جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
15 مرداد 1395 ، ساعت 19:07 691 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :19059
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه :

خبرنگار چشم بیدار مردم و وجدان آگاه جامعه است / تعلق سیاسی خبرنگار به یک جناح، مانع انجام‌وظیفه اصلی وی خواهد شد.

امام‌جمعه ‌آستانه‌اشرفیه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در ادامه مباحث هفته‌های گذشته در توضیح مفهوم تقوا با اشاره به آیه ۱۳۱ از سوره مبارکه نساء گفت: ما گاهی بافرهنگ قرآن فاصله‌داریم. چراکه جوانان شرط ازدواج را داشتن تجهیزات زندگی می‌دانند لذا تلقی ما از ازدواج و تأثیر آن در زندگی با آموزه‌های قرآنی متفاوت است.

به گزارش جلال شرق ، خطیب نماز جمعه آستانه‌اشرفیه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری  در دیدار اخیر ایشان با مردم ضمن  اشاره به دیدگاه‌های رهبر انقلاب اظهار امیدواری کرد تا مسئولین خصوصا مسئولان اجرایی در اجرای برجام توجه بیشتری به رهنمودهای وی داشته باشند.

حجت‌الاسلام ساجدی در ادامه ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه به‌ویژه خبرنگاران شهرستان که سهم بالا و نقش فعالی در عرصه‌ای رسانه‌ای استان و کشور ایفا می‌کنند گفت: بااینکه گاه‌گاهی گله‌مندی‌هایی وجود دارد اما احساس من این است که در سطح شهرستان آستانه‌اشرفیه میان مسئولان ،اصحاب رسانه و خبرنگاران ارتباط و تعامل بسیار خوبی برقرار است .

وی بابیان اینکه  در دنیای امروز که روابط اجتماعی گسترده و پیچیده شده است رسانه‌های جمعی اهمیت و تأثیر بیشتری دارند اظهار کرد : ، خبرنگاران به‌عنوان مهم‌ترین عامل انسانی  فعال در عرصه رسانه‌ها می‌توانند سطح آگاهی عمومی را بالا ببرند و می‌توانند مشارکت اجتماعی را افزایش بدهند و می‌توانند از منافع ملی و حقوق مردم دفاع کنند

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه با تأکید بر این نکته که  خبرنگاران می‌توانند با انحرافات وبا آسیب‌ها و فسادهای گسترده‌ی اداری ، سیاسی ، اقتصادی و غیر آن‌ها مؤثر باشند خاطرنشان کرد :  رسانه‌ها در این زمینه به‌عنوان عامل پیشگیری‌کننده و برخورد ، نقش مفید و مؤثری را می‌توانند ایفا بکنند

ساجدی  ادامه داد: بااین‌حال در سطح دنیا ، شغل خبرنگاری با یک سلسله محدودیت‌ها و تهدیداتی همراه است که به این اعتبار خبرنگاری را از مشاغل سخت تلقی می‌کنند چه‌بسا درصحنه‌های درگیری در کشورهایی مختلف دنیا جان خود را از دست می‌دهند و یا احیاناً از ناحیه مقامات سیاسی و یا حتی از جانب گروه‌های مافیایی تهدید و آسیب ببینند .

امام‌جمعه  آستانه‌اشرفیه تأکید کرد :  هرقدر فضای آزاد و امنی برای رسانه‌های گروهی و خبرنگاران فراهم‌تر باشد و از طرف دیگر هرچقدر خبرنگاران به رسالت‌های رسانه‌ای خودشان پایبندتر باشند ما در فضای عمومی جامعه و در سطح ملی و بین‌المللی شاهد سلامت بیشتر و کاهش آسیب‌ها و مفاسد خواهیم بود .

وی به تعبیر خود ،  خبرنگاران را  امین مردم و نظام نام برد که  پ باید باصداقت ، صلابت و امانت‌داری از عهده رسالت اجتماعی خودشان و نقش حرفه‌ای که بر عهده‌دارند بربیایند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در ادامه گفت: نکته‌ای که در کشور در ما قابل‌توجه است این است که بااینکه نظام سیاسی و حزبی ما وضعیت مطلوبی قرار ندارد و از این حیث دارای ضعف‌ها و کاستی هایی است به‌طور ناخواسته مطبوعات ، رسانه‌ها و خبرنگاران گاهی نقش جناحی و حزبی ایفا می‌کند و این با رسالت محض صنفی خبرنگار  سازگار نیست.

