جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۲۲
آخرین اخبار
12 اسفند 1394 ، ساعت 08:24 2,073 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :11501

در مسیر رشد و توسعه برای شهرمان گام برداریم

سرویس تحلیلی جلال شرق ، به نام خداوند لایق بندگی ؛ انتخابات انجام شد؛همه در کنار هم با کمک به نماینده مردم و مسئولین ، در مسیر رشد و توسعه برای شهرمان گام برداریم .
بی‌تردید این سربلندی مرهون مدیریت هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و هوشیاری مردم همیشه سرفراز ایران اسلامی است؛ که با شور و بیداری ملی با مجاهدت و ایستادگی خانواده محترم شهیدان به‌خصوص شهدای مدافع حرم است که امنیت و آرامش را در این برهه حساس پرآشوب منطقه ، برای این مردم به ارمغان آورده‌اند؛و این انتخابات به نتیجه رسیده است.

تلاش‌های وزارت کشور و شورای نگهبان در برگزاری انتخابات سالم، رقابتی شفاف را در پی داشته و امیدواریم همه نمایندگان دوره آتی مجلس (مجلس دهم) با جدیت و صمیمیت و انضباط همه‌جانبه بتوانند قدردان اعتماد مردم گران‌قدر ایران‌زمین باشند.

تمام صاحب نظران، کم‌وبیش، گفتارشان برای اعتلای مملکت است و تحقق همه آن‌ها بر مبنای وجود صداقت، امانت، و رقابت سالم در کشور و فرق آن‌ها شتاب دررسیدن به مقصد است و آن‌هم نباید مایه تشویش افکار باشد چون اگر فرهنگ مملکت فرهنگی سالم باشد، همه راه‌ها به آرمان‌های انقلاب اسلامی و رسیدن به آن ختم خواهد شد.

 منطقه‌ی ما به کدام راهبرد نیازمند است:

در برنامه‌های توسعه شهرستان آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر باید گفت, اصل بدیهی,جهت‌گیری و سیاست‌گذاری اجرایی برای توسعه هدفمند بر اساس چهار رکن تعیین اهداف، سیاست‌ها، منابع و امکانات و سازمان مجری است و تمام دستگاه‌ها باید صرفاً بر اساس یک برنامه واحد ملی و به طبع آن منطقه‌ای به‌پیش روند. نکته مهم در نوع برنامه‌های توسعه آن است که هر منطقه به دلیل تنوع اقلیمی و اقتصادی باید از یک الگوی خاص هماهنگ با الگوی ملی برخوردار باشد.
مهم‌ترین امر ,ایجاد وحدت عملی و هماهنگی در توسعه موازی بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات است تا درنهایت بخش‌ها با کمک یکدیگر بتوانند به توسعه عمومی و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر نائل آیند.
باید همزمان با توسعه ماهیگیری و شیلات بخش صنعت نیز  درزمینهٔ فرآوری‌های شیلاتی توسعه یابد و در صورت وجود مواد اولیه صنایع‌دستی مورد بهسازی قرارگرفته و درآمد خانوارها را افزایش دهد. اما متأسفانه در شهرک‌های صنعتی بعضا شاهد وجود کارخانه‌ها غیرمتناسب با فضای رشد و توسعه شهرستان هستیم.

نکته مهم در برنامه‌ریزی توسعه پایدار و اصولاً توسعه منطقه‌ای، اصل روان بودن و قابلیت انعطاف‌پذیری برنامه در برابر شرایط جدید است و اجرای آن به تحرک و دقت مدیران محلی و اختیار آن‌ها در اعمال مدیریت‌های لازم است.

هرچند اولویت نخست در توسعه ، بخش کشاورزی است اما اکنون به‌واسطه فرآیندهای حاصل ، بخش ترانزیت و صادرات نیز باید شهرستان ما به‌مرور به یک محور بزرگ توسعه مبدل گردد.

رابطه محکم اقتصادی بین همسایگان شمالی و جنوبی ایران در حال ایجاد است.

بندر کیاشهر و دریای خزر واسطه عمده این مبادله در چارچوب کریدور درحال‌توسعه شمال جنوب است و بندرها انزلی و آستارای گیلان حلقه‌های بی‌رقیب ایجاد این شریان اقتصادی خواهند بود.

از این مسیر این امکان به همراه ایجاد منطقه آزاد در بندر کیاشهر و منطقه ویژه اقتصادی سرفصل‌های جدید در توسعه این شهر می‌گشاید که لزوم انطباق با شرایط محیطی و مدیریت پویای محلی را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

رشد، ارتقاء و توسعه صنعت گردشگری، صنایع‌دستی و حفظ، مرمت، احیاء و معرفی میراث فرهنگی، تاریخی شهرستان از مهم‌ترین برنامه‌های توسعه می‌تواند ملاک عمل برای ایجاد اشتغال در منطقه باشد.

محصولات کشاورزی و صنعتی می‌تواند در آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر با رویکرد جدید صنعتی راه خود را به‌سوی مشتریان خارجی بگشاید و دستیابی به توسعه می‌تواند نتایج اشتغال جوانان منطقه و رونق اقتصادی خود را نیز به دنبال داشته باشد. اما نیاز اصلی برای این کار تحول عمومی و دستیابی به فناوری و کیفیت در تولید به‌عنوان راهکار باقیمانده برای منطقه در شرایط کمی و کیفی بستر اولیه لازم و نیازمند منابع است.

