چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۰۲
آخرین اخبار
15 بهمن 1394 ، ساعت 14:18 4,254 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9943
اسماعیل لطف پور ( تحلیل گر اقتصادی )

زیر لایه سبز گیلان ، فقر و بیکاری است/اقتصاد ما با دو بیماری ؛ رکود و تورم دست وپنجه نرم می کند

سایت خبری و تحلیلی جلال شرق برای تبیین و رویکرد داوطلبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و برای تنویر افکار عمومی شهروندان جهت شناخت با برنامه‌های داوطلبان، زنجیره گفتگوهایی را با داوطلبان نمایندگی حوزه سرزمینی گیلان انجام داده است که در این مصاحبه‌ها داوطلبان به ارائه دیدگاه‌های خود می‌پردازند.
مدیریت سایت تحلیلی – خبری جلال شرق، با رعایت قانون مطبوعات دیدگاه‌های داوطلبان را برای تنویر افکار عمومی ارائه می‌دهد و مطالب ارائه‌شده از سوی داوطلبان، دیدگاه این سایت خبری نیست و با توجه به همه سلایق و گروه‌های سیاسی در شهرستان‌های گیلان به‌ویژه شرق گیلان، ستون سیاسی انتخابات جلال شرق، در اختیار همه عزیزان با تمام گرایش‌های سیاسی و حزبی است و می‌توانند از این سایت برای شناسایی خود به شهروندان بهره بجویند و شهروندان دیدگاه‌های خود را با رعایت حقوق شهروندی به سایت خبری ارسال دارند.

