یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
9 خرداد 1395 ، ساعت 17:22 511 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15481

رایی که به سبد عارف ریخته نشد از آن چه کسانی بود؟ آیا از فراکسیون امید اخراج می‎شوند؟

انتخابات هیات رییسه موقت مجلس، اگرچه صحنه وزن کشی دو گروه سیاسی بود اما نشان از واگرایی‎های درون جناحی نیز داشت.

نتیجه انتخابات هیات رئیسه موقت، ۹ بر ۳ به نفع فراکسیون ولایت مجلس تمام شد.

به گزارش جلال شرق ، اما نکته جالب در آراء ریخته شده به سبد اصلاح طلبان در این است که علیرغم اینکه عارف در رقابت با لاریجانی ۱۰۳ رای کسب کرد، اما مسعود پزشکیان در کرسی نایب رییسی مجلس ۱۵۴ رای بدست آورد.

اگرچه ممکن است برخی تصور کنند که از میان اصولگرایان مجلس هم کسانی به پزشکیان رای داده اند؛ اما اصولگرایان هم دو نامزد اختصاصی داشتند (دهقان و حاجی بابایی) و هم علی مطهری با وجهه اصولگرایی بیشتر به آنها نزدیک بود تا پزشکیان. با این استدلال می‎توان رای پزشکیان را رای خالص اصلاح طلبان مجلس دهم دانست. اما تنها ۱۰۳ نفر از این جناح و به نوعی اعضای فراکسیون امید به ریاست عارف رای دادند. اختلاف این  دو رای نشان می‌دهد که ۵۰ تن از اعضای این فراکسیون، بر خلاف رای تشکیلاتی شب گذشته خود، به ریاست علی لاریجانی رای دادند.

مصطفی کواکبیان هم بر این امر صحه گذاشته و گفته است ۵۰ نفر از لیست امید رای خود را به جای عارف به سبد لاریجانی ریختند، با ما عکس یادگاری گرفتند اما سبدشان را جای دیگری گذاشتند!

چند وجهی بودن لیست انتخاباتی «امید» پیش از این نیز، چنین احتمالی را آفریده بود. ترکیبی از اصلاح طلبان، اصولگرایان مستقل و چهره های معتدل در این فهرست حضور داشتند که دور از ذهن نبود در بزنگاهی چون انتخابات هیات رئیسه مجلس، راهشان را از هم سوا کنند.

در انتخابات شورای شهر تهران نیز شاهد چنین رویکردی از سوی الهه راستگو بودیم که به جای محسن هاشمی به محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار رای داد. نتیجه این رویکرد غیرتشکیلاتی او، چنین شد که رای به اخراجش از حزب اسلامی کار دادند. حال باید دید که فراکسیون امید، ۵۰ نفری که به ریاست عارف رای ندادند را اخراج خواهد کرد یا نه؟/خبر آنلاین

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است