چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۲:۱۳
آخرین اخبار
1 آذر 1394 ، ساعت 17:05 1,460 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6764
رئیس سازمان بازرسی کل کشور:

ریگی را برگرداندیم، امثال خاوری عددی نیستند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: ما ریگی را به کشور بازگرداندیم، امثال خاوری که عددی نیستند.

به گزارش جلال شرق ، ناصر سراج در حاشیه نشست خود و قائم مقام وزیر نظارت جمهوری خلق چین در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره تلاش ها برای بازگرداندن خاوری افزود: هنوز هم برای بازگشت وی قول می‌دهم؛ چرا که سیاست ما این است این فرد را به کشور بازگردانیم البته فقط خاوری در رسانه‌ها برجسته شد، افراد دیگری هم بودند.

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: به عنوان نمونه فردی با ۱۰۰ میلیارد تومان شبیه اقدام زنجانی از وزارت نفت گرفته و به کانادا گریخته است که خوشبختانه اکنون ۶۰ میلیارد تومان آن به کشور بازگردانده شده و در اختیار ماست.

 سراج گفت:‌ این فرد خانه‌ها و ماشین‌های آخرین مدل داشته که خوشبختانه اقدامات خوبی برای بازگرداندن اموال وی به ایران صورت گرفته است البته نمی‌توانم شیوه کشف وی را توضیح دهم اما یکی از مدیران کل سازمان بازرسی به صورت تلفنی با آن فرد در تماس است.

 وی در پایان در رابطه با اینکه آیا در مورد پرونده خاوری اتفاق جدیدی رخ داده است، گفت: اتفاق جدیدی در رابطه با وی صورت نگرفته است، اما به سیاست دولت جدید کانادا امیدواریم تا بتوانیم افرادی را که با اقدامات فساد آمیز به کانادا پناهنده می‌شوند به کشور بازگردانیم.

 سراج در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا مواردی در خصوص سوء استفاده از فضای پساتحریم تاکنون به سازمان بازرسی کل کشور گزارش شده است یا خیر، افزود: ما پرونده‌ها را به صورت روتین تشکیل و آنها را بررسی می‌کنیم؛ در خصوص فضای پساتحریم نیز هماهنگی‌هایی با دولت داشته‌ایم که بیشتر در خصوص قراردادهای دولتی نظارت بیشتری داشته‌ایم تا مشکلی پیش نیاید.

 سراج درباره سیل‌های اخیر در مازندران، ایلام و اقدامات این سازمان گفت: در این زمینه اقدامات لازم صورت گرفته و گزارش جامعی به مراجع مربوطه ارسال شده است به گونه ای که مشخص شده چه فردی به چه میزانی مسئولیت داشته است؛ در واقع در همه استان های کشور گزارش‌ها به شکل جامع برای مسئولان ارسال شده است.

 وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود فرزند یکی از وزرای دولت سابق در پرونده دکل گمشده نفتی نقش داشته است افزود: این موضوع را در روزنامه خواندم، البته گزارش در خصوص پرونده دکل نفتی گمشده تکمیل و به دادسرا ارجاع شده و کیفرخواست آن نیز صادر شده است اما به دلیل محرمانه بودن آن نمی‌توانم نام شخص را بیاورم.

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره آخرین وضع پرونده سقوط هواپیمای آنتونف گفت: گزارش مربوط به این پرونده تکمیل شده و در حال حاضر در مجتمع جنایی در حال بررسی است.

 سراج با بیان اینکه تا حکمی قطعی نشود نمی‌توانیم نام افراد را بیان کنیم، گفت: اگر حکم قطعی و به نتیجه برسد سیاست قوه قضائیه این است که این موضوع را اعلام کند اما اکنون به صلاح نیست اسم اشخاص مطرح شود.

 غربی ها به پولشویان تابعیت می دهند

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: غربی‌ها بسیار دم از مبارزه با پول‌شویی می زنند اما در عین حال با سیاست دوگانه به پولشویان تابعیت هم می دهند.

ناصر سراج در نشست خبری مشترک با قائم مقام وزیر نظارت جمهوری خلق چین و معاون سازمان ملی مبارزه با فساد افزود: اگر آن ها راست می‌گویند سازمان‌هایی را که در جهان سوم شرکت دارند بررسی کرده و استعلام کنند که آیا پول‌شویی داشته‌اند و اختلاس کرده‌اند یا خیر.
وی درخصوص سفر به پاکستان و شرکت در اجلاس آمبودزمان آسیایی گفت: اجلاس آمبودزمان آسیایی امسال در پاکستان برگزار می‌شود البته مدتی است که هیأت مدیره منقضی شده و اولین دستور این است که هیأت مدیره جدید منصوب شود.
سراج افزود: ایران و چین کاندیدای هیأت مدیره آمبودزمان آسیایی هستند و قطعاً در جلساتی که در این اجلاس شرکت می‌کنیم در خصوص مباحث مربوط به پیشگیری از فساد راهکارهای خود را ارائه می‌دهیم.
وی با بیان اینکه ما به مسائل بین‌المللی اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم گفت: در کشور ما تعداد زیادی افراد بودند که پول‌شویی کرده و از کشور متواری شدند و دستگاه قضایی ایران هم هر اقدامی که انجام دهد مربوط به داخل کشور است و در رابطه با اموال نامشروع و به سرقت رفته نتیجه‌ای برای کشور ندارد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه ما از طریق AOA و IOI و کشورهای دیگر ارتباط داریم افزود: تلاش ما این است تا با جرائم سازمان یافته مقابله کرده و افرادی را که متواری شده‌اند بازگردانیم.
سراج با تاکید بر اینکه ۵۰ درصد پول‌شویی‌ها مربوط به کشور مبدا و ۵۰ درصد مربوط به کشور مقصد است، گفت: برای مثال خاوری پول‌ها را از ایران به کانادا برد و در بانک‌های آنجا نگهداری کرد و بانک‌های کانادا حاضر نیستند پاسخ دهند که چه مقدار پول از سوی خاوری در بانک‌هایشان نگهداری می‌شود، آنها علت این کار خود را رازداری شهروندان خود عنوان می‌کنند.
وی ادامه داد: با پیشنهاد کانادا، جمهوری اسلامی ایران را در خصوص حقوق بشر محکوم کردند، سوال من این است که آیا مردمی که پولشان به یغما رفته بشر نیستند، آیا فقط حقوق بشر باید مورد تایید غربی ها باشد که مهم تلقی شود؟
سراج افزود: در این رابطه با کشورهای آسیایی و حتی برخی کشورهای غربی تفاهم نامه‌ای را امضا کرده‌ایم تا بتوانیم پول‌هایی را که از جمهوری اسلامی ایران به خصوص در اوایل انقلاب که بیش از تریلیون تومان بوده به کشور بازگردانیم.
وی در ادامه با بیان اینکه با ترکیه، دانمارک و پاکستان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌ایم، گفت: تفاهم همکاری ما با کشورهای مالزی، روسیه، عراق و کره در حال انعقاد است ضمن اینکه تفاهم نامه خود با چین را پس از سفر رئیس جمهور چین به ایران به امضا می‌رسانیم.
سراج در خصوص ورود اجناس تقلبی و قاچاق از چین به ایران هم گفت: در این مورد دولت و اتاق بازرگانی اقداماتی را انجام داده تا از این اتفاق جلوگیری شود؛ دولت چین هم استقبال کرده که کالاهای با کیفیت خود را وارد ایران کند.
وی گفت: کالاهایی که طی یک‌سال اخیر از چین به ایران وارد شده بسیار مرغوب‌تر از گذشته است.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است