جلال شرق : نظر و دیدگاه شما راجع به نقش مجلس در توسعه ملی و عرصه های بین المللی چیست؟
مجلس یکی از نهاد های بزرگ ما است ، و بنا به فرمایش امام ره “مجلس در راس امور است “، وظیفه بزرگ مجلس همانطور که می دانید قوه ی مقننه است ، یعنی قانون گذاری که می تواند تاثیر مستقیم در سیاست های داخلی ما و ارتباطش با نوع توسعه سیاسی ما و ارتباط با جهان خارج بگذارد.
جلال شرق : وقتی از تاثیر گذاری مجلس در عرصه ی بین المللی سخن می گوئیم در ابعاد سیاست، اقتصاد و فرهنگ هم مورد نظر ماست ، به نظر شما مجلس دهم چگونه می تواند در این عرصه موفق باشد ؟
مثال ساده ای راجع به مسئله ی برجام را مطرح می کنم که کم و بیش کل مردم ما هم مطلع هستند ، اگر مجلس برخلاف ضرورت جامعه و ضرورت حاکمیت تصمیم گیری می کرد ؛ برجام به ایستگاه آخر نمی رسید, اعتمادکشورهای دیگربه مابیشتر نمی شد و ما الان نمی توانستیم این ارتباطات خاص را با دنیای خارج برقرار بکنیم ، بنابراین یکی از مواردی که مجلس می تواند این کار را انجام دهد همین توسعه سیاسی ما است .
جلال شرق : گیلان را چقدر می شناسید ؟
اسم من لطف پور آستانه است و آستانه هم یکی از شهر های زیبای استان گیلان است باتوجه به اینکه زادگاه من بوده به اندازه ی کافی می شناسمش , تحصیلاتم در گیلان بوده و با توجه به شناختی که از مردم دارم آمدم در عرصه تا بتوانم تجربیاتم را ایفا بکنم ، همچنین با توجه به شرایط اقتصادی ، کشاورزی و توریستی , گیلان را می شناسم و درباره آن تحقیقات گسترده ای هم نموده ام .
جلال شرق : چرا نرخ بیکاری در گیلان بیش از استان های دیگر است ؟
درنقشه ی ایران ما ، که به شکل گربه ای نشسته می باشد, لایه ی سبز رنگی مشاهده مشود که در بالای نقشه خودنمایی می کند که به آن می گوییم شمال و قسمتی از این شمال هم گیلان است و متاسفانه این لایه سبزرا که ما ورق می زنیم فقر و بیکاری زیادی مشاهده می کنیم ، یادم میاد ,با یکی از دوستان ما که در وزارت اقتصاد صحبت می کردم ,موضوع بیکاری و فقر مردم بود ، یک مصرع ی از مولانا آورد برای من که «دشمن طاووس آمد پر او» وگفت : شما نیاز ی به امکانات ندارید و طاووس زیبا است ، و گیلان هم زیباست پس نیازی به کار و صنعت و … . ندارید ، شما اگر نگاه بکنید در روزهای تعطیل فوج فوج گردشگران و مسافران به سمت گیلان می آیند ، در حالی که مردم همین دیار بخاطر بیکاری ، بخاطر این که اشتغال زایی در این جا به آن اندازه که باید و شاید بهش اهمیت داده نشده است ، به استان های مجاور برای کارمهاجرت می کنند ، که امیدوارم این معضلات در سیاست های بعدی دولت و با افرادی که در دولت داریم بتوانیم این بیکاری را به حداقل برسانیم نمی شود ریشه کن کرد ولی می شود به حداقل رساند.
جلال شرق : خودتان را معرفی کنید تا مردم شما را بهتر بشناسند ؟
اسماعیل لطف پور آستانه هستم ، ۴۲ سال سن و متولد شهر آستانه اشرفیه ، فوق لیسانس مدیریت مالی و کارمند رسمی امور مالیاتی که زیر مجموعه ی وزارت اقتصاد و دارایی بوده مشغول به خدمت می باشم ، سال های سال در بعد مالی ، حساب رسی ، مالیاتی و حقوقی کار کردم ، نماینده دادگستری و در امور مالیاتی استان تهران ، دادیار دادستان انتظامی مالیاتی استان تهران ، عضو کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی در امور مالیاتی و عمدتاً کارم در حوزه ی اقتصاد و حساب رسی و مالی بود .
جلال شرق : اصولاً این حرفه و شغل شما چقدر می تواند به شما کمک کند در شناخت بهتر قوانین و تصویب آن ؟
درحال حاضردرموقعیت خاصی هستیم., همانطوری که رئیس جمهور محترم فرمودند : ما الان در برهه ی اقتصادی بدی قرار دادیم یعنی رکود تورمی داریم ، یعنی اقتصاد ما با دو بیماری دست وپنجه نرم می کند ، یکی رکود و دیگری هم تورم ، این دو بیماری.می تواند اقتصاد ما را فلج می کند و من در خودم این وظیفه رااحساس کردم که بتوانم به عنوان کسی درحوزه اقتصاد تحقیق کرده وآشنابه مسایل منطقه می باشد در مجلس برای پیشبرد لوایحه ای که برای اقتصاد است کمک کنم البته دید من صرفا دید بومی ومحلی نبوده و فقط اقتصاد آستانه مطرح نمی باشد, چراکه نماینده مجلس باید دیدش ، دید کشوری باشد و دید کشوری هم قطعاً در شهرش و استانش تاثیر گذار خواهد بود .

photo_2016-02-04_14-24-05
جلال شرق : آقای لطف پور چگونه می تواند توانایی خودش را در عرصه های دیگر غیر از اقتصادی ، بروز و ظهور دهد ؟
هر کسی در سوابق زندگی خود تخصصی کسب کرده و تجربیاتی دارد و من فکر نمی کنم کسی بگوید علامه ی دهرم.وهمه چیز راهمگان می دانند, بنده در حوزه ی بهداشت تخصصی ندارم بنابراین اگر خداوند توفیق دهد و با کمک این مردم توانستم موفقیتی کسب کنم می روم در کمیسیونی که بتوانم حرفی برای گفتن داشته باشم و بتوانم نظریاتم را درکمیسیون ذیربط مطرح وسپس به مرحله اجرادرآورم.
جلال شرق : آستانه چهارمین شهر مذهبی ایران مطرح می شود ، اگر می خواهید واقعا این شهر نماد فرهنگی داشته باشد آیا برنامه ای برای این کاردارید ؟

