چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۳:۲۴
آخرین اخبار
14 خرداد 1395 ، ساعت 12:30 1,757 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15703
دکتر روحانی در مراسم گرامی داشت ارتحال امام(ره) تاکید کرد:

دشمنان، آرزوی اختلاف میان قوا و رهبری را به گور ببرند

رئیس جمهوری: انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی و ولایت فقیه، سه یادگار بزرگ امام خمینی(ره) است؛ ملت ایران در حفظ آرمان ها و اهداف امام متحد، همصدا و مصمم است.

به گزارش جلال شرق ،حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در شب ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی در سخنانی در مرقد مطهر امام افزود: در طول ۲۷ سال گذشته از ارتحال امام(ره) عشق مردم و پیروی آنان از طریق امام و راه امام روز به روز بیشتر شده است.

وی گفت: امام عزیز و بزرگوار ما در آن دوران سیاه و خفقان تاریخی ایران عزیز که نه احترامی به آیات قرآن مجید، موازین فرهنگ اسلام از سوی حاکمان دیده می شد و نه گوش شنوایی نسبت به خواست مردم و اراده آنان وجود داشت، حرکت بزرگ خود را آغاز کرد.
آقای روحانی افزود: مستکبران جهان به ویژه امریکا در آن مقطع ایران بزرگ را گویی جزو حاکمیت و سرزمین خود می دیدند، این تحقیر از یک سمت از لحاظ فرهنگی و از سوی دیگر از لحاظ سیاسی برای مردم بزرگوار ایران قابل تحمل نبود اما این چنین باوری را در اذهان مردم به وجود آورده بودند که گویی نظام پادشاهی ابدی و غیرقابل تغییر است.
وی گفت: از سوی دیگر باوری در میان مردم به وجود آورده بودند که جهان بین شرق و غرب تقسیم شده است و اگر روزی بخواهیم از سلطه غرب نجات یابیم، به مفهوم پذیرش سلطه شرق است و این چنین توجیه می کردند که اگر غرب ستمگر و ظالم است لااقل به خدایی اعتقاد دارد اما در شرق هم ظلم و استکبار و هم الحاد و بی خدایی حاکم است.
رئیس جمهور افزود: این در حالی است که در میان جامعه این چنین شایع کرده بودند که دوران دین و قدرت حاکمیت ایمان و دین به سر آمده است و اینکه کسی فکر کند در شرایط آن روز اسلام و دین حاکمیت را بر عهده بگیرد، معنا و مفهومی نخواهد داشت.
آقای روحانی گفت: امام بزرگوار ما که همانند ابراهیم خلیل الله به تنهایی یک ملت بود و او به تنهایی یک امت بود، خود امام چنین تعبیری را راجع به شهید بهشتی بیان کردند، آن شخصیتی که مظهر ایمان مردم است و مظهر آرمان یک ملت و ملتی که مطالبات، مسیر و وظایف خود را در کلام و بیان او می بیند، او یک ملت و امت است.
وی افزود: در آن دورانی که کمتر کسی باور می کرد با یک نهضت و قیام بتوان یک رژیم چندهزار ساله را سرنگون کرد، امام از روز اول به راه و مقصدش مطمئن بود.
آقای روحانی گفت: او شخصیتی است که از هیچ قدرتی نهراسید، او که فرمود هنگامی که سحرگاه ۱۵ خرداد وی را به سمت زندان می بردند به افراد به ظاهر دستگیر کننده اش دلداری می داد.
رئیس جمهور گفت: آن چه که این انقلاب را پیروز کرد، سرمایه معنوی و اجتماعی، ایمان و اعتماد بین راهبری و مردم، سرمایه انسانی، علم و دانش و آشنایی به جهان و علوم دینی و اسلامی بود.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی در ادامه سخنان خود در حرم مطهر امام راحل با بیان اینکه امام، شهامت، شجاعت، قدرت و جایگاه علمی داشت، افزود: اگر امام(ره)، فقیه عالی مقام، فیلسوف بلند مرتبه، عارف به حق و آگاه به زمان نبود چگونه یک رهبر نهضت عادی می توانست نظریه پرداز باشد و راه و میسر دینی را برای مردم مشخص کند؟
آقای روحانی گفت: امام راحل با مرجعیت علم و فقه و کلام و فلسفه خود و با همراهی شاگردان، یاوران عاشق و مریدانش توانست نظریه ای را تبیین کند و خودش مجری آن باشد.
