چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۳:۲۴
آخرین اخبار
19 آبان 1394 ، ساعت 16:38 1,299 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6222
سخنگوی دولت گفت:

جلسه شورای پول و اعتبار در جلسه امروز خود موضوع کاهش نرخ سود بانکی را بررسی می کند.

به گزارش جلال شرق ،  محمد باقر نوبخت در نشست خبری خود که امروز در نمایشگاه مطبوعات برگزاری شد ، با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی موضوعی خود خواسته از طرف دولت نیست گفت : نرخ سود باید  به صورت عقلانی و طبیعی کاهش یابد و منطق اقتصادی حکم می کند که نرخ سود کاهش یابد .

وی کاهش نرخ سود را اقدامی مهم برای جلوگیری از گران فروشی برخی در اقتصاد دانست و افزود :سیاست کوتاه مدت دولت خروج از رکود و تحرک بخشی به اقتصاد است و بانک مرکزی و وزارت اقتصادی و دارایی سازو کارهای مورد نیاز برای تحقق این هدف را کرده است .

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خاطرنشان کرد : کاهش نرخ سود بانکی سیاست مشترک بانک مرکزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت اقتصادو دارایی  است  چراکه  میزان سود تسهیلات بانکی با توجه به نرخ تورم ، نرخ سود فعلی تسهیلات غیر قابل توجیح است .

نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص تدابیر پیش بینی شده برای جلوگیری از انحراف و سوء استفاده از طرح فروش خودرو با وام ۲۵ میلیونی گفت :وزارتخانه صنعت ،معدن و تجارت و خودروسازان  سازو کار مورد نیاز  در این زمینه را مودر توجه قرار داده است تا مانع از دلال بازی  و فعالیت سود جویان  شود .

وی در پاسخ به سوالی در باره کیفیت خودروهای داخلی و اینکه خودروهای موجود در انبارها در قالب این طرح عرضه می شود گفت : موضوع عرضه خودروهای باقی مانده در انبارها به معنی نقص ان نیست ، این خودروها به دلیل نداشتن بازار به فروش نرفته بود و الان که بازار ایجاد شده عرضه می شود ،ضمن اینکه وزارت صنعت  معدن و تجارت موظف به نظارت بر کیفیت خودروهای عرضه شده در قالب این طرح است .

نوبخت افزود:با توجه به اقبال مجدد مردم از محصولات خودرو سازان فرصتی پیش امده تا خودرو سازان هم جبران مافات کنند و روی کیفیت خودروه نظارت بیشتری انجام دهند.

دوره فعلی؛ یکی از دوره های خوب همدلی قوای سه گانه

سخنگوی دولت گفت: با احتیاط می توان گفت این دوره یکی از دوره های خوب همدلی و هم رایی مسئولان قواست.

نوبخت افزود: شاید در هیچ یک از مقاطع تا این حد هماهنگی و همدلی بین مسئولان قوا وجود نداشته است .
وی تصریح کرد : از طرف دولت از ریاست قوه قضائیه به سبب همکاری با قوه مجریه به ویژه در مورد برجام تشکر می کنم.
نوبخت اظهار داشت : البته این  همدلی به این معنا نیست که در همه جا هم نظر باشیم .
وی تاکید کرد : ما به اصل  ۵۷ قانون اساسی در مورد تفکیک قوا پایبند هستیم .
سخنگوی دولت گفت‌ : اصل  ۱۱۳ قانون اساسی جایگاه ویژه ای برای رئیس جمهور قائل شده مبنی بر اینکه بعد از رهبری ، عالی ترین مقام کشور رئیس جمهور است و رئیس جمهور مسئول اجرای قانون نیز هست .
وی افزود : رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون ، موضوعی را که تشخیص دهد می تواند از آن جایگاه بیان کند و حتماً  در جهت رفع نگرانی های رئیس جمهور، پیگیری هایی صورت خواهد گرفت .
نوبخت ادامه داد : برجام موفقیت ملی بود و ما در مذاکرات توانستیم نه تنها  تحریم ها را از دوش مردم برداریم بلکه حقوق هسته ای و چرخه کامل این صنعت را در مجامع رسمی جهانی به تایید رساندیم.

وی تاکید کرد : در فضای پس از برجام نیاز به همدلی داریم.

دولت موضوع تضییع حقوق مطبوعات را دنبال می کند

سخنگوی دولت گفت: شورای عالی امنیت ملی بر روند برجام نظارت دارد و مصوبه اخیر آنها قابل اجراست.

نوبخت با اشاره به اینکه کمیته نظارت بر اجرای برجام نیز به زودی تشکیل می شود، افزود: ما پذیرفتیم هر اقدامی که صورت می گیرد، عده ای موافق و عده ای مخالف باشند. اما آنچه مهم است آثار آن مخالفت ها بر سر منافع ملی است.

وی گفت:ما خویشتن داری می کنیم نسبت به کسانی که از هر کاری که از سوی دولت انجام شود، مخالفت می کنند. وقتی آثار مثبت کار دولت مشخص شود، معلوم می شود چه کسی درست تر عمل کرده است.

نوبخت افزود: اگرچه برخی رسانه ها حضور در نمایشگاه مطبوعات را تحریم کرده بودند اما خبرنگارانشان در این نمایشگاه حضور داشته و در نشست خبری سخنگوی دولت نیز شرکت کردند.

نوبخت در پاسخ به خبرنگاری درباره بازپرداخت وام چهارساله خودرو گفت: خوشحالم که فارس تحریمش را شکست و در کنار مطبوعات حضور پیدا کرد. اگر آن چند رسانه دیگر در کنار بقیه بودند خوشحال تر بودیم.

این پاسخ نوبخت  سبب شد که خبرنگار تسنیم پیش از طرح سوالش بگوید «تسنیم هیچگاه نمایشگاه را تحریم نکرد و ما دوست داریم به دولت در رسیدن به اهدافش کمک کنیم».

نوبخت در ادامه افزود: ضرورت کاهش نرخ بانکی بر اساس منطق اقتصاد است و این اراده برای کنترل از سوی بانک مرکزی وجود دارد که منطق اقتصادی مراعات شود. شاید مصوبه شورای پول و اعتبار این است که بر مصوبات پیشین نظارت کنند.

نوبخت درباره متهم نفتی نیز گفت: نه تنها وزارت نفت بلکه دستگاه های نظارتی هرجا بدانند کار خلافی صورت گرفته، ورود می کنند، اگر اتفاق مشابهی بیفتد دولت و قوه قضائیه اقدام مقتضی را می کنند.

نوبخت افزود: اگر لایحه بودجه سال ۹۵ بدون تبصره به مجلس می رود به این معنا نیست که ردیف های اعتباری نداریم. ما برای فرهنگ و مطبوعات ردیف بودجه داریم و من تا ماه آینده اعلام می کنم که ردیف بودجه مطبوعات در سال ۹۴ چقدر بوده و در سال ۹۵ چقدر می شود.

وی درباره نرخ سود بانکی گفت: دولت در این زمینه در پاستور تصمیم نگرفته بلکه از طریق اعضای خود در شورای پول و اعتبار نظراتش را بیان می کند.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است