پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۵:۳۹
آخرین اخبار
3 فروردین 1395 ، ساعت 09:30 2,750 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12457

خانه ملت بررسی بررسی می کند: موسسات مالی و اعتباری “مجاز یا غیرمجاز”؟ /بقالی هم نیاز به مجوز دارد،اما موسسات مالی و اعتباری نه؟!

دردسرآفرینی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز در چند سال گذشته که با سودهای هنگفت مردم را وسوسه سرمایه گذاری در این موسسات می کنند، داد مردم را نسبت به بی توجهی بانک مرکزی در آورده و اعتماد آنها را از سیستم بانکی سلب کرده است.
موسسات مالی و اعتباری "مجاز یا غیرمجاز"؟ /بقالی هم نیاز به مجوز دارد،اما موسسات مالی و اعتباری نه؟!

به گزارش جلال شرق به نقل از خانه ملت اسامی موسسات مالی و اعتباری “مجاز یا غیرمجاز ” عبارتی که اخیرا بسیار به گوش می رسد و مردم را درگیر مشکلات فراوانی کرده است، اما عزمی برای برچیده شدن بساط آن ها به چشم نمی خورد، موسسات مالی غیرقانونی که با ترفندهای مختلف عمری چندساله دارند، با رو شدن تخلفاتشان نیز عرصه را خالی نمی کنند که این نشان از قدرتمندی آنان و یا وصل بودنشان به قدرت و ثروت است.

وقتی تاسیس کوچکترین واحدصنفی نیاز به مراحل پیچیده برای اخذ مجوز دارد،موسسات مالی چگونه تکثیر شدند؟

در هیچ کجای دنیا یک نهاد پولی بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی یا نهاد مرتبط و بدون رعایت سیاست های پولی و مالی، اجازه فعالیت ندارد؛اما در مقطعی که از آن به عنوان بی انضباط ترین دوران پولی و مالی ایران یاد می شود یعنی هشت سال دولت نهم و دهم شاهد تاسیس چنین موسساتی بودیم که بار مشکلات آنها امروز بر کشور سنگینی می کند.

اما این موسسات چگونه تکثیر شدند؟درحالی که تاسیس کوچکترین واحدصنفی نیاز به مراحل پیچیده و بوروکراسی بالایی برای اخذ مجوز دارد؛چگونه موسسات مالی و اعتباری با چند ۱۰ یا چند صد شعبه توانستند در یک مدت زمان کوتاهی تاسیس و تکثیر شوند؟

ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی مطالبه دولت، مجلس و قوه قضاییه بوده که اهمیت این موضوع در سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه، در نامه مهم  رئیس جمهور به معاون اول خود مبنی بر رونق بخشی به اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است.

فرایندی که موسسات بدون مجوز انجام می دهند در واقع یک نوع عدم واسطه گری مالی است و به جای اینکه پول در کانال رسمی پس انداز شود و بانک ها برای بخش های تولید و خدمات تسهیلات پرداخت کنند،این موسسات با ابزار نرخ های بالای سود، سپرده جذب کرده و بدون قید و بند از این سپرد ه ها سوء استفاده می کنند.

اما چرا دولت با توجه به این حجم از آثار و پیامدهای منفی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نسبت به تعطیلی این موسسات اقدام نمی کند؟ پاسخ این است که در زمان حاضر نقدینگی قابل توجهی نزد این موسسات است و تعداد حساب های سپرده گذاری از سوی مردم بسیار قابل توجه است.

از سوی دیگر تجربه انحلال موسسه میزان که هنوز سپرده گذاران حتی به اصل سرمایه سپرده گذاری خود نرسیده اند،این تهدید بزرگ را نشان می دهد که پس از انحلال تکلیف سپرده های مردم چه می شود.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در مورد ساماندهی  موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، اظهار داشته  که به کمک مراجع قضایی و انتظامی تلاش خواهیم کرد؛فعالیت بانکی خارج از نظارت بانک مرکزی انجام نشود و همه این فعالیت ها باید تحت نظارت باشد.

ارسلان فتحی پور

فتحی پور:بانک مرکزی باید هرچه سریعتر موسسات مالی و اعتباری را ساماندهی کند

ارسلان فتحی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت ساماندهی موسسات مالی و اعتباری، گفت: فعالیت هر موسسه مالی و اعتباری در صورتی مجاز است که مجوز فعالیت را از بانک مرکزی اخذ کرده باشد.

نماینده مردم کلیبر، خدا آفرین و بخش اوراند در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خلا قانونی برای ساماندهی موسسات مالی و اعتباری اصلاح شده است، افزود:نظارت بانک مرکزی بر تمام فعالیت های مالی، به استثنای صندوق های کشاورزی اعمال می شود.

فتحی پور با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید با دستورات اخذ شده هرچه سریعتر موسسات مالی و اعتباری را ساماندهی کند، ادامه داد:از راهکارهای مهم برای جلوگیری از فعالیت های غیرمجاز مالی، اختلاس و پولشویی در کشور، کنترل و نظارت موثر بر فعالیت های سیستم مالی و بانکی در کشور از سوی بانک مرکزی است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:مردم باید پیش از سرمایه گذاری در این موسسات مجوز آن را بررسی کنند،تا سرمایه خود را از دست ندهند و دچار مشکلات بعدی نشوند.