ما این شهر را تنها از بعد مذهبی نباید نگاه بکنیم , من علاوه بر این که بخاطر تقدس وجود آقا سید جلال الدین اشرف این شهر بسیار برایم ارزشمند است امااگر توجه کنیم , محصولات کشاورزی استراتژیک مانند : برنج و بادام زمینی و همچنین چای که در قسمتی از شهر ماکشت می شود و موضوع توریسم واقعا ما مظلوم هستیم و نگاه کنید که دریا هم مربوط به شهر ما است و مردم شریف بندر کیاشهر از نعمت ساحل بهره مند اند اما چقدر توانستیم ازاین نعمات ومواهب الهی بهره برداری کنیم, بهره برداری از این ساحل ، بهره برداری از موقعیت مذهبی و زراعی ما مثمر ثمر باشیم و من بیشتر تفکرم وهدفم این است که بتوانیم این مسائل را در شهر رونق ببخشیم ، من یک بازدید داشتم بنابر موقعیت شغلی ام ، رفته بودم به شهر کاشان که شهری معروف و تاریخی است , دراین شهر شرکت سایپا تاسیس ومشغول به فعالیت بود با ۲۵۰۰ نیرو , خوب فکرکنیم متوجه میشویم فقط این ۲۵۰۰ نفر نیست بلکه این ۲۵۰۰ خانواده است و فقط ۲۵۰۰ خانواده نیست, ۲۵۰۰ خانواده ای است که ارتباط دارد با شهر این ۲۵۰۰ خانواده ماشین می خواهد ، لباس می خواهد ، مسکن می خواهد ، ما با توجه به موقعیت خاص طبیعی ونیروی جوانی که در شهرمان داریم می توانیم این اشتغال زایی را توسعه ببخشیم .
جلال شرق : ادارات اجتماعی در سطوح شهرستان در ارتباط با ارباب رجوع و برخورد مدیران اجرایی با آنان چطور ارزیابی می کنید ؟
عدالت اجتماعی یعنی برخورداری همه ی آحاد جامعه از امکانات موجود ، ما باید اسم آن مدیر را برداریم و بگذاریم مسئول , هر مسئولی هم یک وظایفی دارد و باید بتواند وظایفش را به درستی انجام دهد و هر مسئولی که در هر ارگان ، سازمان یا اداره ای کار می کند باید بتواند با توجه به امکاناتی که به آن اختصاص داده می شود این عدالت را بین ارباب رجوع وهمکاران برقرار کند .
جلال شرق : یکی از چالش های شهرستان ما قومی گرایی و ملی گرایی و شهرگرایی وروستا گرایی است ، آقای لطف پور برای آن برنامه ای دارد ؟
متاسفانه این تبدیل به چالش شده ولی من فکر می کنم که در برهه ی کنونی نباید این موضوع رابرجسته کنیم , ما نباید خط کش برداریم و بگوییم این روستایی این کیاشهری و این شهری ، در شهر ما ا همه جور قشرزندگی می کنند وبه طور مثال اگر مسئولین ادارات به این مرزبندی اهمیت بدهند همه امور معلق می ماند وکاری پیش نمی رود ، پس بیاییم این خط کش ها را برداریم وخواخش میکنیم کمک کنیم از همین لحظه .این مرزبندی از ذهن مردم برداشته شود.
جلال شرق : در فضایی که کار می کرد اگر کسی به شما انتقاد ی داشته باشد و به حق هم نباشد ، عکس العمل شما چیست ؟
قطعاً وقتی در مسیری گام برمی داریم و کارهایی که انجام میدهیم بامخالفت عده ای مواجه می شویم وممکن است باب میل عده ای نباشد و برعکس یکسری موافق خواهیم داشت قطعا آن دوستان و عزیزانی که مخالف هستند مخالف عملکرد من و مخالف شخصیت من نیستند( انشالله نباشند ) وقتی که مخالف عملکرد من هستند قطعا انتقادهایی خواهند داشت بنده تمام آن انتقادهارا اگرمنطقی باشد به دیده جان می پذیرم .
جلال شرق:سوال شهروندان این است در مدت این ۲۰ سال که در تهران بودید چه خدماتی برای این شهرستان انجام دادید ؟
بنده ۲۰ سال در سمت های اجرایی بوده ام که مربوط به حوزه وزارت اقتصاد و دارایی بوده است ،حوزه اقتصاد ارتباط مستقیمی با عمران وآبادانی شهر من نداشته ویا در حوزه بهداشت و درمان هم موثر نبوده است. و بنا بر شغل بنده و وظیفه بنده, ارتباط مستقیم با مردم شهر خود نداشتم .
جلال شرق: با چه شعار هایی محوری پا به عرصه انتخابات گذاشته است ؟
توجه به توسعه کشاورزی و توجه ویژه به توریسم منطقه که به رشد وتوسعه اقتصادی شهرمنجر می گردد .