رئیس جمهور با بیان اینکه “انقلاب اسلامی” نخستین میراث امام برای ملت ایران و جهان اسلام بود، افزود: نظریه امام درباره انقلاب، شباهتی به انقلاب های فرانسه، و انقلاب اکتبر شوروی و روسیه نداشت.
آقای روحانی گفت: انقلاب امام با انگیزه دینی و مردمی و با هدف استقلال طلبی،‌ آزادی، دین پروری و اخلاق و ادب توأم بود.
رئیس جمهور افزود: در انقلاب اسلامی باور امام به لطف خدا و توکلش به حق بود و حسن ظنی که همواره به پرودرگار و اعتماد به مردم داشت.
آقای روحانی با اشاره به اینکه همواره میان مردم و امام و روحانیت، علما و اندیشمندان دینی ارتباط اجتماعی وجود داشته است گفت: آن چه که این انقلاب را پیروز کرد، سرمایه معنوی و اجتماعی، ایمان و اعتماد بین راهبری و مردم، سرمایه انسانی، علم و دانش و آشنایی به جهان و علوم دینی و اسلامی بود.
رئیس جمهور افزود: روش امام راحل در دوران انقلاب به رهبری ایشان، گاهی سکوت معنی دار، گاهی فریاد،‌ گاهی نصیحت و گاهی دعوت مردم به نهضت و قیام و حرکت در خیابان ها بود.
آقای روحانی گفت: امام، انقلابی و اخلاقی ترین مسیر را برای هدایت به سوی آرمان هایی که از آنِ ملت بزرگ ایران بود برگزید و توانست قلوب مردم را تسخیر کند.
رئیس جمهور افزود: در تاریخ انقلاب ها و رهبران جهان کسی پیدا نمی شود که به اندازه امام(ره) بر قلوب مردم حکومت کند.
آقای روحانی ادامه داد: کدام رهبر را در تاریخ سراغ دارید که وقتی وارد کشور می شود میلیون ها نفر به استقبالش بروند و در هنگام بدرقه با عشقی پرشورتر و جمعیتی بیشتر، او را تا آرامگاه ابدی اش بدرقه کنند.
رئیس جمهور گفت: امام(ره) در قلب مردم و به عنوان روح پاک ملت و امت در جامعه توانست انقلابی عظیم و بزرگ را به مقصد برساند.
آقای روحانی با اشاره به اینکه جاذبه امام(ره) در مسیر انقلاب آنچنان بود که همه را جذب کرد افزود: امام(ره) حمام خون به راه نیانداخت و نزدیک ترین افراد و نهادها را به رژیم گذشته قدم به قدم جذب کرد و آنچنان هاضمه ای را برای انقلاب درست کرد که توانست همه را به سمت فرهنگ انقلابی جذب کند.
رئیس جمهور گفت: امام به باور و اعتقاد آن ها رساند که اگر پیرو اسلام باشید آقایی تان در دنیا بیشتر خواهد بود و اگر می خواهید از راه مستبدان پیروی کنید نه تنها آخرت بلکه زندگی دنیای شما توأم با ذلت خواهد بود.
آقای روحانی افزود: البته مسایلی در مسیر انقلاب پیش آمد که فهم آن با تحلیل عادی سیاسی امکان پذیر نیست.
رئیس جمهور گفت: باید افکار عمومی جهان را رها نکنیم و نگذاریم مستکبران، افکار عمومی جهان را شکل دهند و به دروغ، چهره ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران را نزد دیگران مخدوش معرفی کنند.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی در ادامه سخنان خود در حرم مطهر امام راحل افزود: جز لطف خداوند چه چیزی موجب شد که امام (ره) به نوفل نوشاتو برود و ظرف چند روز، مسیری را به وجود آورد؟
آقای روحانی گفت: امام در پاریس فرمودند: “اگر آن امواجی که در داخل ایران است در خارج از ایران نیز شکل بگیرد، کار رژیم، تمام است”.
