پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۵:۲۹
آخرین اخبار
8 مهر 1398 ، ساعت 21:44 1,445 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :54964
حسن شاخصی نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی ؛

درآستانه اشرفیه اگر جریان دولت در راستای ولایت حرکت نکند موفق نخواهد شد/دولت وظیفه دارد دنبال حاکمیت نظام باشد نه حاکمیت دولت

سرویس سیاسی جلال شرق ، در آستانه یکی از تاثیر گذار ترین انتخابات ملت ایران ، یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم  جلال شرق  مثل دوره های قبل در صدد  ارائه دیدگاه های مختلف از جناح ها و گروه های فعال سیاسی  برای تنویر افکار عمومی و ارزیابی آنان از وضعیت موجود و انتخابات پیش رو است  از این رو در صدد آن هستیم با بعضی از چهره ها که خود نیز بر کرسی مجلس نشسته اند و یا اینکه فعال عرصه سیاسی  بوده و هستند مصاحبه هایی را داشته باشیم تا دراختیار افکار عمومی قرار دهیم که به تدریج انتشار خواهد یافت .

به همین دلیل با دکتر حسن شاخصی نماینده دوره چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی  به گفتگو نشستیم و از وی درباره ارزیابی مجلس دهم ، حضور داوطلبان برای احراز پست نمایندگی مجلس و جریان سیاسی شهرستان  سوالاتی مطرح شد که دیدگاه ایشان عیناً ارائه می شود.

لازم به ذکر است که مطالب انتشار یافته صرفا دیدگاه مصاحبه شونده است و برتابنده دیدگاه جلال شرق  نمی باشد.

 

درآستانه اشرفیه اگر جریان دولت در راستای ولایت حرکت نکند موفق نخواهد شد

 نماینده ادواری مجلس شورای اسلامی در پاسخ به ارزیابی وی درباره عملکرد مجلس شورای اسلامی در دوره دهم  گفت: مجلس چند دوره است از جمله این دوره ، بسیار ضعیف عمل کرده است  که هرگز در شأن ملت ایران نبود زیراتمام چالش های که در کشور پیش آمده است ، من نه قوه قضائیه و نه قوه مجریه را مقصر نمیدانم ،  قانون اساسی این اختیارات را به مجلس داده است که در تمام مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر کند و این جایگاه را خود مجلسیان با ضعیف عمل کردن ، از خودشان سلب کردند.

حسن شاخصی درخصوص انتخابات اسفند ۹۸و نقش آرای مردمی در تقویت یک نماینده اظهارکرد :  احساس می کنم نماینده بعدی که  مردم به مجلس خواهند فرستاد باید از یک آرای مناسبی برخوردار باشد ، هرچند  الان سه یا ۴دوره است که  مجموع آرای آستانه به نصف رسیده است و بیشترین آن دوره گذشته بود که  مردم رای دادند  و نماینده ما انتخاب شدند  ولی رای مطلوب مردم  پشت سر نظام  نبود.

نماینده ادواری مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این نکته که  باید افراد قوی تری خود را برای ورود به مجلس ثبت نام کنند خاطرنشان کرد : جایگاه مجلس  ، جایگاه وسیعی است من احساس می کنم که شأن  مجلس را بعضی  افراد  آن قدر کاهش دادند  که  خیلی ها راغب شدند  می توانند در آن جایگاه حضور پیدا کنند در حالی که تمام مشکلات مملکت از سوی  قوه مقننه است زیرا مجریه با دستور آنها اجرا می کند  و قضائیه با تصمیم  و وضع قوانین مجلس تصمیم می گیرد.

وی ادامه داد: اگر امروز می بینم قوه قضائیه  وارد میدان  و کارزار  مفاسد اقتصادی ،زمین خواری و رانت بازی ها  شده است   آن هم در قانون اساسی به عنوان مدعی العموم آمده است تا انقلاب  را نجات بدهد که بیکاری و مفاسد  اجتماعی مدیران  جامعه ما را رصد و برخورد  کند .

