چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۵:۳۰
آخرین اخبار
6 فروردین 1395 ، ساعت 20:20 2,698 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12571

رئیس جمهور پیش از عزیمت به اسلام آباد: روابط ایران با پاکستان راهبردی است

آقای روحانی قبل از عزیمت به پاکستان در فرودگاه مهرآباد افزود: ملت پاکستان با جمعیت حدود ۲۰۰ میلیون نفری، ‌ملتی بزرگ و دارای اشتراکات دینی،‌ فرهنگی، ‌تاریخی و افتخارات مشترک با ما هستند.
به گزارش جلال شرق ، وی گفت: همواره روابط بسیار خوبی با این کشور داشته ایم و روابط دو کشور همواره از سطح بالایی برخوردار بوده است.
آقای روحانی درباره برنامه های سفر به پاکستان افزود: این سفر در پاسخ به دو سفر نخست وزیر این کشور به ایران انجام می شود.
رئیس جمهور گفت: خوشحالم که در روزهای آغازین سال جدید به پاکستان سفر می کنم؛ آماده توسعه و گسترش روابط در زمینه های مختلف با این کشور هستیم.
رئیس‌ جمهور با اشاره به ضرورت توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور، افزود: در زمینه روابط اقتصادی ایران می‌تواند تأمین کننده انرژی از جمله نفت، گاز و برق برای پاکستان باشد که در این زمینه در حال حاضر همکاری‌ها و قراردادهایی وجود دارد که باید گسترش پیدا کند.
اقای روحانی با اشاره به اهمیت برقراری امنیت در مرزهای مشترک ایران و پاکستان، خاطرنشان کرد: در این راستا باید موافقت‌نامه امنیتی که بین دو کشور وجود دارد هر چه سریعتر عملیاتی شود تا ما بتوانیم امنیت مرزهای شرقی خود را تأمین و در راستای توسعه استان سیستان و بلوچستان فعالیت کنیم.
رئیس‌ جمهور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان فرهنگ نزدیک و مشترکی با هم دارند و امروز زبان و خط فارسی در بسیاری از اقوام این کشور متداول و کتب ایرانی در مدارس علمی و دینی آنها مورد استناد و توجه است که باید در زمینه گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور نیز تلاش کنیم.
اقای روحانی با اشاره به ضرورت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و پاکستان به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان می‌توانند با همکاری نزدیک خود در سازمان‌های بین‌المللی در زمینه امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند و قطعاً این همکاری به نفع دو کشور، منطقه و جهان خواهد بود، چرا که امروز تروریسم معضلی جهانی است.
رئیس جمهور با بدرقه رسمی معاون اول رییس جمهور تهران را به مقصد اسلام آباد ترک کرد.
در مراسم بدرقه رسمی دکتر روحانی رییس جمهوری در سفر به پاکستان، دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل و جمعی از وزرا و اعضای هیأت دولت حضور داشتند.
وزرای امور خارجه، کشور، نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس کل بانک مرکزی و استاندار سیستان و بلوچستان رئیس جمهور را در این سفر همراهی می‌کنند.
بر اساس این گزارش، رئیس جمهور همچنین به دعوت رسمی رییس جمهوری اتریش و در صدر یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی، روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ماه در سفری ۲ روزه به وین پایتخت اتریش می رود.
گفتنی است سفر رئیس جمهور به عراق که طبق اعلام قبلی ریاست جمهوری قرار بود پس از سفر پاکستان انجام شود گویا به زمان دیگری موکول شده است.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است