photo_2016-02-04_14-23-42
جلال شرق : توسعه کشاورزی را تبیین می کنید ؟
ماسه محصول مهم واستراتژیک درآستانه داریم: محصول برنج و چای ،بادام زمینی که۹۰ درصد این محصول در آستانه کشت میشود ،۳۵درصد محصول برنج مربوط به گیلان وهمچنین ۵۰ درصد چای نیز مربوط به گیلان است., ماباید بتوانیم توسعه کشاورزی را از این دیدگاه که کشت دوم را برای این نوع زمین ها داشته باشیم, توسعه کشاورزی به صورت صنعتی و نوین باشد وبتوانیم حتی از زمین هایمان به عنوان پرورش گل و گیاه نیز استفاده کنیم, و وزارت جهاد کشاورزی وسازمان جهاد کشاورزی استان موظف است که به توسعه کشاورزی دقت بیشتری داشته باشد و صرفاً فقط کود به مردم ندهند .
جلال شرق : اگر نگاه آقای لطف پور برای توسعه ی کشاورزی است جایگاه توتستان هایی که از بین رفته چیست ؟
به یاد دارم سالیان نه چندان دور که در شهر آستانه اشرفیه بودیم توت و پیله ی ابریشم جایگاه ویژه ای داشت که متاسفانه این توت و ابریشم از بین رفته است و اگر شرایطش مهیا شود وبتوانیم پرورش دهیم قطعاً در توسعه اقتصادی شهرما نقش به سزایی خواهد داشت.
جلال شرق : تدوین قوانین مجلس همیاری و هم گرایی در گروه های مختلف را می طلبد ، کدام طیف گروه با نگاه شما همگون و سنخیت دارد ؟ ؟
اگر کسی که وارد مجلس شد ، اگر صرفا دید گروهی یا صرفا دید حزبی داشته باشد به جایی نخواهد رسید ، دید باید، دید توسعه استان و شهر ما باشد طرح , لوایح ومصوبه اگر درچهارچوب نظام , درراستای برنامه پنجساله ومتناسب با اهداف توسعه گیلان وشهرم باشد فارغ ازهرگونه مرزبندی سیاسی مور تایید وتوجه من قرار خواهدگرفت .
جلال شرق : کدام دوره ازادوار مجلس ، مجلس  موفق تر عمل کرد ؟
همه ی دوستان و نمایندگان محترم شهرم ، جزو نخبگان و نمایندگان مردم بودند و همه جز افرادی بودند که زحمت کشیدند , هرکس به اندازه ی توان خودش زحمت کشیده است وهرکس راجع به عمران وآبادانی این شهر سهم داشته است .
جلال شرق : از اندیشه های نخبگان به ویژه نخبگان شهرستانی برای توسعه شهرستان نه در شعار بلکه درعمل اگر موفق شد ید چگونه از آنها بهره می گیرید ؟
قطعاً در صورت موفقیت نیازمند همه ی اقشار هستیم ، حالا چه اندیشمندان چه بازاریان و چه کارمندان و .. و اگر هر قشری با هر سطح سوادی بتواند به ما کمک بکند می تواند نقش بسزایی را درتوسعه شهر ما ایفا کند .
جلال شرق : کیاشهر شهری است  با پیشینه ی تاریخی ، آیا برای مردم کیاشهر برنامه ای دارید ؟
من در عرایض خودم به منطقه ی استراتژیک بندرکیاشهر اشاره داشتم ، هم به لحاظ موقعیت ساحلی آن جا و هم به لحاظ استراتژیک که ارتباطی هست بین کیاشهر و منطقه ی آزاد انزلی ، البته ما بتوانیم واگربتوانیم درراستای برنامه پنج ساله بودجه شایسته ای جهت حمایت ازبندرزیبای کیاشهر اختصاص دهیم ، منطقه را به صورت توریسم ساحلی گسترش خواهیم داد و منطقه ی بوجاق را از آن حالت بن بست در خواهیم آورد .

