سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۱۳
آخرین اخبار
28 فروردین 1395 ، ساعت 15:51 2,248 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13383

دیپلماسی منطقه ای ایران همگام با رئیس جمهور در آنکارا/استقبال رسمی از روحانی

مراسم استقبال رسمی از حسن روحانی ساعت ۱۳:۰۰ به وقت تهران در کاخ ریاست جمهوری «بی تپه» برگزار شد .

به گزارش جلال شرق ، دکتر روحانی پس از خاتمه نشست اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی استانبول را به مقصد انکارا ترک کرد تا بخش دوم سفر به ترکیه را در چارچوب دیدارهای دو جانبه آغاز کند.
 رییس جمهور کشورمان با همتای ترکیه ای خود  در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت  و پس از آن عازم تهران خواهد شد.
 مراسم استقبال رسمی از دکتر روحانی رییس جمهوری ایران از سوی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه ساعت ۱۳:۰۰ به وقت تهران درکاخ ریاست جمهوری «بی تپه» برگزار شد .  پس از مراسم استقبال رسمی روسای جمهور ایران و ترکیه با یکدیگر ملاقات خصوصی خواهند داشت و سپس در مذاکره شورای عالی روابط راهبردی دو کشور با حضور وزرای مربوطه شرکت خواهند کرد .
 در نشست شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه، قرار است هفت سند رسمی برای توسعه و تحکیم همکاری های فی مابین با حضور روسای جمهور دو کشور به امضا برسد .
  دیدار روحانی و داوداوغلو در فضایی مثبت برگزار شد.روحانی و داوداوغلو درباره افزایش همکاری دو کشور در بخش بانکداری ، افزایش مبادلات تجاری ، افزایش ظرفیت گمرکات و جلوگیری از ایجاد صف های طویل  تریلی ها در گذرگاه های مرزی و افزایش سرمایه گذاری های متقابل توافق کردند.
رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ترکیه درباره تحولات منطقه به ویژه اوضاع عراق و سوریه نیز گفتگو و بر ضرورت پایان دادن به بحران سوریه ، حفظ تمامیت ارضی این کشور و ضرورت تلاش برای پایان دادن به فاجعه انسانی در سوریه تاکید کردند.
نخست وزیر ترکیه در این دیدار بر عزم ترکیه در زمینه مبارزه با (‌گروه تکفیری صهیونیستی) داعش ، پ ک ک ، پژاک و پ ی د و دیگر گروه های تروریستی تاکید کرد. حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز خاطر نشان کرد ، داعش ، پ ک ک و  همه گروه های وابسته به آنها دشمنان مشترک ایران و ترکیه هستند.
 خبرگزاری رویترز گزارش داد یک منبع در وزارت خارجه ترکیه روز جمعه گفت :احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران روز جمعه توافق کردند همکاری اقتصادی میان دو کشور با اولویت روابط بانکی بعد از برداشته‌شدن تحریم‌های ایران بهبود یابد.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است