نماینده دو دوره شهرستان آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با بیان این نکته که در  تمام دنیا  وقتی دولت ها به چالش ها  می رسند شورای عالی کشورها  به داد آن مملکت می رسند خاطر نشان کرد: رئیس جمهورها  هم وقتی به انحراف  می روند دیوان عالی کشورها  وارد می شوند تا مسائل را حل کنند و به مملکت و کشور آنان آسیب نرسد.

 

این فعال سیاسی  در پاسخ به این سوال که آیا برای شهرهای  چون آستانه که ساختار نمایندگی آن باید میدانی و با ریاضت های شبانه روزی  برای امور مردم و مجلس  است یک نماینده زن می تواند موفق باشد گفت:  من با نظر شما که یک زن وارد عرصه  انتخابات مجلس شود  ذاتا به دلیل جنسیتش  ؛ اگر تهران بود در بین سی نفر  زیبنده است ولی چون آستانه  یک کرسی بیشتر ندارد برای یک کرسی به نظر من  اجحاف است زیرا به عقیده من یک نماینده زن ،  ذاتا چند روز در ماه به دلیل مشکلات طاقت فرسای نمایندگی با مشکل جسمی و روحی و روانی مواجه خواهد شد .

وی ادامه داد:  بحث پوشش و حضور در  جوامع مردانه و جوامعی  سخت افزاری مثل کارگاه ها  ، کشاورزی ها  و بحران ها  و.. هرچند بخاطر فیزیک خانم ها  ؛  این واقعیت را از دست خواهیم داد  من هم با نظر شما که یک خانم بیاید نماینده مجلس شود  برای او هم نمایندگی  یک کار سختی است و می تواند در جا های دیگر پست ها ی مناسبی بگیرد.

شاخصی  درباره حمایت های وی در دوره دهم از کاندیداتوری خانم  احمدی در این شهرستان  اذعان کرد : اینکه چرا  در دوره قبلی از خانم احمدی و آن هم  از دورا دور  حمایت کردیم آن هم دلایل خاص خودش را داشت  چون ضعف نماینده فعلی را در یک دوره دیده بودیم  و کاندید و نامزد دیگری را  نمی دیدم  در مقابل ایشان را یک چند ساعتی از وی حمایت  کردیم و آن هم نظر مردم است که حمایت ما باعث شد آن رای را جلب کند یا  نه ؛ که من  کاری به این موضوع  ندارم و خانم احمدی نفر دوم  انتخابات آستانه شد.

نماینده اسبق شهرستان آستانه اشرفیه  درباره کاندیداهای فعلی  که به نوعی ورود خود را برای انتخابات اعلام کردند  اظهار کرد: دراین دوره دوستانی وارد معرکه شدند که چند بار امتحانشان را پس دادند و فکر نمی کنم این عزیزان  دوباره در امتحان پیش رو موفق شوند .

وی افزود :  با این وضعیتی  که پیش می رویم و بحرانی که در استان درخصوص  جریان  آیت الله قربانی  پیش آمده است خیلی ضربه  به استان و شهرستان  و هم به نماینده فعلی زد و چالش هایی که  آقای دکتر قربانی خواسته یا نا خواسته ( نمی خواهم قضاوت کنم)  پیش رو دارد با این همه ،این نامزدها  که مطرح هستند من فکر میکنم  آقای  قربانی  به رای نزدیکتر است.