سید شریف حسینی بازدید از خبرگزاری خانه ملت

سیدشریف حسینی:تعیین تکلیف موسسات مالی غیرمجاز مطالبه جدی مجلس از بانک مرکزی

سیدشریف حسینی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از ادامه فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، گفت: وجود و ادامه فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز در کشور خدشه دار کردن  اطمینان مردم به سیستم پولی کشور را منجر می شود.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هر نوع تخلفی از سوی موسسات مالی غیرمجاز پای دولت را به میان خواهد کشید، افزود: در صورت بروز تخلف از سوی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز مردم دولت را طرف حساب خود می دانند چراکه بانک مرکزی به این نوع موسسات برای ادامه فعالیتشان اعتماد کرده است.

حسینی با تاکید بر اینکه حساسیت دولت در خصوص تاسیس موسسات مالی غیرمجاز یک دهم درصد حساسیت های آن به ایجاد یک مغازه جزء نیست، ادامه داد: برخورد قاطع دولت با موسسات مالی غیرمجاز علاوه بر ایجاد ثبات در اقتصاد کشور به بهبود شرایط نیز منجر خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعیین تکلیف موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز مطالبه جدی و چندین باره مجلس از بانک مرکزی است، یادآور شد: دولت باید هرچه سریع تر با تعیین تکلیف این نوع موسسات مردم را از سردرگمی برهاند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه مجلس آماده کمک به دولت درخصوص ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز است، تصریح کرد: بی‌اعتنایی به وجود چنین موسساتی اعتراضات گسترده مردم را منجر خواهد شد.

محمد رجایی باغ سیائی

رجایی باغ سیایی: بی اعتمادی مردم نسبت به سیستم مالی و پولی کشور

محمد رجایی باغ سیایی درگفت وکو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بانک مرکزی باید با موسسات مالی واعتباری غیرمجاز برخورد قاطعی بکند، ادامه داد:موسسات مالی غیرمجاز با حضور و فعالیت در سیستم بانکی بخش  واقعی اقتصاد را با مشکل روبرو می‌کنند.

نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی، افزود: عدم برخورد بانک مرکزی با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز منجر می‌شود که چرخه  تولیدی اقتصاد  با مشکلات بی‌شماری  دست و پنجه نرم کند و  ازهمین  رو تولیدکننده‌ها ترجیح می‌دهند دارایی ها  را نقد و در سیستم بانکی سپرده گذاری کنند.

وی ادامه داد:وقوع سرنوشتی مشابه موسسه میزان و ثامن الحجج(ع) برای سایر موسسات مالی غیرمجاز بی اعتمادی مردم به سیستم مالی و پولی کشور را منجر می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: قوه قضاییه باید از بانک مرکزی بهبود و تعیین تکلیف موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را مطالبه کرده و با متخلفان این حوزه برخورد کند.

محمدرضا پورابراهیمی

پورابراهیمی:کوتاهی در نظارت توسط بانک مرکزی عامل ایجاد شرایط فعلی است

محمدرضا پورابراهیمی، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بسیاری از عناصر بازار پولی بانکی در کشور هستند که در زمره نظارت بانک مرکزی قرار ندارند و زور بانک مرکزی نیز به آنها نمی‌رسد، گفت: علاوه بر موسسات، صندوق‌های قرض‌الحسنه و موسسات بظاهر خیریه هم هستند که هیچ نظارتی بر عملکردشان وجود ندارد، شفاف نیستند و حتی یک برگ گزارش حسابرسی درباره‌شان وجود ندارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بررسی وضعیت موسسات مالی غیر مجاز در کشور ، افزود: وجود خلاهای قانونی و کوتاهی در نظارت توسط بانک مرکزی را فارغ از دوره زمانی خاص، عامل ایجاد شرایط فعلی در بازار غیر متشکل پولی و اقتصاد ایران است.

پورابراهیمی با بیان اینکه مردم با کمک به بانک مرکزی و عدم سپرده گذاری در موسسات غیرمجاز به تسریع در اصلاح بازار پولی کمک کنند، ادامه داد: برای تشخیص موسسات غیرمجاز از مؤسسات مجاز و قانونی به سایت بانک مرکزی مراجعه شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:. تا زمانی که نرخ سود سپرده‌ها مطابق با قیمت واقعی پول در اقتصاد نیست و ضمنا سنگ‌اندازی‌های بی‌مورد بانک‌ها در پرداخت وام وجود دارد، سپرده‌ها به سوی غیرمجازها حرکت می‌کنند.

گفتنی است؛کارشناسان معتقدند در زمان حاضر بهترین راهکار غیرفعال شدن این موسساتی که قصد اخذ مجوز از بانک مرکزی ندارد، افزایش تبلیغات دولت علیه موسسات غیرمجاز است تا میزان نقدینگی و میزان سپرده گذاری مردم نزد این بانک ها کاهش یابد.

حال باید دید با وجود حساسیتی که در مجلس،دولت و حتی قوه قضاییه برای برخورد با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز وجود دارد،چه زمانی بساط تخلفات میلیاردی و اختلاس و کلاهبرداری از جیب مردم در قالب تبلغات خوش آب و رنگ برچیده خواهد شد./

پایان پیام

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است