یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۵۴
آخرین اخبار
8 شهریور 1394 ، ساعت 16:15 2,405 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :2150

رادار هوا شناسی بندر کیاشهر افتتاح شد

هشتمین رادار هواشناسی کشور عصر امروز در بندر کیاشهرمورد بهره برداری قرارگرفت.

به گزارش خبرنگار جلال شرق ، مدیرکل هوا شناسی استان گیلان با بیان این که این سامانه در سال ۹۲ عملیاتی گردید گفت:رادار هواشناسی بندر کیاشهربا اعتبار ملی بالغ بر ۱۱۰میلیارد ریال و به دست متخصصین هوا شناسی کشور راه اندازی و عملیاتی شده است.

کمانگر رادار هواشناسی کیاشهر را از جمله پیشرفته ترین رادارها در دنیا معرفی کرد و افزود:این رادار مجهز به آخرین تکنولوژی روز دنیاست.

وی اظهار داشت: داده های رادار هواشناسی با استفاده از نرم افزارهای ویژه طراحی شده است و محصولاتی را با عنوان محصولات پیشرفته راداری ، استاندارد راداری ، آب شناسی ، چینش باد و تلاطم ، تشخیص پدیده ، صدور اخطاریه و پیش آگاهی را در اختیار متخصصین بخش هوا شناسی در استان و کشور قرارمی دهد.

مدیرکل هواشناسی گیلان تصریح کرد: از محصولات این رادار در پیش بینی بارش ، شدت و نوع بارش ،مدیریت کشاورزی ،مدیریت راه ها و سایر موارد مورد نیاز استفاده می گردد.

 

IMG_4036

در این مراسم معاون وزیر راه و رئیس سازمان هوا شناسی کشور رادارهای هوا شناسی را از جمله سامانه های پایش جو عنوان کرد و گفت:رادار گیلان با توجه به اینکه طی دو سال گذشته راه اندازی شده است به اضافه رادار شیراز از پیشرفته ترین رادارها هستند که به کار گرفته می شوند.

پرهیزگار افزود:این رادار می تواند تا شعاع ۲۰۰ الی ۲۵۰ کیلومتر طول دریا را پایش کند  و رویکرد دنیای پیشرفته به توسعه راداری هوا شناسی بسیار است  و کشور ژاپن با توجه به وسعت کم ۲۰ رادار هواشناسی دارد درحالیکه وسعت این کشور تقریبا یک پنجم کشورمان است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد:با توجه به برنامه ای که در ۱۲ سال پیش برای هواشناسی کشور تعریف شد قرار بود یک شبکه ۲۰ الی ۲۴  راداری هواشناسی درایران راه اندازی شود ولی متاسفانه به دلیل محدودیت های مالی تا امروز ۸ رادار هواشناسی راه اندازی شده است.

وی دلیل نصب رادار هواشناسی در استان گیلان را اهمیت این استان و ریزش باران زیاد نام برد وگفت:گیلان در مسیر ورود سامانه هایی است که از سمت شمال غرب وارد کشور می شوند.

پرهیزگار راه اندازی  رادارهواشناسی بندر کیاشهر را یک نگاه علمی دانست و ادامه داد : سامانه هایی که وارد کشور می شوند عمدتا  از سمت غرب و شمال غرب هستند و این دلیل باعث شده  ۸ راداری که تا کنون نصب شده اند مناطق غرب و شمال غربی  کشور را پوشش بدهند.

رئیس هوا شناسی کشور با بیان این که با نصب رادارهواشناسی اردبیل پوشش کاملی در شمال غرب از بوشهر تا گیلان خواهیم  داشت یاد آور شد: این رادار ها از قدرت تشخیص بالایی برخوردارند  به حدی که می توانند ذره باران را شناسایی کنند.

پرهیزگار یکی از مشکلات را عدم وجود اطلاع رسانی آنلاین نام برد و گفت:سازمان هواشناسی وقتی می خواهد پیش بینی و یا یک هوای مخرب را اطلاع رسانی کند وصل شدن این سیستم  به صدا و سیما و هماهنگ کردن آن ها و آماده کردن سیستم های صدا وسیما زمان بر است و موجب گرفته شدن وقت می شود.

معاون وزیر راه ادامه داد : اگر زیر ساخت های این بخش هواشناسی فراهم شود کمک بزرگی  در پیش بینی پدیده های مخربی که می تواند در گیلان هم شکل بگیرد خواهد کرد و با اطلاع رسانی به هنگام  نیز میتواد نقش مهمی در کمک و نجات مردم از آن پدیده مخرب داشته باشد.

IMG_4047

به گزارش خبرنگار جلال شرق در این مراسم محمد علی نجفی استاندار گیلان ، دکتر قربانی رئیس مجمع نمایندگان گیلان و حسین اسماعیلیان فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه  نیز سخنانی ایراد کردند.

IMG_4025 IMG_4028 IMG_4041 IMG_4045 IMG_4053 IMG_4056 IMG_4063 IMG_4069 IMG_4079IMG_4061

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است