رئیس جمهور افزود: امام در کنار رهبری عزتمندانه، تعامل حکیمانه با جهان را نیز طراحی کرد و سخنرانی ها و مصاحبه های او افکار عمومی جهان را به انقلاب جذب کرد.
آقای روحانی گفت: باید افکار عمومی جهان را رها نکنیم و نگذاریم مستکبران، افکار عمومی جهان را شکل دهند و به دروغ، چهره ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران را به دیگران مخدوش معرفی کنند.
آقای روحانی با تأکید بر اینکه وظیفه داریم واقعیت انقلاب را برای جهان تبیین کنیم افزود: امام(ره) در سایه حرکت داخلی در کشور و تحول در افکار عمومی جهان، راه را برای پیروزی انقلاب آماده کرد و بزرگترین انقلاب مردمی را به ثمر نشاند.
وی گفت: انقلاب اسلامی نه تنها در سرنوشت ملت ایران بلکه در سرنوشت منطقه و کل جهان تأثیرگذار بود.
رئیس جمهور افزود: «انقلاب اسلامی»؛ نخستین یادگار امام است و باید از آن حراست کنیم و باید مسیر تکاملی آن را ادامه دهیم.
آقای روحانی با بیان اینکه به انقلاب اسلامی و انقلابی بودن ملت مان افتخار می کنیم تأکید کرد: پیام انقلاب، آزادی است که امروز آن را در جامعه می بینیم.
وی افزود: انقلاب برای دین باوری است که می بینیم چگونه دین و به ویژه اسلام بر قلوب مردم حاکم است.
آقای روحانی با اشاره به اینکه «جمهوری اسلامی ایران» دومین یادگار امام راحل بود، گفت: امام در کنار این انقلاب، نظام سازی کرد.
وی افزود: هیچ کس فکر نمی کرد امام در درس های خارج از فقه خود در نجف، نظامی را طراحی و برنامه ریزی کند.
رئیس جمهور گفت: آنجا که مباحث ایشان با عنوان ولایت فقیه و حکومت اسلامی در سال های ۴۸ و ۴۹ منتشر شد، کسی فکر نمی کرد که این برنامه امام برای حکومت آینده ایران است.
آقای روحانی افزود: امام راحل نظام جمهوری اسلامی ایران را طراحی کرد؛ نظامی که می تواند برای سایر کشورها و جهان اسلام الگو باشد.
وی گفت: امام در کنار اسلامیت بر جمهوریت تکیه و در نوفل لوشاتو اعلام کرد: «نظام آینده ما جمهوری اسلامی است» و این چارچوبی بود که ایشان برای نظام آینده جمهوری اسلامی ایران برای سال ۵۷ طراحی کرد.
آقای روحانی با بیان اینکه در همه انقلاب ها پس از انقلاب، سرکوب است نه صندوق، افزود: این تنها انقلابی است که امام پس از آن، صندوق و آرای مردم را پیشنهاد و به آن عمل می کند.
وی گفت: در کدام انقلاب دنیا در کمتر از دو ماه یعنی پس از ۴۷ روز از پیروزی انقلاب، مردم پای صندوق آراء دعوت شدند؛ در شرایطی که ناامنی ها و توطئه ها مشاهده می شد؟
رئیس جمهور افزود: امام بدون ترس و هراس، مردم را در آن شرایط دعوت کرد که پای صندوق آراء بروند.
آقای روحانی گفت: امام در جایگاهی بود که اگر پیشنهاد نظامی بدون صندوق می کرد، مردم می پذیرفتند.
وی افزود: امام از مردم خواست خودشان به پای صندوق آراء بیایند و با آری یا خیر به نظام جمهوری اسلامی ایران آزادانه رأی دهند.
آقای روحانی گفت: مردم در فروردین سال ۵۸ در سراسر ایران به پای صندوق ها آمدند و ۹۸ و دو دهم درصد به جمهوری اسلامی رأی دادند.