تجهیز و یکپارچه‌سازی شالیزارها گامی مهم برای افزایش تولید در سطح منطقه است که نتایج خود را نیز به‌تدریج آشکار می‌کند, باهدف مدیریت آب زراعی موردنیاز شالیزارها باید به‌سرعت انجام شود، تالاب‌ها و آبگیرهای سنتی حاشیه رودخانه‌ها باید احیاء و استفاده بهینه از آن‌ها صورت پذیرد.

توجه داشته باشیم که ورود هرگونه مؤلفه مدیریتی و فناوری باید با در نظر گرفتن شرایط خاص محلی منطقه و با دقت کامل علمی و تحقیقاتی انجام شود.

بدین ترتیب باید ترسیم اهداف، سیاست‌ها، تعیین منابع و اجرای تصمیم‌ها به‌عنوان فرآیند علمی و تجربی توسعه, موردبررسی محیطی دقیق باشد و برنامه‌های توسعه چهارساله برای نماینده محترم و برای هریک از دهستان‌های تابعه وظایف دقیق و مفصلی را در راستای توسعه پایدار بر اساس محور تخصص در منطقه تبیین نمایند.

برای مثال در شرایطی که دولت با اعطای وام‌های اشتغال با تبصره‌های تکلیفی از صنایع کوچک و متوسط حمایت می‌کند، ضابطه و مقررات محکمی نیز برای هدایت سرمایه‌گذاران به توسعه بخش‌های خاص به‌خصوص صنایع تکمیلی کشاورزی و شیلات نیز لازم است.

در یک نگاه کلی دولت تاکنون به‌جای ترسیم دورنمای خرد و کلان توسعه اقتصادی در استان‌ها و تعریف کامل فرصت‌های سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران آزادی کاملی در انتخاب نوع فعالیت‌هایشان اعطا کرده است و در عمل به دلیل عدم تخصص اکثر سرمایه‌گذاران و محروم بودن آن‌ها از مشاوران زبده و متخصص, سرمایه‌گذاری به‌سوی بخش‌های غیرموثر در توسعه عمومی رفته و حتی سرمایه‌گذاران نیز در عمل با ضرر مواجه شده‌اند.

از موارد دیگر مهم توسعه، لزوم تخصیص حجم مقبولی از بودجه عمومی است.

آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر در سه دهه گذشته در مقایسه با دیگر شهرستان‌ها,از توسعه‌یافتگی مطلوبی برخوردار نبوده است و حتی این شبهه وجود دارد که عقب‌ماندگی این منطقه به دلایل مختلفی, مانند نجابت و فقدان جسارت لازم مدیران محلی در سهم خواهی از بودجه ملی بوده است؛ که امیدواریم با جسارت مشروع ، نماینده محترم مجلس دهم به نمایندگی از مردم منطقه فقدان اعتبارات لازم برای توسعه شهرستان آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر را با فراخوانی از مشاوران و نخبگان و فرهیختگان متخصص در منطقه نفرا منطقه‌ای به صورتی عملیاتی راهبردی در این دیار طی چهار سال آینده ، ما شاهد توسعه و رشد همه‌جانبه باشیم .

به امید روزهای بهتر برای مردم با دغدغه‌ی آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر.

باید نمایندگان منتخب بدانند؛ رأی مردم به نماینده بر اساس وعده‌هایی است که داده‌اند. مردم برایشان دعواهای سیاسی اقلیت و اکثریت مهم نیست و نمی‌خواهند کشوری با هیجانات و دعواهای سیاسی فراوان داشته باشند ؛ می‌خواهند معیشت مردم و وضع اقتصادی‌شان بهبود یابد. حالا وقت عمل است و حتما مردم فراموش نخواهند کرد وعده‌هایی که شنیدن و رأی‌هایی که دادند.

منتخبان مردم از امروز در برابر مردم پیش خدای متعال مسئول‌اند که چه کردند و چه باید انجام دهند. دیگرکسی نمی‌تواند مدعی نمی‌گذارند یا نمی‌شود باشد؛ بلکه حالا در مقام مسئولیت آمدند و قرار گرفتند و خواسته مردم اینجا ملاک است. گروه بازی‌ها و حزب‌بازی‌ها برای درون مجلس که قرار است رأس امور باشد فایده‌ای نخواهد داشت. نمایندگان و منتخبین ملت باید بدانند نبایستی بگذارند فضای داخلی کشور چنان شود که آنان به مشکلات بیفزایند تا سپس آن را برطرف کنند!

امروز و فردا، هر آنچه اختلافات قبل از انتخابات بود بایستی فیصله داده شود و هر آنچه قبل از روز رأی‌گیری وعده دادند بایستی یادشان باشد. همه باید بدانند خادم و کارگزار مردم هستند و این مردم برای چهار سال به آنان اعتماد کرده‌اند تا رشد و توسعه را همه‌جانبه دنبال کنند.

امیدواریم این انتخابات انجام‌شده نقطه پایان افراطی‌گری‌ها باشد؛ بدان معنی که مردم رأی دادند که عده‌ای افراطی که سابقه و عملکردشان معلوم است، به مجلس راه پیدا نکنند. عدم حضور آن‌ها به معنای ایجاد فضای آرامش در کشور باشد ؛چراکه فضای آرامش لازمه سیاست‌گذاری عقلایی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است. که انشاا… نمایندگان مجلس دهم آن را محقق خواهند ساخت.

فرهاد پردخته

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است