پنج شنبه, ۱۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
13 شهریور 1395 ، ساعت 22:14 2,049 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :20562
مدیر کارخانه برنج‌کوبی خوشه ششکل :

دولت نباید از کشاورز بابت تولید ، ارزش‌افزوده دریافت کند/ بزرگ‌ترین تفریح من ، همدم شدن با کشاورزان است

 

مدیر کارخانه برنج‌کوبی خوشه ششکل به هنگام بازدید فرماندار و مسئولین شهرستان از این کارخانه گفت: دولت نباید از کشاورز بابت تولیدبرنج  ، ارزش‌افزوده دریافت کند.

احسان رضا پور در گفتگو با جلال شرق  بابیان اینکه این کارخانه در سال ۱۳۸۰ بهسازی شده است و برای ۱۵ نفراشتغال مستقیم و بیش از این تعداد غیرمستقیم فراهم کرده است  اظهار کرد : ظرفیت سالانه کارخانه برنج‌کوبی خوشه  ۱۲۰۰تن برنج سفید و ظرفیت اسمی  آن ، ۱۹۰۰تن شلتوک در سال است.

وی بابیان این‌که این کارخانه‌در زمینی به مساحت  ۲هزار ۲۰۰مترمربع زیربنا ساخته‌شده است افزود : این کارخانه‌داری ۱۹ تراو یا خشک‌کن  است  که در روز می‌تواند ۳۰تن شلتوک برنج را خشک کند.

رضا پور بابیان اینکه ما گلوگاه‌های زیادی در تولید برنج داریم  اظهار کرد : تولید داخلی برنج در سطح کشور ۲میلیون و ۲۰۰تن است  درحالی‌که  مصرف داخلی ما ۲میلیون و ۷۰۰تن است و ما در سال نیازمند به خرید ۵۰۰تن برنج هستیم.

وی با تصریح این نکته که  اگر دولت به بخش کشاورزی  توجه کند و در  بخش بهزراعی کاراساسی انجام گیرد ما احتیاج به واردات برنج نخواهیم داشت  خاطرنشان کرد : بجای  برنج موردنیاز وارداتی  که  ۵۰۰تن در سال است  نزدیک به ۲ میلیون‌تا ۲میلیون و ۵۰۰تن برنج خارجی وارد کشور می‌شود و این جای تأسف است.

رضا پور بابیان اینکه  ما باید کیفیت تولیدات داخلی را بالا ببریم و متأسفانه کیفیت برنج نیز روزبه‌روز کمتر می‌شود  افزود : دستگاه‌هایی که در کشور وارد می‌شود نسل سوم آن در بازار موجود است درحالی‌که کارخانه‌های نسل ۱ این دستگاه‌ها که مربوط به ۳۰ سال پیش است وارد کشور می‌شود .

وی با تصریح این مطلب  برنجی که خرمن می‌کنیم ماندگاری آن ۵ الی ۶ روز است هیچ کارخانه‌داری  قادر به سفید کردن همه آن‌ها دراین بازده زمانی کوتاه نیست تأکید کرد :  باید دولت به‌موازات  دستگاه‌های نو که هر ساله برای کاشت ، داشت و برداشت وارد بازار می‌کند  نیازهای کارخانه‌ها را در سطح کیفی تجهیزات نیز بالا ببرد و تمهیدات لازم را بیندیشد.

 

رضا پور به فشار کاری کارخانه‌ها که در ظرف ۴ ماه انجام گیرد باید در ظرف کمتراز ۲ ماه تحقق پیدا کند اشاره کرد و افزود : من کارخانه‌دار باید برای بالا بردن  راندمان ظرفیت شلتوک به برنج سفید  به هراقدامی متوسل شوم  تا کشاورز ضرر نکند ولی متأسفانه کشاورز ضرر می‌کند چون دغدغه کارخانه‌دار را بالا می‌برد و این واقعا سخت است و از مسئولین می‌خواهیم که توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند.

وی خواستارآموزش کشاورزان برای نگه‌داری برنج‌های خود درانبارها برای هواگیری شد و ادامه داد: این اقدام کشاورزان  می‌تواند در کاهش فشار کارخانه‌های برنج‌کوبی مؤثر باشد.

مدیر کارخانه برنجکوبی  خوشه ششکل  خاطرنشان کرد :  برای تسریع درروند کار،  حدود ۱۲ تن به ظرفیت کارخانه به‌صورت ایستاده اضافه کرده  تا برنج کشاورزان را هواگیری کنم و کنار بگذارم ولی این فضا برای همه کارخانه‌ها فراهم نیست .

وی به مشکلات عمده کارخانه‌های برنج‌کوبی اشاره کرد و افزود : در بخش هزینه‌های تبدیل برنج دوگانه عمل شد  و برای هر سه کیلو برنج باقیمت ۹هزار تومان که تبدیل آن ۳۰۰تومان است به ما نرخ ۲۲۰ تومان را دادند. که این تفاوت نرخ خود یکی از مشکلات ماست که مسئولین جهاد کشاورزی برای این کار تدبیری بیندیشند .

