سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
3 نوامبر 2015 ، ساعت 15:07 1,311 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :5945
بیانیه بازی در فوتبال ایران؛

روز سیاه فوتبال ایران بعد از یک دربی به یادماندنی!

کارلوس کی‌روش، رحمتی و اسدی را فاقد شخصیت خواند و باشگاه استقلال در واکنش به کی‌روش، پای شخصیت موزامبیکی‌ها را به میان کشید. معاون باشگاه استقلال، رحمتی را با شخصیت‌تر از سوشا مکانی خواند و سوشا مکانی، لهجه شمالی جویباری را به تمسخر گرفت. همه این‌ها در یک ۲۴ ساعت در فوتبال ما اتفاق افتاد.

به گزارش جلال شرق ، همیشه یک پای ماجرا لنگ است! حالا که بعد از سال‌ها، یک دربی پر هیجان و زیبا و به ‌دور از محافظه‌کاری داشتیم، اخلاقیات زیر سؤال رفت تا همچنان به همه ثابت شود که فوتبال ایران در چه وضعیت فاجعه‌باری قرار دارد. تنها یکی دو روز بعد از دربی بود که شش بیانیه پی‌درپی و شدید‌اللحن در فضای فوتبالی ایران و میان سرمربی‌ تیم ملی و دبیرکل آن و دو باشگاه استقلال و پرسپولیس رد و بدل شد و کار حتی به جایی رسید که سوشا مکانی هم بیانیه صادر کرد تا همه عوامل دخیل در سطح اول فوتبال ایران به خوبی دست به دست هم بدهند و دل و روده متعفن فوتبال ایرانی را بیرون بریزند.

ماجرا از دربی و درخشش مهدی رحمتی شروع شد؟ نه این داستان سری دارزتر دارد. یکی دو روز قبل تر از دربی بود که فصل تازه‌ای از دعوا میان کارلوس کی‌روش و علیرضا اسدی شروع شد؛ دعوایی که به مصاحبه‌های جنجالی میان این دو انجامید. تا اینجای کار پای استقلال و پرسپولیس در میان نبود و سرمربی تیم ملی و دبیرکل فدراسیون به سیاق هشت ماه قبل حسابی از خجالت هم درمی‌آمدند. در این میان هم علی کفاشیان به عنوان کسی که هم اسدی را به زور پذیرفته و هم با کی‌روش به اجبار تمدید قرارداد کرده بود، تنها ناظر بی‌طرف بود و البته با نیم‌نگاهی به انتخابات اسفندماه فدراسیون فوتبال چندان هم علاقه‌ای به خاموش کردن این آتش نداشت.

این پیش‌دعوا که از قبل دربی آغاز شده بود با درخشش مهدی رحمتی در دروازه استقلال مواجه شد و با توجه به عملکرد فوق‌العاده ضعیف حقیقی در دو بازی آخر تیم ملی موجب شد تا از سوی علیرضا اسدی در یکی از همان مصاحبه‌های آتشین علیه کی‌روش به این مسأله اشاره کند که رحمتی هم باید در تیم ملی باشد. پر واضح است که علیرضا اسدی، دبیرکل فدراسیون فوتبال، در جایگاهی نیست که چنین تصمیمی برای تیم ملی بگیرد؛ اما همین حرف اسدی جرقه‌ای در انبار باروت بود و موجب انتشار بیانیه‌های مختلفی شد.

ابتدا این کارلوس کی‌روش بود که با تأکید بر بعد «شخصیت» رحمتی و اسدی را فاقد این آیتم دانست. کی‌روش در بخشی از بیانیه خود گفت: «معیار انتخاب های من همیشه بنا بر دو مطلب اصلی بوده است: ۱- شخصیت ۲- استعداد.

۱- افرادی که از بعد شخصیتی مردود شوند، هیچ شانسی با من ندارند، حتی اگر درون زمین استعدادشان را نشان دهند.
۲ – متاسفانه انتخاب آقای اسدی در فدراسیون فوتبال نیز بنا بر معیار شخصیت و استعداد نبوده است. انتخاب ایشان هدیه ای در تاریکی بوده است.»

هرچند تأکید کی‌روش روی جنبه «شخصیتی» رحمتی به بعد «شخصیت حرفه‌ای» این بازیکن معطوف می‌شد، انتقادات فراوانی را متوجه کالوس کی‌روش کرد، به ویژه اینکه در حال حاضر دو دروازه‌بان از چهار دروازه‎‌بان تیم ملی با مشکلات انضباطی و حرفه‌ای فراوانی مواجه هستند. با این حال از اینجا دعوای کی‌روش و اسدی به زمین دو باشگاه پر طرفدار کشیده شد. ساعاتی پس از این حرف‌های کارلوس کی‌روش باشگاه استقلال در بیانیه‌ای شدیداللحن به شدت از دروازه بان خود حمایت کرد. استقلالی‌ها با کنایه‌ای زننده به کی‌روش گفتند که شاید معنای شخصیت در موزامبیک (محل تولد کارلوس کی‌روش) چیز دیگری باشد، او را به داشتن روشی غیر از بعد فنی برای انتخاب بازیکن متهم کرده‌اند. اصطلاحاتی چون «پایت را از گلیمت بیشتر دراز کرده‌ای» و «لقمه بزرگتر از دهانت برداشته‌ای»، تنها بخشی از عبارات بیانیه باشگاه استقلال بود. بیانیه باشگاه استقلال، با بیانیه متقابل باشگاه پرسپولیس همراه بود و این بیانیه بازی‌ها تا جایی ادامه داشت که سوشا مکانی هم در اواخر شب علیه علی نظری جویباری، معاون باشگاه استقلال بیانیه‌ای صادر کرد و مدعی شد، با کسی صحبت کرده که حتی نمی‌تواند درست فارسی صحبت کند (اشاره به لهجه شمالی جویباری) و این داستان با واکنش جویباری و دیگرانی ادامه داشت و البته همچنان هم ادامه دارد.

آنچه خواندید، یک روایت از چند روز معمولی در فوتبال ما بود. روایتی معمولی که این بار در رسانه‌ها به آن دامن زده شد و دیگران هم از کم و کیف آن با خبر شدند. اتفاقاتی که با حضور ناظر خاموشی رئیس فدراسیون فوتبال همراه بود. وقتی حسابی همه تا عصر روز گذشته از خجالت هم درآمدند، تازه علی کفاشیان در یک دستور کتبی به کارلوس کی‌روش او را از مصاحبه‌های جنجالی منع کرد؛ آن هم درست وقتی که یک دعوا از درون فدراسیون به بیرون سرایت کرد و دو باشگاه بزرگ و هوادارانش را حسابی درگیر کرد. هرچند واکنش امروز کارلوس کی‌روش هم به خوبی نشان می‌دهد که او تا چه میزان از علی کفاشیان و دستورهای کتبی‌اش حساب می‌برد که صبح امروز باز هم حسابی از خجالت اسدی درآمد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است