جلال شرق : شما به عنوان کاندید های دوره ی دهم چه توصیه ای برای حضور مردم در  پای صندوق های رای دارید ؟
تمام شهروندان ما با سلایق و افکار مختلف هستند و بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب, ما باید پای صندوق بیاییم و برای حفظ نظام صندوقها راخالی نگزاریم ، من هم به عنوان یک شهروند از مردم می خواهم که صندوق ها را خالی نگذارند و تحقیق بکنند راجع به کاندید های مورد نظرشان چرا که قدرت اختیار وانتخاب یکی از شاخصه های بزرگ همه ى انسان ها است ،پس چه بهترکه این قدرت اختیار همراه با تفکر باشد, یعنی هرفردبتواند درموردهر کاندیدها و شخص مورد نظرتحقیق وتفحص کند وانگاه انتخاب شایسته ای انجام دهد.
جلال شرق : آیا برای شما فقط صرف بودن در انتخابات مهم است یا اینکه به طور جد برای کسب نظر مردم وکسب آرا پا به میدان گذاشتید ؟
من تلاش خواهیم کرد تابامعرفی خود ,برنامه های خود , وباحفظ چهارچوب قانونی وبااعتقادراسخ به برگزارکردن تبلیغات سالم
به فعالیت خود ادامه دهم تا روزموعود که نام چه کسی ازصندوقها بیرون بیاید . جلال شرق : اگر به داده هایی برسید که دیگران از لحاظ محبوبیت اجتماعی در انتخابات بالاتر از شما باشند ، آیا از عرصه ی انتخابات و یا به نفع کسی کنار می روید ؟
در شرایط فعلی نمی توانم به این سوال پاسخ دهم و در آن شرایط باید ببینیم که انشالله مصلحت چه هست جواب خواهیم داد .
جلال شرق : نگاه کوتاه درباره دولت تدبیر و امید ؟
دولت بر خاسته از مردم است و تلاش بسیار زیادی کرده راجع به مسائل اقتصادی و ویرانه های گذشته , به نوع دیگر معمار کارهای نکرده ى دولت قبل می باشد که وظیفه همه احاد ملت ومسولان کمک به دولت محترم می باشد چراکه راه سخت ودشواری پیش رو دارند.
جلال شرق : ، آیا دریافت مالیات می تواند راه برون رفت از رکود اقتصادی فعلی باشد یا نه ؟ اگر هست راه کارش چه است ؟
در اوضاع فعلی که قیمت نفت به کمتر از ۳۰ دلار نزول پیداکرده است. همانطوری که می دانید ۱۲ دلار هزینه ی ما برای هر بشکه نفت است و ما درآمد زیادی از راه نفت نخواهیم داشت بنابراین دولت باید با سیاست های مدون توجه ویژه ای به مالیات داشته باشد و بتواند باتاکید وتوجه به صادرات غیرنفتی ومالیات به نوعی این درآمد ها را جبران بکند .

جلال شرق : این واژگان را کوتاه توصیف کنید
آیت الله امینیان : استادی با تقوا و مومن
گیلان : سرزمینی سبز با امکاناتی کم
سید جلال الدین اشرف : محبوب مردم آستانه اشرفیه
نجفی استاندار : یک همشهری خوب
دکتر معین : استادمسلم ادبیات فارسی
بادام: گنجینه ای درغلاف
کوچان : نام قدیمی شهرمان

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است