رئیس جمهور گفت: امام(ره) همان شخصیتی است که از روزهای اول انقلاب بر تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی اصرار داشت.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ادامه سخنانش در مرقد مطهر امام راحل (ره) افزود: آنهایی که سنشان در این جلسه تقاضا می کند می دانند که همواره دولت موقت اصرار می کرد که شرایط برای انتخاب خبرگان آماده نیست و باید به تاخیر بیافتد اما امام اصرار داشت که هر چه زودتر مردم پای صندوق آرا بیایند.
وی گفت: مردم برای بار دوم و این بار برای انتخاب نمایندگان خود برای مجلس خبرگان قانون اساسی و تدوین قانون اساسی به پای صندوق ها آمدند.
رئیس جمهور افزود: این دومین رای مردم در همان سال اول بعد انقلاب بود و بعد همین  قانون اساسی مصوب به همه پرسی و رفراندوم مردم گذاشته شد.
روحانی افزود: در کجای دنیا و انقلاب ها سراغ دارید که ظرف یکسال، پنج انتخابات که نقش مردم تا این حد پر رنگ باشد و مردم در مدیریت کشور و حاکمیت ملی  نقش خود را ایفا کنند برگزار شود؟
وی گفت: امام هیچگاه و در هیچ شرایطی مسیری را که برای نظام اسلامی تعیین کرده بود  تغییر نداد حتی زمانی هم که جنگ شد مردم در زیر بمباران پای صندوق آرا برای مجلس دوم رفتند؛ حتی آن روزی که هفتاد و دوتن از عزیزترین شخصیت های والای این نظام را به شهادت رساندند امام خم به ابرو نیاورد و حکومت نظامی اعلام نکرد.
روحانی با اشاره به شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر وقت در یک زمان افزود: امام در چنین شرایطی وضع بحرانی اعلام نکرد و باز مسیر و راه را ادامه داد و این نشانه طمانینه  امام، آرامش و صلابت ایشان بود که مسیر جمهوری اسلامی ایران را در چارچوب رای مردم که فرمود میزان رای ملت است ادامه داد.
رئیس جمهور گفت: امروز ما باید از این میراث بزرگ، پاسداری و حراست کنیم؛ وظیفه ما امروز در برابر این نظام، کارآمدی بیشتری نظام است و اگر می خواهیم جمهوری اسلامی ایران که به عنوان ودیعه و سپرده امام در دست ماست حراست کنیم و بدان استحکام ببخشیم باید کارآمدی و کارایی این نظام را بالاتر ببریم.
وی افزود: مردم ما با نشان دادن قدرت سیاسی در یکی دو سال اخیر همانطور که در آغاز  انقلاب قدرت فرهنگی، معنوی و سرمایه اجتماعی خود را نشان دادند، همانطور که در دفاع هشت ساله، قدرت دفاعی خود را بروز دادند و شما دیدید که در کنار ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بسیج مستضعفین، نیروهای انتظامی آن زمان، عشایر و اقشار مردم همه دست به دست هم دادند و تحت فرمان امام در برابر یک توطئه جهانی، آن قدرت عظیم دفاعی را به وجود آوردند.
رئیس جمهور ادامه داد: همه قدرت های بزرگ از شرق و غرب پشت سر عفلقیان و صدامیان ایستاده بودند و این ملت تنها در سایه رهبری امام، ایمانشان و عشقشان به خاندان رسالت توانستند در برابر آنان ایستادگی کنند.
وی گفت: شما دیدید در جنگ تحمیلی، ملت ما ثابت کرد که نیروی انسانی با انگیزه و با ایمان بر هر سلاحی در دنیا پیروز شد؛ شما دیدید در جنگ تحمیلی سوپر اتانداردها و آواکس ها را به عراق آوردند و همه امکانات اطلاعاتی، انواع سلاح، هواپیما و تانک را به عراقی ها دادند اما نیروهای مسلح ما تنها با اتکای به خدا، ایمانشان و پشتوانه یک ملت بزرگ چطور توانستند آن عملیات های بزرگ از ثامن الائمه تا فتح بستان، فتح المبین تا فتح خرمشهر و بعد والفجر ها تا والفجر ۸ و پیروزی در فاو، عملیات بزرگ در خیبر و بدر این نیروهای مسلح، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و جهادسازندگی و این مردم ما بودند که قدرت دفاعی خود را در سایه توان نیروی انسانی در برابر انواع سلاح های مجهز به پیروزی رساندند.
