سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
10 آگوست 2015 ، ساعت 23:34 419 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :1393

جهاد علمی امام جعفر صادق (ع)، بنیاد فقهی شیعه را پایه‌گذاری کرد

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه شامگاه امروز در مراسم سالگرد شهادت امام جعفر صادق (ع) که در حسینیه اعظم سلطان سیدجلاالدین اشرف برگزار شد بابیان اینکه امام ششم با توجه به شرایط اجتماعی عصر خود، جهاد علمی را در پیش گرفت اظهار داشت: جهاد علمی امام جعفر صادق (ع) بنیاد فقهی شیعه را پایه‌گذاری کرد.
به گزارش خبرنگار جلال شرق ، حجت‌الاسلام دکتر محمد ساجدی با اشاره به وقایع صدر اسلام بعد از رحلت حضرت رسول اکرم (ص) گفت: جریان حاکمیت بعد از پیامبر که به بیراهه رفتند کسانی بودند که بر کرسی خلافت نشستند شایسته مرام و سیره پیامبر نبودند و با مکتب اسلام عناد و دشمنی داشتند.
وی با تأکید این مطلب که همه امامان نوع واحد هستند و سخنان آنان برای ما حجت است افزود: یکی از امتیازات پیروان اهل‌بیت این است که سنت از دیدگاه شیعیان بسیار موثق‌تر و جامع تراز دیگر فرق اسلامی است.

IMG_1768
حجت‌الاسلام دکتر ساجدی ادامه داد: جنبشی و حرکت علمی که امام جعفر صادق در جامعه به وجود آورد باعث شد که مرکز دانش‌های مختلف بر اساس اندیشه‌های آن امام همام شکل گیرد.
وی به دیدگاه خوارج در زمان و جنگ امیر المومنین (ع) با این گروه پرداخت و خاطرنشان کرد: اگرچه خوارج در زمان آن امام شهید به درک واصل شدند اما تفکر آن خوارجی در دنیای امروز در قالب گروه‌های تکفیری و سلفی که مرتکب جنایات می‌شوند باقی‌مانده است.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با تصریح این نکته که پررونق‌ترین حوزه در س فقه در محضر امام جعفر صادق شکل گرفت یادآور شد: مکتب فقهی شیعه جعفری در زمان امام جعفر صادق بنیان‌گذاری شد و حتی ۳ امام از امامان اهل سنت از شاگردان امام جعفر صادق بودند.

IMG_1766
وی با تذکر به انسان‌های مؤمن و متدین گفت: انسان‌های متدین و مسئولین نظام باید آستانه تحمل خود را نسبت به همدیگر بالا ببرند و از امام جعفر صادق (ع) بیاموزند در هر موقعیت و شرایط بنا به وظیفه الهی بهترین اقدام را انجام دهند.
لازم به یادآوری است که صحن حرم مطهر آقا سید جلال‌الدین اشرف (ع) مملو از عاشقانی بود که در مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق (ع) حضور یافتند و زایران کوی دوست و دوستداران آن امام همام در حسینیه‌ها و هیئت‌ها با برپایی سینه‌زنی علم سیاه برافراشته و در رثای امام ششم اشک ماتم ریختند.

IMG_1765 IMG_1773 IMG_1776 IMG_1794 IMG_1801 IMG_1806

کانال تلگرام جلال شرق