جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
23 شهریور 1395 ، ساعت 10:23 1,718 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :21104
نوبخت:

دولت یک ساعت هم در پرداخت مطالبات تاخیر نمی‌کند

به گزارش جلال شرق، محمد باقر نوبخت در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران، به تشریح برخی اقدامات دولت پرداخت و گفت: دو موضوع مهمی که در پرداخت‌های دولت با اهمیت است و به صورت هدفمند انجام می شود یکی پرداختهایی است که منجربه سرعت بخشیدن به فعالیت های اقتصادی می‌شود چرا که مهم است که اقتصاد ما از شتاب کافی برای رشد برخوردار باشد. نکته دیگر مربوط به مطالبات پیمانکاران، گندم کاران و بازنشستگان است که ما خودمان را متعهد به پرداخت این مطالبات می دانیم.

وی با بیان اینکه درباره فعالیت های اقتصادی ما از دو مسیر در حال اقدام هستیم، تصریح کرد: یک مسیری که معطوف می شود به حوزه فعالیت بخش های خصوصی و غیردولتی که متمرکز بر واحد های تولیدی است که به دلیل ناکافی بودن سرمایه ثابت و در گردش یا برخی واحد ها فعال نشدند یا برخی فعالند و با همه ظرفیت کار نمی کنند، برخی دیگر نیز به اتمام رسیدند و نیاز به سرمایه دارند. برنامه دولت اعطای ۱۶ هزار میلیارد تومان به ۷۵۰۰ واحد درنظر گرفته شده است.

نوبخت گفت: تا ۲۱ شهریور از مجموعه واحدهای تولیدی که به بانکها معرفی شد ۳۰۴۲ بنگاه اقتصادی موفق شدند تسهیلات دریافت کنند این واحدها از طریق فرآیند رونق مبالغ شان را بالغ بر ۲۳۸۶ میلیارد تومان دریافت کردند غیر از این بانکها با برخی واحد های تولیدی در ارتباط بودند که ۴۹۳۵ هزار واحد تولیدی، ۳۶۸۱ میلیارد تومان از بانکها تسهیلات دریافت کنند در مجموع ۷۹۷۷ واحد تولیدی توانستند ۶۰۵۷ میلیارد تومان تهسیلات بگیرند.

بنا به گفته نوبخت، دولت غیر از آنچه مدیریت می کند تا بخش های غیر دولتی بتوانند از طریق تسهیلات بانکی به رونق برسند خودش نیز در طرح های عمرانی سرمایه گذاری می کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: براساس آمار تا کنون از ۱۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تخصیص صادر شد که ۷۰ درصد موفق شدند تسهیلات را از خزانه دریافت کنند. البته کسری پرداخت های جاری هم وجود دارد این غیر از هدفمندی یارانه ها است که رأس ۲۶ هر ماه انجام می شود.

نوبخت با تاکید براینکه ۱۱ میلیون فرد ایران از دفترچه رایگان درمانی استفاده می کنند، خاطرنشان کرد: مقرر شد بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت کمک کنیم تا پرداخت هایش را بروز کند.

وی اظهارت داشت: همچنین مقرر شده است که ۴۰ هزار میلیارد تومان از طریق مکانیزم اسناد خزانه و دیگر اوراق مالی استفاده کنیم تا بتوانیم بدهی به بانک ها، پیمانکاران، فرهنگیان، بازنشستگان و گندم کاران بپردازیم. دولت در ماه جاری ۴۸ هزار میلیارد تومان از مجلس مجوز گرفت که این کار را انجام شود. اگر برای دولت امکانپذیر باشدحتی برای یک روز و یک ساعت پرداخت این پول ها  و مطالبات را به تأخیر نمی اندازد.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه درباره FATF تا کنون ابهامات و اتهامات فراوانی مطرح شده است، گفت: مسئولان ذی ربط دولتی درباره پاسخگویی این ابهامات و حتی اتهامات اقدام کردند به ویژه وزیر اقتصاد که در یک شبکه تلویزیونی پاسخ های متقن و روشنی و دقیقی را مطرح کرد.

نوبخت ادامه داد: اینکه این مباحث منافع ملی ما را مخدوش می کند یا خیر باید در شورای عالی امنیت ملی بحث شود، هر بخشی که لازم باشد دبیر شورای عالی امنیت ملی مطرح می کند. گاهی احساس می کنم پرسش هایی در رسانه ها مطرح می شود و طرف مصاحبه شونده در یک وضعیتی قرار می گیرد که برای توضیح مطالبی می گوید که نباید در تریبون های عمومی گفته شود چون باعث سوءاستفاده دشمنان قسم خورده ایران می شود.حال آنکه در هیچ کشور دیگری چنین مباحثی را نمی شنویم. هیچ یک از تصمیمات دولت یازدهم قطعا نسبت به منافع ملی بی توجه نیست بلکه توجه کافی و لازم را دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره ماجرای واگذاری املاک نجومی توسط شهرداری و دفاع از حقوق سایت ها و خبرگزاری هایی که در این جریان فیلتر شدند، اظهار داشت: دولت ترجیح می دهد اینها را واسپاری به ملت زیرک و فهیم ایران کند که خوب می دانند این مسائل با چه عقبه ای مطرح می شود. امیدوارم جمع بندی به گونه باشد که منافع ملی تأمین شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره موضع سخنگوی شورای نگهبان درباره معاهده FATF نیز گفت: ایشان تأیید کرد که در چارچوب قانون است، ما قبول داریم هر جایی نیاز به استجازه قانونی باشد باید کسب شود. صحبت های ایشان قابل استماع است./خبرآنلاین

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است