یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
14 سپتامبر 2021 ، ساعت 16:50 316 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :66981
دراولین جلسه کارگروه پسماند شهرستان آستانه اشرفیه مطرح شد؛

تفکیک زباله در شهرستان آستانه اشرفیه ۱ درصد، در بندرکیاشهر ۳۰ درصد/ ۸ روستای بحران زباله در بخش مرکزی و بندر کیاشهر

اولین جلسه کارگروه پسماند شهرستان آستانه اشرفیه پیش از ظهرامروز با حضوراعضای کارگروه پسماند به ریاست فرماندار شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جلال شرق، در این نشست  ریاست اداره محیط زیست شهرستان ضمن‌بررسی سیر فعالیت ها و عملکردها در خصوص تفکیک زباله و پسماند گزارشی از عملکرد محیط زیست شهرستان و اعضای کارگروه پسماند با موضوع تفکیک زباله و برنامه های محوله ارائه کرد .

زمانی همچنین با بیان اینکه مسئله پسماند و شیرابه ها خیلی مهم است افزود ؛ آستانه اشرفیه روزانه بصورت تقریبی ۵۰ تن زباله تولید دارد وبا یک درصد تفکیک و متاسفانه جایگاه های تفکیک در شهرستان غیر فعال می باشد و بندرکیاشهر با تولید ۲۰ تن زباله ۳۰ درصد تفکیک و دو جایگاه تفکیک فعال در بخش دارد .

وی  با اظهار به پیشرفت ۶ درصد بهسازی جایگاه تجمیع زباله در روستای کشل گفت : باوجود اینکه طبق مصوبات گذشته قرارشد برخی روستاها زباله های خودرا به جایگاه کشل انتقال دهند متاسفانه اقدامات ضعیفی در کشل شاهدیم و ۸ روستای بحرانی در شهرستان هم بخش مرکزی و هم بخش بندرکیاشهر شناسایی شده است .

فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه حمیدرضایی با بیان اینکه پسماند مسئله اساسی امروز جامعه است تصریح کرد: داشتن طرح جامع برای مدیریت پسماند ضروری است ، متولی بحث پسماند در شهر ،شهرداران و در روستاها دهیاران و در مسیرهای خارج از آن راهداری می باشد که هر یک از دستگاه‌ها با توجه به وظیفه قانونی که به آن محول شده است متولی جذب مشارکت ها است .

نماینده عالی دولت در شهرستان با بیان اینکه آموزش تفکیک زباله از مبدا بسیار مهم است گفت : مشکل اصلی افزایش میزان زباله است که بخشداران و دهیاران با رعایت پرتکل های بهداشتی اقدام به آموزش داشته باشند
آموزش شهروندان برای تولید زباله ی کمتر و مدیریت در خانه انجام شود ودر خارج ازمنزل را شهرداری ها مدیریت کنند.

رضایی با اظهار به اینکه مسئولیت مستقیم پسماند به عهده شهرداران و دهیاران است اظهارداشت : مسئله کاهش و تفکیک زباله بسیار مهم است و با توجه اعتبار تخصیص یافته شهرداری با قرارداد با پیمانکارهای و شرکت ها وپیگیر عملکردشان این امر را تحقق بخشند.
رئیس شورای بندرکیاشهر حاتم پورباقری با گله مندی از عدم انتقال زباله بندرکیاشهر به شهرستان خواستار تخصیص اعتبار شهرستان به بخش بندرکیاسهر شد و گفت : شهرداری بندرکیاشهر با همکاری شرکت پرداز گر بوجاق توانسته در امر آموزش با تفکیک زباله نسبت به شهرستان های مجاور با پیشرفت ۳۰ درصدی در وضعیت مطلوبی قرار بگیرد .

لیلا پور موحدی مدیر عامل شرکت پردازگر به نمایندگی از مردم بندرکیاشهر و به عنوان یک فعال محیط زیست با بیان اینکه فرهنگ سازی و آموزش تولید زباله کمتر ضروری هست افزود ؛ در قدم اول نه فقط سرمایه و بودجه بلکه باید بپذیرم زباله یک پدیده فرهنگی و اجتماعی هست و باید با آموزش به تغییر رفتار بپردازیم؛ آموزش تولید زباله کمتر و تفکیک زباله از مبدا ،دفن اصولی پسماند با مشارکت مردمی نتیجه بخش می باشد.

وی با تاکید به تولید زباله کمتر خواستار همراهی و همکاری بیش از پیش دهیاران شد و افزود؛ با مشخص کردن مراکز هدف ،تفکیک کارشناسانه بارکمتری به محل دپو انتقال می شود که دراین راستا همراهی و همکاری همه ارگان ها ادارات لازم می باشد

پورموحدی آموزش را برای برنامه های زیست محیطی مهم دانست و گفت :باوجود شرایط کرونایی شرکت پسماند پردازگر با شروع سال تحصیلی در نظر دارد با اجرای برنامه های فرهنگی در مدارس ولو‌ مجازی ،تلویزیون شهری،تهیه سی دی های آموزشی ،پویش سبز و برنامه های متنوع دیگر اقدام به آموزش در امر محیط زیست داشته باشد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است