این نمایینده پیشین مجلس در باره شفافیت آرای نمایندگان گفت: در سیستم نظارتی با توجه به این رفتارهاو تصمیماتی که نماینده ما در مجلس داشت  مخصوصا شفافیت آرای اخیر  که آقای  قربانی را  در سطوح موافقین ندیدیم من غبطه خوردم که کدام جایگاه و پایگاه  می تواند بهتر از مردم  باشد  که نمی خواهیم به مردم بگوئیم که نظر ما نسبت به این  لایجه و طرح وموضوع  چیست و مردم نباید بدانند

وی یادآورشد : شفافیت  برای مردم است و دولت که در محرکه نشسته و می فهمد  که این نماینده به چه چیز رای داده و به چه کسی رای می دهد این مردم بودند که به دنبال شفافیت بودند متاسفانه  نماینده شهر ما را در این سطح ندیدیم که حیف  است  حقیقتا به خاطر شخصیت حقیقی مردم آستانه  که عموما دارای علم و معرفت  هستند و از لحاظ رشد فکری و علمی در سطح  بالایی قرار دارند  شایسته نیست که نماینده شهرشان به شفافیت آرا  رای ندهد یا توجه نکند

وی در ادامه خاطر نشان کرد :   آن چه امروزه در خصوص بعضی از مسائل موردی مطرح است خیلی قابل تامل است  که یک نماینده  مجلس قوی و پویا و از خانواده  شهدا وارد این صحنه شده است  و از جریانات ارزشی کشورهم است  ،  آیا مهم نبود  که برایش پیراهن پاره کنند اینها چیزهای بود که متاسفانه در مجلس دهم از جمله آستانه مابا آن مواجه هستیم  .

حسن شاخصی  در پاسخ به راه کارهای  اقتصادی دولت و رفع چالش های پیش رو گقت : من بارها در جلسات رسمی و غیر رسمی  از جمله  در جلسات کمیسیون های مختلف مجلس ، مرکز استراتژیک مجمع تشخیص ، بنگاه ها تصمیم گیرند ه و سازمان های نظارتی که گاهی از ما  نظراتی می خواهند و ما را دعوت می کنند  گفته ام که مشکلات اقتصادی ما این نیست که با دست بیگانه ها  بهبود پیدا کند .

این فعال اقتصادی ادامه داد: آقایان علما پشت تریبون ها می گویند  من به عنوان کسی که سالها در حوزه  اقتصاد کارکردم و نوشتم و اقدام کردم  و اجرا کردم مشکلات مملکت ما باید با دست خود ما حل شود و امکانش هم موجود است

وی افزود : ما با بحرانی ترین  اقتصاد در دوران جنگ در کشور مواجه بودیم  ولی ما این چالش ها را نداشتیم مشکلات گرانی  ، تورم و بیکاری فقط  بخاطر عدم مدیریت اقتصادی است .

شاخصی  گفت: آقایانی که در حوزه اقتصاد فعالیت می کنند متاسفانه در فرهنگ  ما طوری اپیدمی شده است که یک طرح و پروژه  یا رانت اقتصادی که ایجاد می کنند این است که به خودشان  چه می رسد ، متاسفانه نگاه می کنند که  به خود ، به اسم خود ، به جریان خود  و حاکمیت و گروه خود تصمیم سازی کنند و هرگز  مردم  را در صف اول ندیدند.

وی با بیان اینکه  من نگران این موضوع هستم و مسئله اقتصادی نمی تواند چیز حل نشده ای باشدیاد آورشد :   بحرانی  در سال گذشته در کشور پیش آمد ، واقعا  بچه ها نظامی از جمله سپاه ورود نمی کرد ، این دولت  دست در دست خود می گذاشت  بنابراین یک عزم عمومی  شد و چقدر خوب اوضاع جمع شد وقتی  این پتانسیل ها را در مملکت داریم  چرا نباید  استفاده کنیم .

وی درباره چالش های پیش روی اقتصاد مقاومتی گقت: وقتی مقام معظم رهبری ،  این موضوع رامطرح می کند  اولین کسی که باید چکمه بپوشد خود نماینده مجلس باید باشد.  یادمان رفته شهید چمران ؟  یادمان رفته شهید دیالمه  نماینده جوان  مشهد که در حزب جمهوری هم ترور شد  اگر نگاه این طور باشد کشور موفق خواهد شد.