وی بابیان اینکه  اگر نقش‌هایی که در روابط اجتماعی وجود دارد اختلاف پیدا بکند نظام اجتماعی دچار اختلال می‌شود افزود :  خبرنگار رسالتش اطلاع‌رسانی است خبرنگار چشم بیدار مردم و وجدان آگاه جامعه است باید رصد کند مسائل مختلف در جامعه را و آن‌ها را به‌درستی و واقع‌بینانه و با رعایت امانت منعکس کند و درجایی که خطری مردم  و جامعه و منافع ملی و حقوق مردم را تهدید می‌کند هشدار و تذکر بدهد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه خاطرنشان کرد : اگر یک خبرنگار و یا یک رسانه،  تعلق سیاسی به حزب و یا یک جناح داشته باشد طبیعی است که آن مانع انجام‌وظیفه اصلی و مستقل او خواهد شد .

وی اضافه کرد:  ممکن است بخصوص رسانه‌های محلی شاهد این باشیم که یک رسانه و یا یک خبرنگار نسبت به بعضی از افراد و مسئولین و اشخاص ذی‌نفوذ یک نوع تعلق و وابستگی و سمپاتیک داشته باشد و این طبیعی است که نقش آن‌ها اثر بگذارد و متأسفانه مهم‌ترین اثرش این است که اعتماد عمومی سلب می‌شود و رسانه را تضعیف می‌کند همه با یک نگاه اتهام به این خبرنگار و یا رسانه نگاه می‌کنند.

ساجدی ادامه داد: .طبیعی است که این خبرنگار و صاحب‌امتیاز و اصحاب رسانه مانند همه افراد جامعه دارای گرایشاتی است و علایق فکری است و این اشکال ندارد باید به همه گرایش‌های فکری و فرهنگی و سیاسی اصحاب رسانه احترام گذاشت اما بااین‌حال آن‌ها با توجه به شأن اجتماعی و رسالت عمومی خودشان استقلال خودشان را از علایق جناحی و سیاسی حفظ کنند و از جانب‌داری اشخاص در انجام وظایف صنفی خودشان پرهیز تا بتوانند مخاطبان بیشتری را جلب کنند و اعتماد عمومی را جلب کنند.

وی تأکید کرد :  اگر اعتماد عمومی به رسانه‌های داخلی اهم از ملی استانی و محلی بیشتر جلب شود گرایش مردم به رسانه‌های بیگانه کم خواهد شد

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان این مطلب که چرا خبر جامعه ما را مردم ما از رسانه‌های بیگانه و از زبان آن‌ها بشنوند آن‌ها معلوم است منافع خودشان را دنبال می‌کنند ادامه داد: آن‌هایی که سن و سالشان به‌اندازه ماست می‌دانند که رادیو بی‌بی‌سی و رادیو مسکو مسائل انقلاب و جنبش انقلابی مردم ما چگونه منعکس می‌دادند و طبیعی است که منافع و ملاحظات خودشان را دخالت می‌دهند .

حجت‌الاسلام ساجدی تصریح کرد :  بنابراین اگر بخواهم مردم نگاه آن‌ها از رسانه‌های بیگانه برگردد و توجه آن‌ها و مراجعه آن‌ها به رسانه‌های داخلی اهم از ملی و سایر رسانه‌ها محلی بیشتر جلب شود راهش این است که این عزیزان نقش خودشان را باکیفیت فنی و با رعایت امانت ، صداقت و به‌دوراز علایق حزبی و وابستگی به افراد دنبال کنند .

 

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در مورد طرح حرم گفت: مطالب مطروحه درگذشته موجب تعجب و سوءتعبیر خیلی‌ها شد . اظهارات بنده هم جنبه حمایتی داشت و هم همراه با تذکر بود.ما نباید نگاه صفر یا صدی به اشخاص و دستگاه‌ها داشته باشیم. وی افزود: متأسفانه هنوز نتوانستند سرمایه‌گذار مناسبی برای طرح حرم مطهر پیدا کنند .لازم است که همه مسئولین به اجرای آن کمک کنند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در ادامه از مردم خواست تا از آتش زدن کاه برنج جدا خودداری نمایند تا آسیبی به محیط‌زیست نرسانند.

ایشان به‌روز جهانی شیر مادر اشاره کرد و گفت: توصیه کارشناسان به شیر مادر با آموزه‌های دینی مطابقت داشته و شیر مادر هم نقش تربیتی و هم نقش بهداشتی دارد.

انتهای پیام

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است