستگاه های دولتی وجود دارد، دولت قادر به جذب و استخدام تمامی فارغ التحصیلان نیست، پس آنچه می تواند چالش های ناشی از بیکاری را برطرف کند کارآفرینی است.
وی افزود: کارآفرینی موتور محرکه چرخه اقتصادی و تحولات اجتماعی است که باید زمینه های شکل گیری این فرصت را در جامعه فراهم آوریم و فرهنگ سازی کنیم.
وی هدف از تشکیل جلسه برگزاری همایش کارآفرینی در حوزه دانشجویی و ایجاد بسترهای مناسب در زمینه فرهنگ سازی در میان دانشجویان استان برای انتقال آموزه ها و دانش مورد نظر در زمینه فرایند های مربوط به اشتغال و کار آفرینی عنوان نمودند.
رنجکش با بیان راهکارهای مختلف در حوزه کار آفرینی به بیان فرصت ها و تهدید های مختلف در این حوزه پرداخت و یکی از مشکلات اساسی در این خصوص را وجود خلاء ارتباطی بین دانشگاه و فضای کار و اشغال در خارج از آن دانست و بهترین فرصت در این خصوص را با توجه به پنجره جمعیتی جوان و هرم سنی جوانی به وجود آمده در نتیجه تغییر و تحولات جمعیتی استان را ایجاد زمینه های انتقال تجارب و ارائه و آگاه سازی آحاد مختلف اجتماعی و بخصوص قشر جوان و تحصیل کرده از خدمات و بسترهای فراهم آمده توسط دستگاه های مختلف اجرایی دانست که بهترین و تأثیرگذارترین عنصر برای ایجاد این ارتباط دو سویه را استفاده از رسانه های فرهنگی از قبیل ایجاد همایش ها، کارگاه ها و مستند سازی اطلاعات و آمار و همچنین انتقال تجارب مختلف کارآفرینان برتر به جوانان عنوان کرد.
سرپرست محترم دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استان همچنین با اشاره به تبعات مختلف به وجود آمده از بیکاری جوانان در جامعه، ایجاد جامعه ای سالم را در گرو استفاده از توانمندی های جوانان در عرصه فعالیت و اشتغال دانست که می توان با ایجاد بسترهای مختلف در این حوزه از گسترش آسیب های اجتماعی و فرهنگی پیشگیری و زمینه را برای تعالی و خلاقیت هر چه بیشتر در جامعه فراهم کند.
وی همچنین با اشاره به تجربه های موفق در عرصه کارآفرینی مهمترین عنصر موفقیت در این عرصه را نه فراهم بودن امکانات مادی و اقتصادی بلکه فراهم بودن فضای فرهنگی برای رشد و بالندگی خلاقیت های مختلف در جامعه بخصوص در میان دانشجویان به عنوان آینده سازان این مرز و بوم دانست.
روح الله منعم رئیس مرکز علمی و کاربردی سازمان همیاری شهرداری های گیلان در این جلسه با تشریح برنامه ها و اهداف برگزاری همایش کارآفرینی دانشجویی در این مرکز گفت: برای تحقق تمامی اهداف نیازمند همکاری های سایر دستگاههای اجرایی هستیم.
وی ضمن تشکر از اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان در همراهی با اینگونه برنامه ها اظهار داشت: فرهنگ سازی در حوزه کار آفرینی یکی از دغه دغه های اصلی این مرکز است که امیدواریم با وجود ظرفیت های موجود در استان از این فرصت ها بهره مند شویم.
در ادامه جلسه هر یک از دستگاه های شرکت کننده با اشاره به ضرورت همکاری های بین دستگاهی و دانشگاهی در زمینه فراهم آوری فرصت های اشتغال زایی برای حضور در پروژه های دانشگاهی و آموزش های لازم اعلام آمادگی کردند.
همچنین در این جلسه مقرر شد تا در زمینه برگزاری همایش کار آفرینی دانشجویان که در اسفند ماه ۱۳۹۴ از سوی مرکز علمی کاربردی سازمان همیاری ها و شهرداری های گیلان برگزار می شود همکاری لازم انجام شود.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است