رضا پور به ارزش‌افزوده از تولید برنج در کارخانه‌ها اشاره کرد و بابیان اینکه ما ارزش‌افزوده را از کشاورز نمی‌گیریم یادآور شد : کشاورز از ارزش‌افزوده چه اطلاعی دارد سالی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان از من کارخانه‌دار به‌عنوان ارزش‌افزوده دریافت می‌کنند و ارزش‌افزوده که مربوط به کشاورز است از کارخانه‌دار می‌گیرند درصورتی‌که نباید از تولید بگیرند و این در حالی است که  میانگین تولید برنج این کشاورزان بین یک تا دو تن است.

وی خاطرنشان کرد :  روستای ششکل جزو روستاهای بزرگ منطقه است و حدود ۵۰۰ خانواراست و ۷۵۰هکتار زمین زیر کشت دارد که ۳ کارخانه مدرن دراین روستا فعال است که متأسفانه یکی از این کارخانه‌ها با ۲۰ تن برنج سفید و ۲۰هزار گونی شلتوک درآتش سوخت

رضا پورادامه داد: برای  کارخانه خوشه در صورتی امکانات فراهم باشد می‌تواند به‌تنهایی کل منطقه ششکل را نیز تحت پوشش خود قرار دهد .

وی هم‌چنین اظهارکرد : اگر بخواهیم یک کارخانه‌ای را بار دیگر راه‌اندازی کنم بالای ۲ میلیارد تومان هزینه دارد و اگر سود بانکی آن را با درآمدش در نظر بگیریم  با سختی و گرفتاری‌ها و درآمدهای کارخانه برنج‌کوبی  قابل‌مقایسه نیست .

رضا پور گفت:  من با درد دل‌ها و مشکلات کشاورزان  باخبرم و مخصوصا کشاورزان منطقه ما تک محصولی هستند و با همین برنج در طول سال امرا و معاش می‌کنند . دولت باید از طریق جهاد کشاورزی امکانات را فراهم کند که در اوقات فراغت آن‌ها را به ترغیب به گاوداری یا پرورش اردک کنند و با حمایت نمونه ای در این بخش  از کشاورزان و بهبود زندگی آنان ، دیگران را برای بالا بردن درآمد اقتصاد خانواده و خارج شدن از تک محصولی کمک کند .

مدیر کارخانه برنجکوبی  خوشه ششکل  قیمت تمام‌شده برنج برای کشاورزان را نزدیک به ۶۰درصد اعلام کرد و بیان کرد :  اگر کشاورز خودش بر روی زمین خودکار نکند بالغ‌بر ۸۰ درصد هزینه برای وی در برخواهد داشت و با این سود اندک مایل به نگه‌داری زمین کشاورزی نیست و تمایل به  فروش زمین دارد.

وی گفت: دولت باید مثل گندم با نرخی که مقرون‌به‌صرفه برای کشاورز باشد عمل کند نه اینکه برنج را کیلویی ۶هزار تومان تعیین کند و قیمت تمام‌شده را با درامد سودی برای کشاورز در نظر بگیرند اگر امروز برنج کیلویی ۹۵۰۰تومان است آن را ۹هزار تا ۹۲۰۰ تومان تعیین کند و مانند چای‌کار محصول آن‌ها را خریداری کند .

رضا پور اظهار کرد : کشاورز محصولات خود را معمولا به کسانی می‌دهد که او را بشناسند و متأسفانه بعضی از کاسبان برنج  ما با مخلوط کردن انواع و اقسام برنج ، ضربه بزرگی به بخش کشاورزی و برنج با کیفیت و مرغوب آستانه وارد کرده اند

وی خاطرنشان کرد : بازار داخلی برنج باکیفیت ما با مخلوط کردن دیگر برنج‌ها  روزبه‌روز سیر نزولی پیداکرده است  لذا برنج قاطى شده آن طبخ لازم حاصل نمی‌شود زیرا در دیگ پلو انواع برنج‌هاست و این‌یکی از گلوگاه‌هاست و مسئولین باید فکری برای این کار بکنند .

رضا پور با بیان اینکه  تولید و کشاورزی داری لذتی است وقتی محصول من روی سفره من است احساس دیگری دارم من از تولید خوشم می‌آید و علاقه‌مند به تولید هستم ادامه داد:  بزرگ‌ترین تفریح من در زندگی همدم شدن و دم خور شدن با کشاورز است  من با وزیر وکیل بودم ولی آنچه من را ازلحاظ روحی و روانی تأمین می‌کند بودن در کنار کشاورزان بومی است

مدیر کارخانه برنجکوبی  خوشه ششکل  در پایان توصیه کرد : دولت برای کارخانه‌های که از رده خارج شدند یا آن‌ها را ترمیم و یا اجازه ندهند که مردم  از روی ناچاری شلتوک خود را به این کارخانه‌ها ببرند و متضرر شوند .

IMG_1998 IMG_1995 IMG_1991 IMG_1983 IMG_1977 IMG_1976

 

 

 

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است