شاخصی با تاکید بر این نکته که  ما کی بحران های خود را زیر چتر خارجی ها حل کردیم که الان  بگوئیم اگر با امریکا  و اروپا و متعهد با برجام باشیم  مشکلاتمان حل می شودتصریح کرد:  ما برجام را  ۸ ماه در زمان اوباما که با  ما موافق بودند  دیدیم و حالا ترامپ مخالف؛  برجام کیلوئی چند ؟! نظر من این است  که ما در حوزه اقتصاد مشکل برنامه ریزی  و مدیریتی داریم و مقصر اصلی آن هم مجلس است.

این نماینده ادوار مجلس در خصوص رفتارها سیاسی جریانات شهرستان گفت: جریان دولت در آستانه  مستثنی از خیلی جاهای کشور است  این را به ابن دلیل می گوئیم که شما با قلم و اندیشه  و تحلیل سرو کار دارید   بنابراین اگر جریان دولت درآستانه و در راستای ولایت حرکت نکند موفق نخواهد شد.

وی تصریح کرد : من بارها دیدم و عرض کردم آن چه  برای مردم این شهرستان اولویت  دارد تدیّن آنهاست   این به این معنا نیست که دولت ها متدین نیستند یا در راه ولایت نیستند ولی باید این قسمت را پررنگ تر کنند ، دولت وظیفه دارد دنبال حاکمیت نظام باشد نه حاکمیت دولت .

شاخصی در ادامه افزود : هرچند آقای حیدری فرماندار شهرستان تاکنون  تلاش کرده است جریان حاکمیت را دنبال کند  ولی چون نماینده دولت است مکلف است  بعضی از سیاست های دولت را پیاده کند اما  اظهاراتم به این معنا  نیست که دلش خدای ناکرده برای حاکمیت نتپد.

وی ادامه داد: فرماندار  آستانه   با جریان سپاه ، روحانیت ، حزب اللله  ، امام جمعه  و نیروهای امنیتی با تعامل سازنده درحال کار کردن است ، پس جریان دولت از لحاظ حاکمیتی ، در حوزه  سیاست های دولتی ، شیطنتی  در آن نیست ودولت  دوست دارد که انتخابات سالم برگزار کند.

شاخصی در باره جریان های سیاسی فعال در شهرستان گفت: جریان ها و تشکل های مردمی  و سیاسی که در آستانه هستند تحقیقاً به دنبال گزینه ای هستند  که بیشتر  به طرف دولت بچربد  و تا امروز  نامزدشان مورد شناسایی  و توافق قرار نگرفته است و زمزمه است  که سرکار خانم  احمدی را پیش می گیرند   و این جریان دولت است و جریان حاکمیت  ، اما  بچه ها سپاه ، حزب الله و رزمنده ها هنوز  در آستانه به جمع بندی خاص نرسیدند به جهت اینکه  نامزد  مورد نظرشان را هنوز نتوانستند  ارزیابی  یا مورد رصد قرار دهند  و به جمع بندی برسند زیرا بعضی از دوستان از این گروه ها آمدند ولی نتوانستند رای مقبوله را از مردم بگیرند

وی با بیان اینکه  آستانه در هاله ای از  ابهام قرار دارد و اگر اوضاع و احوال این طور پیش رود  نظرم این است که آقای قربانی  به رای نزدیک تر است  تصریح کرد : چون  آقای قربانی یک سری اقداماتی انجام داده است  و مردم می توانند  دور بر وی باشند. اما  برخورد دیگرگروه ها  چه جریان  اصول گرا و تکنو کرات  که از این موضوع با توده مردم  ارتباط بیشتری  ایجاد بکنند  یک ذره از قافله انتخابات  دور ماندند و الان هم فرصتی نیست  و هر گونه  تکنیک فعالیت انتخاباتی در حال حاضر ، تکنیک خالصی نیست  زیرا یک تکنیک سیاسی است .

 

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است