یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۳:۰۲
آخرین اخبار
24 اسفند 1394 ، ساعت 18:26 3,176 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12155

ثبت ملی ۵ نوع غذای محلی گیلان

نحوه پخت غذاهای محلی و بسیار لذیذ گیلان «میرزاقاسمی، باقلاقاتق، مرغ ترش، اناربیج و زیتون پرورده» در فهرست جدید آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش جلال شرق ، به دلیل تنوع غذایی بسیار همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده و شیوه پخت غذاهای سنتی این استان شهرت جهانی دارد.

غذاهای محلی گیلان به دلیل استفاده از مواد اولیه تولید داخلی و سالم دارای طعم و بو و مزه خاص و لذت‌بخشی است و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری در تکرار سفرهای گردشگران به این استان نقش بسیار مهمی دارد.

باقلا قاتق

ثبت ۵ نوع غذای محلی گیلان در فهرست آثار ملی کشور

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به ثبت جدید خوراک‌های سنتی و بازارهای محلی این استان در فهرست آثار ملی کشور اظهار کرد: از دیرباز حفظ هویت و احیای سنت‌های گیلان مرسوم بوده است.

رضا علیزاده با بیان اینکه گیلان با تنوع غذایی و بازارهای محلی در کشور شهرت و محبوبیت خاصی دارد، تصریح کرد: نحوه پخت سنتی چند نوع غذای محلی و بازارهای سنتی گیلان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرغ ترش

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: شیوه پخت میرزاقاسمی با شماره ۱۱۴۵ و شیوه سنتی پخت مرغ ترش به شماره ۱۱۴۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

وی از ثبت نحوه پخت غذای باقلاقاتق به شماره ۱۱۴۴ در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: تهیه زیتون پرورده گیلان به شماره ۱۱۴۳ و شیوه سنتی پخت اناربیج به شماره ۱۱۴۸ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

میرزاقاسمی

علیزاده با اشاره به اینکه مراسم علم‌بندی روستای فوشازده آستانه‌اشرفیه به شماره ۱۱۴۸ به عنوان میراثی ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده است، افزود: بازارهای هفتگی گیلان و شیوه کسب و کار سنتی در آنها به شماره ۱۱۴۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی با تصریح بر اینکه مهارت سنتی سفالگری گیلان نیز با شماره ۱۱۴۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: مهارت سنتی گلیم‌بافی در منطقه تالش به شماره ۱۱۵۰ به ثبت آثار ملی رسیده است.

اناربیج

این مسئول با بیان اینکه تمام موارد مذکور ۲۴ اسفند ماه جاری به ثبت آثار ملی رسیده است، یادآور شد: گیلان با داشتن جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر و اصالتی ممتاز در داخل و خارج از کشور است.

وی به ثبت آثار ملی برخی سنت‌های گیلان اشاره کرد و یادآور شد: پیش از این هتل فردوسی، ساختمان تلگراف خانه قدیم رشت، حمام قروق تالش و خانه محمدی موزه میراث روستایی ثبت آثار ملی شده بود.

علیزاده اضافه کرد: خانه دوزنده خوشکار و خانه ضیا ظریفی لاهیجان، مسجد جامع و قنبرآباد ماسوله، مسجد کشه‌سر ماسوله، ساختمان جلوه و مهمانپذیر بهار رشت به ثبت آثار ملی رسیده بودند.

زیتون پرورده

به گفته وی، محوطه باستانی سیاه‌سو در طول‌لات رحیم‌آباد، اربوچال یسن سیاهکل، عمارت قاسم‌اُف انزلی، محوطه باستانی شمشادسرا رودسر، لافند بازی، دوک‌گردانی، عروس‌بران، مینای ملیله رشت، بامبو بافی، محوطه باستانی قاسم زیمی سیاهکل و… جزو آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است