پنج شنبه, ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۶:۵۷
آخرین اخبار
13 شهریور 1394 ، ساعت 10:03 1,281 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :2281
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور :

تداخل بین پارک ملی بوجاق و منطقه آزاد انزلی اشکال قانونی دارد

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور که عصر دیروز به هنگام بازدید از پارک ملی بوجاق گفت: تداخل بین پارک ملی بوجاق و منطقه آزاد انزلی اشکال قانونی دارد
به گزارش جلال شرق ، معصومه ابتکار که برای بررسی تداخل بین منطقه آزاد انزلی و پارک ملی بوجاق به بندر کیاشهر سفرکرده بود در گفتگو با رسانه‌ها گفت: ازنظر سازمان حفاظت محیط‌زیست هیچ‌گونه تداخلی بین منطقه‌ی آزاد انزلی و پارک ملی بوجاق که منطقه‌ی حفاظت‌شده است نباید باشد زیرا قاعدتاً اهدافی این دو باهم متفاوت است.

IMG_4330
وی بابیان این‌که قانون گزار برای پارک‌های ملی اهداف و ضوابطی را تعریف کرده و اینجایا پارک ملی بوجاق است یا منطقه آزاد انزلی یادآور شد: شورای عالی محیط‌زیست اگر اینجا را به‌عنوان پارک ملی تعریف کرد ه.پارک ملی هم کارکردهای خودش را دارد .
وی تصریح کرد: حتما می‌توان در پارک ملی بوجاق ، طرح‌های طبیعی با ضوابط و مقررات پارک‌های ملی اجرا شود و هیچ‌گونه مغایرتی هم با حفاظت و بهره‌برداری پایدار در ضوابط پارک‌های ملی نداشته باشد..
ابتکار با اشاره به این نکته که ما جاهای دیگر هم در کشور داریم که می‌تواند طرح گردشگری طبیعی در آن‌ها هم اتفاق بیوفتد تاکیدکرد: قوانین منطقه آزاد دارای قوانین ضوابطی متفاوتی با محیط‌زیست است که اگر این دو تداخل پیدا کنند می‌تواند اشکال قانونی و مدیریتی پیش بیاید .

IMG_4329
وی ادامه داد: فکر می‌کنم تداخل این دو دارای اشکالاتی است که در مصوبات دولت و نقشه‌ها تطبیق داده نشده و حالا ما درخواست دادیم که در دولت بازنگری شود و محدوده‌ها اصلاح شود .
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور اذعان کرد : این مشکل را فقط نه در این منطقه بلکه در استان‌های دیگر مانند آذربایجان شرقی هم داریم و پیشنهاد دادیم که انشالله در دولت بررسی و اصلاح می‌شود تا مشکل مرتفع گردد .
ابتکار در پاسخ این سؤال که مردم کیاشهر تا کی منتظر طرح تفضیلی باشند و آیا بوجاق منافعی برای مردم کیاشهر دارد یا فقط باید از آن محافظت بشود ؟ گفت: خود محافظت کردن پارک ملی منافع زیادی دارد وقتی محافظت اتفاق نیفتد و تخریب بشود و پشت تخریب اتفاقات خیلی سنگین که می‌تواند آسیب‌های خیلی سنگین برساند .

IMG_4292
وی ادامه داد: بنابراین محافظت فی النفسه برای مردم و جوامع محلی ارزش زیادی دارد و می‌تواند منافع زیادی به همراه داشته باشد ازجمله ، جلوگیری از بلایای طبیعی و مخصوصاً محافظت از مردم محل است.
در مطالعات تفضیلی و جامع مناطق حفاظت‌شده حتما برای مردم محل آن چیزی که اجازه دهند در سطح نیازهایشان پیش‌بینی می‌شود که تعامل اتفاق بیوفتد و جوامع محلی هم می‌توانند بهره‌مند شوند
وی در پایان تأکید کرد : رویکرد در سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در این دوره مبتنی بر این مطالعات و طرح‌های گردش گری و یا طرح‌های که با کمک خود مردم منطقه امکان اجرا داشته باشد دنبال می‌گردد و انشالله امیدواریم اجرایی کنیم.

IMG_4314
استاندار گیلان هم با اشاره به این نکته که پارک ملی بوجاق یکی از ظرفیت‌های استان گیلان هم به لحاظ طبیعی هم به لحاظ گردشگری است گفت: برنامه استانداری که برنامه دولت هم است ، مذاکراتی باخانم دکتر داریم و ایشان هم با اصل گردشگری موافق‌اند که ما امکاناتی را فراهم کنیم تا با همکاری میراث ، صنایع‌دستی و گردشگری و سازمان محیط‌زیست مردم بتوانند استفاده کنند.
محمدعلی نجفی افزود : آنچه به دنبال آن هستیم بحث بیکاری جوانان ماست و قبلا هم این‌طور بوده است که بخشی از مردم قبل از انقلاب ، در قالب طرح‌های گردشگری و خدماتی مشغول بودند ما باید این طرح را مدیریت کنیم تا گردشگری رونق بگیرد.

IMG_4324 - Copy
وی در خصوص تداخل منطقه آزاد انزلی با پارک ملی بوجاق یادآور شد: ما به دنبال استفاده از این ذخیره طبیعی در قالب گردشگری و اکوتریسم هستیم .
استاندار گیلان ادامه داد: ما اصرار داریم که هرچه سریع‌تر اجرای طرح گردشگری پارک ملی بوجاق شکل بگیرد و امیدواریم که به یک سال نکشد .

IMG_4318

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است