یکشنبه, ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
6 تیر 1401 ، ساعت 17:21 253 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :70984
رئیس دادگستری شهرستان آستانه اشرفیه:

رضایتمندی و تسریع دررسیدگی به پرونده ها ازاولویت های دستگاه قضایی شهرستان است

رئیس دادگستری شهرستان آستانه اشرفیه  در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه  ضمن تبریک هفته قوه قضائیه و گرامی داشت شهادت شهید بهشتی ، رضایتمندی و تسریع در رسیدگی به پرونده ها ، جوابگویی به مراجعه کنندگان و…. ازاولویت کار  دستگاه قضایی شهرستان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، عباس پارسا منش  با اشاره به بازدید و ملاقات با زندانیان و برای رسیدگی به امور زندانیان و شنیدن مشکلات  آنان اظهارکرد: سیاست دستگاه قضایی حبس زدایی است  به طوری که در سال گذشته نسبت به سال قبل بیش از ۱۴۳ نفر کاهش ورودی به زندان داشتیم.

رئییس پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آستانه اشرفیه   یکی از راه های کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری  فرهنگ سازی و تغییر در ساختارهای اجتماعی عنوان کرد و افزود:   بیشترین آمار ورودی پرونده های با موضوع تهدید توهین و ضرب عمدی است  که توهین  و فحاشی ۴/۵درصد با  ۱۳۳۵ فقره و تهدید ۳/۴درصد  است که هرکدام ۲۰ و  ۲۳ درصد  افزایش نسبت به سال قبل  داشته است .

و ی همچنین ضرب و کتک کاری با ۲ /۴درصد و سرقت با  ۱۸۸۶  فقره با ۴/۴درصد بیشترین  موضوعات ورودی  پرونده ها نام برد و خاطر نشان کرد : لازم است متولیان فرهنگی  برنامه های  درخصوص تشویق و دعوت مردم به خویشتن داری  جدیت بیشتری را داشته باشند.

رییس دادگستری  با اذعان به اینکه   مجازات زندان نه تنها دراصلاح جرم و کاهش ورودی به زندان مناسب نبوده بلکه اثرات منفی در زندگی فردی و اجتماعی مجرم و خانواده اش داشته است گفت: وقتی کسی به زندان می افتد ، خانواده به شدت درگیر مسائل و مشکلات می شود هرچند انجمن حمایت از زندانیان  و خیرین همکاری می کنند اما تاثیر منفی خودرا دارد که در این راستا با استفاده از ظرفیت های قانونی درصدد جایگزینی مجازات زندان چون آزادی مشروط ، حکم تعلیقی و یا جزای نقدی  و یا استفاده از پای بند الکترونیکی برای صدورز احکام هستیم تا به نوعی  از آسیب های احتمالی جلوگیری کرده باشیم.

وی  با اشاره به مزایای دادرسی الکترونیکی  که حضور مردم  را در دادگستری کاهش می دهد اظهار کرد : امسال تاکنون  ۴۰ مورد جلسه الکترونیکی را به نحو احسن برگزارکردیم و نیز با افزایش جرایم املاکی  درصدد این هستیم که با بحث میانجی گری و داوری در املاک و قراردادها با  تلاش کانون وکلا ، موسسات داوری  مجرب و قابل اعتماد  برای احقاق حقوق  مراجعه‌کنندگان ضمن کاهش  حجم ورودی پرونده ها  به دادگاه ها ،هزینه  دادرسی و زمان دادرسی را  به حداقل برسانیم.

پارسا منش   با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی ورودی پرونده ها به دادسرا  و ۷ درصدی در دادگاه گفت :  با همکاری خوب  شورای حل اختلاف ۶۰۰۰ پرونده از ۱۶۰۰۰ پرونده ورودی به سازش ختم شده  است . که ۳۵ درصد ورودی پرونده ها ی ما را نشان می دهد.

در ادامه هرکدام از رسانه ها سوالات خودرا درخصوص مسائل شهرستان مطرح کردند که رئیس دادگستری و تاج الدینی  دادستان شهر استانه اشرفیه به سوالات مطرح شده پاسخ دادند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است