پنج شنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۳:۴۶
آخرین اخبار
21 آذر 1394 ، ساعت 15:52 1,517 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :7844
طباطبایی نایینی با اشاره به انتخاب وکلا برای پیگیری فاجعه منا توسط وزارت امورخارجه:

تشریح اولویت بندی پیگیری فاجعه منا; قدم نخست اثبات حقوقی قصورآل سعود است

نایب رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت عربستان در وقوع فاجعه منا مقصر است و احراز آن به این صورت است که اقدامات اولیه و لازم برای عدم به وقوع پیوستن حادثه اندیشیده نشده بود وعدم برنامه ریزی منجر به جان باختن تعداد زیادی از حجاج شد.

به گزارش جلال شرق ، حمید رضا طباطبایی نایینی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به خبر انتخاب وکلای داخلی و بین المللی برای پیگیری ابعاد مختلف فاجعه منا؛ درمورداولویت هایی که وکلا باید در این موضوع در نظر داشته باشند گفت:  شرایط فعلی با ابتدای وقوع حادثه مقداری متفاوت شده است، در ابتدا عربستان حتی حقوق اولیه زائرین و جان باختگان را رعایت نمی کرد و در مورد برگشت اجساد نیز کوتاهی و تاخیرصورت گرفت و درباره شناسایی اجسادهمکاری لازم،فوری و خوبی انجام نشد.

نماینده مردم نایین،خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی افزود: اما در حال حاضر که شرایط کمی متفاوت شده و اجساد شناسایی شده اند ابعاد حادثه باید بررسی شود.

طباطبایی نایینی قصور دولت عربستان را در فاجعه منا مهمترین مسئله ای دانست که وکلا باید درمورد آن بررسی کنند.

وی افزود: دولت عربستان در وقوع فاجعه منا مقصر است و احراز آن به این صورت است که اقدامات اولیه و لازم برای عدم به وقوع پیوستن حادثه اندیشیده نشده بود وعدم برنامه ریزی منجر به جان باختن تعداد زیادی از حجاج شد.

نایب رییس کمیسیون حقوقی قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که قصور عربستان به اثبات برسد دولت عربستان محکوم به پرداخت خسارت و جریمه های مقرر خواهد شد اما اگر نتوانند تقصیر را احراز کنند موضوع جنبه های جدیدی پیدا می کند.

حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه ایران گفت: از وکلای برجسته داخلی درخواست کرده‌ایم و به سفارت‌ها نیز اعلام کرده‌ایم تا وکلای برجسته بین‌المللی را معرفی کنند تا ببینیم به چه شکلی می‌توان ابعاد حادثه منا را پیگیری کرد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است