پنج شنبه, ۷ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
30 نوامبر 2015 ، ساعت 19:51 1,870 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :7263
علی رضا کارگر ،برگزیده برتر 45 مین جشنواره بین‌المللی رشد:

روش قدیمی و سخنرانی در تخته‌سیاه جوابگوی دانش‌آموز امروز نیست

برنده تندیس برتر ۴۵ مین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد گفت: روش قدیمی و سخنرانی در تخته‌سیاه جوابگوی دانش‌آموز امروز نیست
علیرضا کارگر قوی‌بازو در گفتگو اختصاصی با جلال شرق درباره فیلم «خیلی دور، خیلی دورتر» درباره انگیزه حضور در جشنواره فیلم رشد اظهار داشت: به‌عنوان یک فرهنگی و یک معلم، مهم‌ترین دغدغه‌ام آموزش و یادگیری دانش‌آموزش است، امروز دنیای فنّاوری است و دانش‌آموزان ما با دنیای فنّاوری رابطه‌ی نزدیکی دارند و نیاز به این است که معلم به فنّاوری روز و هم استفاده از ابزارهای روز مجهز بشود.
وی بابیان اینکه روش‌های سابق و روش سخنرانی در تخته‌سیاه جوابگو نیست افزود: یکی از مهم‌ترین رسانه‌هایی که درزمینهٔ آموزش دانش‌آموزان می‌تواند کمک بکند و خیلی مؤثر باشد، رسانه‌های دیداری به‌ویژه فیلم است.
وی به کاربردهایی فیلم در حوزه‌های مختلف فرهنگی و آموزشی اشاره کرد و یادآور شد: چون فیلم توانایی استفاده از تمامی هنرها ازجمله، موسیقی، هنرهای نمایشی هنرهای تجسمی را دارد بنابراین می‌تواند از همه‌ی هنرها استفاده کند و مفهوم را انتقال دهد.

IMG_3286
وی تأکید کرد: مفهومی را که شاید در چندین جلسه آموزش نتوانیم به دانش‌آموزش انتقال دهیم در ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فیلم می‌توانیم به دانش‌آموز راحت‌تر انتقال دهیم.
وی بابیان اینکه من به‌عنوان یک فرهنگی دغدغه‌ام در ساخت این فیلم یا فیلم‌های مستند دیگر فیلم‌سازی نبوده بلکه قصدم آموزش بوده است اظهار کرد: با استفاده از ابزار فیلم، توانستیم یکی از این مباحث مربوط به درس علوم تجربی در دوره‌ی متوسطه اول و هم متوسطه‌ی دوم برای دانش‌آموزان می‌توانند از این فیلم استفاده کنند.
“کارگر قوی‌بازو” در ادامه ضمن تقدیر از کلیه کسانی که در ساخت این فیلم آموزشی همکاری داشتند افزود: با توجه به اینکه درزمینهٔ ساخت این فیلم برنامه خاصی از سوی آموزش‌وپرورش به‌منظور تهیه امکانات موردنیاز وجود نداشته، کلیه امکانات و تجهیزات ساخت آن به‌صورت شخصی تأمین‌شده است.
وی کمبود اعتبارات را یکی از مشکلات مهم درزمینهٔ ساخت این فیلم آموزشی عنوان کرد و اظهار داشت: کمبود منابع مالی موجب شد تا در ساخت این فیلم نتوانیم از فنّاوری پیشرفته‌ای درزمینهٔ های تصویربرداری، نورپردازی و…استفاده کنیم.
وی همچنین با اشاره به نحوه ساخت این فیلم آموزشی گفت: این فیلم در چهار فضای مختلف حیاط مدرسه، کلاس درس، فضا آزمایشگاهی و محیط واقعی زندگی در حاشیه رودخانه سفیدرود ساخته‌شده است.
وی گفت: این امر موجب شد تا ساخت این فیلم فضای آموزشی متنوعی را برای دانش‌آموزان به نمایش بگذارد.
” کارگر قوی‌بازو” با اشاره به اینکه این نحوه آموزش موردتوجه هیئت‌داوران جشنواره قرارگرفته است افزود: در این فیلم دانش‌آموزان با فعالیت خود تلاش دارند تا مسائل آموزشی را به‌خوبی فرابگیرند که این امر نیز موردتوجه هیئت‌داوران جشنواره قرارگرفته است.
وی بابیان اینکه ” خیلی دور، خیلی نزدیک ” تلاش دارد تا نشان دهد دانش‌آموزان می‌توانند خود درزمینهٔ فراگیری فعالیت کنند افزود: معلمین نباید تنها مفاهیم علمی را به دانش‌آموزان انتقال دهند بلکه باید تلاش کنند دانش‌آموزان را برای یک زندگی موفق آماده کنند.
دبیر آستانه‌ای افزود: معلمین می‌تواند دانش‌آموزان را با مفاهیمی چون زیبایی طبیعت، محیط‌زیست، حفظ درختان و…آشنا سازند تا بتوانیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم.
وی بابیان اینکه این مفاهیم ارزشمند بایستی همواره در ذهن دانش‌آموزان ماندگار بماند اظهار داشت: با ساخت این فیلم آموزشی تلاش داشتم تا وظیفه‌ای را که در جهت آگاهی دادن به دانش‌آموزا بر عهده داشتم را به‌نوعی ادا کنم.

وی در خصوص نحوه ساخت فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک نیز گفت: مراحل ساخت این فیلم آموزشی حدود یک ماه به طول کشیده است.
وی افزود: در جشنواره بین‌المللی فیلم رشد نیز تعداد ۱۲۶ اثر در بخش فرهنگیان فیلم‌ساز و در بخش مستند علمی آموزشی نیز تعداد ۱۷ اثر از کشورهای مختلف شرکت داشتند.
وی بابیان اینکه فیلم « خیلی دور، خیلی نزدیک » در بخش مستند آموزشی توانست رتبه برتر این جشنواره را به خود اختصاص دهد یادآور شد: این فیلم همچنین در بخش توسعه‌ی فرهنگ علم و اقتصاد دانش و بنیاد هم جایزه‌ی ویژه‌ی جشنواره را دریافت کرده است.
وی در پایان ضمن تأکید بر حمایت هرچه بیشتر از فرهنگیان فیلم‌ساز درزمینهٔ های مختلف علمی و آموزشی افزود: انتظار می‌رود آموزش‌وپرورش فضاهای مناسبی را در جهت حمایت از این فرهنگیان ایجاد کند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها
  1. امیر :

    سلام ؛ ضمن تبریک به آقای کارگر باید عرض کنم که اگه معلم های ما ازلحاظ مالی تامین باشند ودغدغه زندگی نداشته باشند مطمن باشید اینقدر همکاران قوی درامرآموزش ودارای خلاقیت داریم که بتوانند درتمامی جشنواره هامقام نخست راکسب کنند.
    البته این نکته رانیز باید اضافه نمود حال آموزش وپرورش به دلیل عدم توجه مسولین کشوری نه‌تنها خوب نیست بلکه به دلیل تصمیم گیریهای اشتباه روزبه روز بدترمی شود.

  2. لیلا :

    باسلام. ما در زمینه ِی آموزش خلاق هستیم اما نوآوری نمی کنیم اگر هم اینگونه باشیم هیچ گاه تماشا گرانومسئول معین از بالای “سن “ما را تشویق و حمایت نمی کنند. با اینکه انسان خلاق خلاقیت دارد اما میترسد به تلاش وی رسیدگی نگردد.