رئیس جمهور گفت: انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی و رهبری و ولایت فقیه میراث امام است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه سخنانش در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران افزود: دفاع از سرزمین در مقابل دشمن متجاوز نشانگر این قدرت دفاعی و قدرت معنوی بود؛ ملت ما و رهبری معظم انقلاب ما با هدایت هایشان در سال ۹۳-۹۴ قدرت سیاسیمان را به رخ جهانیان کشیدند.
وی افزود: نشان دادیم به دنیا که ما از حقوقمان با قدرت ملی مان، با ایمان مردممان، با مقاومت ملتمان و با زبان سیاسی، حقوقی و منطقمان چگونه می توانیم به خوبی از حقوق ملت ایران دفاع کنیم.
دکتر روحانی گفت: به این شکل توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم دور، حقوق ملت ایران را در مجامع بین المللی به رسمیت بشناسانیم و کاری کنیم اعتراف به حقوق مردم کنند و تحریم ظالمانه و دیوارهای تحریم و زنجیره های تحریم را در هم بشکنیم و از حقوق خود دفاع کنیم.
روحانی افزود: حق نفتمان، حق تجارتمان و حق معاملات بانکی ما را دیگران گرفته بودند  می خواستند ملت را در برابر توطئه های صهیونیست و استکبار تسلیم کنند.
رئیس جمهور ادامه داد: این هدایت های مقام معظم رهبری بود و این سرداران میدان دیپلماسی ما بود که توانستند پیروزی سیاسی را و بعد پیروزی اقتصادی برای ملت ما به ارمغان بیاورند.
روحانی افزود: امام نظام را در اختیار ما گذاشته است تا این نظام را روز به روز کارآمد تر و کاراتر کنیم و به جهانیان نشان دهیم که مسیر نظام جمهوری اسلامی همان مسیر اسلام است، دین سمهه و سهله است.
وی گفت: دین ما مسیر حقانیت ما، متحد باشیم اگر دست به دست هم بدهیم و اگر پشت سر رهبری حرکت بکنیم مسیر ما مسیر سهل است و مسیر دشوار نیست؛ اساسا خداوند  حکم حرجی را جعل نکرده است؛ نه اینکه در یک شرایطی جعل شده است و آن حکم به دلیل حرج کنار رود بلکه حکم حرجی از آغاز جعل نشده است؛ اگر ما به همه اصولی که برای ما از اسلام مشخص شده است  مشخصا عمل کنیم و در مسیر آن ادامه دهیم مردم ما می توانند دنیایی آرام، عزتمندانه، قوی و مستحکم در برابر قدرت های جهانی داشته باشند.
روحانی افزود: سومین نکته که سخن را جمع کنم به عنوان یادگاری که امام در اختیار ما گذاشت، مسیر رهبری بود.
وی گفت: شما می دانید امام اگر در ماههای آخر زندگی شان قدم های مهمی را بر نمی داشتند معلوم نبود مسیر رهبری چگونه خواهد بود؟
روحانی افزود: اولا لازم بود در قانون اساسی بازنگری شود و امام این زمینه را برای بازنگری آماده کردند، چه کسی می توانست جز امام که مسیر بازنگری قانون اساسی را آماده کند؟
رئیس جمهور ادامه داد: در مسیر آن بازنگری و جمع افرادی که برای بازنگری انتخاب شده بودند چه کسی می توانست شرط مرجعیت را از رهبری بردارد؟
وی گفت: آن نامه امام به مجلس خبرگان، بازنگری بود که راه را مشخص کرد و فرمود:  برای رهبری مرجعیت نیاز نیست؛ اگر یک مجتهدی که از سوی نمایندگان ملت یعنی خبرگان مورد تایید قرار بگیرد او فقیه مبسوط الید خواهد بود و به طور طبیعی ولایت فقیه را برعهده خواهد گرفت.
