یکشنبه, ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
14 فروردین 1395 ، ساعت 13:06 596 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12746

در نشست امنیت هسته ای آمانو از ایران بابت عمل کردن به تعهدات هسته ای تقدیر کرد

دبیرکل سازمان ملل گفت ایران حتی به مفاد پروتکل الحاقی درباره بازرسی های سرزده عمل می کند.

به گزارش جلال شرق ،به نقل از خبرگزاری کیودو ، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه از ایران بابت عمل کردن به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای ژوئیه پارسال تقدیر کرد.

آمانو در بیانیه ای که پس از مذاکرات وی با رهبران کشورهای جهان در واشنگتن صادر شد اعلام کرد:«‌ ایران هم اکنون در معرض شدید ترین رژیم راستی آزمایی هسته ای در جهان قرار دارد.»
آمانو گفت ایران نه تنها تعهدات خود را بر اساس پادمان های  هسته ای به آژانس اجرا کرده است، بلکه به مفاد پروتکل الحاقی در باب اجازه به ناظران آژانس برای بازرسی های سرزده و اعلام نشده از تاسیسات هسته ای این کشور عمل می کند.
وی افزود:‌ «بر سر اجرای تدابیر شفاف ساز نیز که فراتر از تعهدات ایران بر اساس توافق های رسمی با آژانس بین المللی انرژی اتمی به شمار می رود، توافق شده است. »
آمانو تاکید کرد:« توافق هسته ای (‌برجام)‌ دستاوردی روشن به منظور راستی آزمایی هسته ای در ایران محسوب می شود. به منظور دستیابی به این توافق، تلاش های چشمگیر و قابل ملاحظه ای صورت گرفته است. روند اجرایی شدن مفاد این توافقنامه نیز مستلزم تلاش های مشابه و پایدار خواهد بود.»
آمانو برای شرکت در نشست دو روزه امنیت هسته ای به واشنگتن سفر کرده بود. در این نشست که روز جمعه به پایان رسید، سران و مقامات شرکت کننده  از بیش از پنجاه کشور جهان وعده دادند از دسترسی بازیگران غیر دولتی مانند گروه های تروریستی به مواد هسته ای و دیگر مواد رادیو اکتیو جلوگیری کنند.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است