رئیس جمهور تصریح کرد: امام توانست مسیر را هموار کند بعد هم امام با سخنی که در جمع بزرگان نظام فرموده بود راه را برای اجماع آماده نمود، این کار امام بود.
وی گفت: شما می دانید ۱۴ خرداد ۶۸ از صبح تا غروب چشم ها گریان بود اما غروب آن روز لبخندی بر سیمای مردم نشست؛ آن وقتی که دیدند با برنامه ریزی و تمهیدات امام،  مجلس خبرگان رهبری توانست مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی را به عنوان رهبر انقلاب اسلامی تعیین کند.
رئیس جمهور ادامه داد: شما می دانید در تمام نظام های دنیا به ویژه انقلاب ها در سالهای اولیه، بحران جانشینی موضوعی است که ملتی را از پای در می آورد؛ چگونه ملت ما توانست، چگونه نمایندگان ملت ما در خبرگان توانستند در کمتر از ۲۴ ساعت، مقام معظم رهبری را به رهبری این امت و انقلاب اسلامی برگزینند؛ این راه را امام برای ما مشخص کرد.
وی افزود: این مسیر را امام برای ما هموار کرد؛ این میراث سوم امام است، انقلاب اسلامی نظام جمهوری اسلامی و رهبری و ولایت فقیه.
دکتر روحانی گفت: امروز شما می بینید ما کشور آرامی داریم و باثبات؛ با وجود آن همه بی ثباتی که متاسفانه در منطقه و جهان اسلام از شمال آفریقا تا سراسر خاورمیانه، از افغانستان تا عراق، از سوریه تا لیبی و تا دیگر کشورها مشاهده می کنیم، چرا این ثبات هست؟
رئیس جمهور ادامه داد: البته که ایمان مردم، البته که ایستادگی مردم، البته که وحدت  مردم، البته که انسجام مردم نقش داشت اما نقش ولی فقیه و رهبر معظم انقلاب به عنوان یک نقش  بسیار تاثیرگذار و اصلی در وحدت ملی و در انسجام ملی است.
وی گفت: چه کسی در ذهنش خطور می کند در ایران ما، در نظام اسلامی ما و در دولت یازدهم فاصله ای بین قوا با یکدیگر فاصله بین قوا با رهبری بوجود آید، این آرزو را  دشمنان ما به گور ببرند.
رئیس جمهور گفت: ما افتخار می کنیم که مجلس خبرگان رهبری صالح ترین و آگاه ترین فرد را به شرایط زمان که دارای همه لیاقت ها است انتخاب کرد و امروز در طول ۲۷ سال ما امنیت و آرامش و وحدت و حرکت نظام در مسیر پیشرفت را در سایه پرچمداری مقام معظم رهبری دیدیم و انشاءالله خداوند عمر پربرکت او را طولانی خواهد کرد و در سالهای آینده هم خواهیم دید.
رئیس جمهور گفت: ما در اینجا جمع شدیم در کنار مرقد امام تا به امام بگوییم با راه تو، خط تو و میراث تو بیعت می کنیم؛ وظیفه ما حراست از میراث های امام و احترام به خاندان بزرگوار امام است که به عنوان یکی از وظایفی که در برابر آن همه ایثار و فداکاری امام بر دوش داریم.
وی در پایان ادامه داد: ما خوشحالیم که در جمع و جامعه ما یادگار آن امام بزرگوار برادر عزیزم حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در جمع ما حضور دارد و او به عنوان یکی از سرمایه های بزرگ برای حوزه علمیه قم و سرمایه فکری و سیاسی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است که روز به روز خداوند این محبوبیت را در میان مردم از این خاندان و این خانواده بیشتر می کند؛ هم در میان مردم ما و هم در میان دنیای اسلام و مسلمانان.
رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: خداوند همه ما را موفق بدارد که پیرو راه امام و در شرایط امروز، پیرو مقام معظم رهبری برای حراست از انقلاب و نظام اسلامی باشیم.
 
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است