یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
25 خرداد 1395 ، ساعت 16:16 1,533 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :16276

سخنگوی دولت: یکبار برای همیشه جلوی پرداختهای غیرمتعارف را می گیریم/ تصمیم دولت، ترمیم حقوق کارکنان است

تمام گریزگاه هایی را که سبب پرداختهای غیرمتعارف می شود با همکاری مجلس مسدود می کنیم.
به گزارش جلال شرق، محمدباقر نوبخت در نشست هفتگی با اصحاب رسانه گفت: تا به امروز سه میلیون و ۷۰۸ هزار تن گندم به ارزش ۴۷۴۹ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.
وی افزود: از این رقم اعلام شده تا الآن بالغ بر ۲۹۴۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است.
وی تصریح کرد: مقدار خرید تضمینی گندم در این مدت نسبت به سال قبل، ۲۲ درصد افزایش دارد.
نوبخت اظهار داشت: تلاش دولت این بود که برای اینکه انگیزه بیشتری برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشاورزان ایجاد شود و ما از واردات این کالاها به ویژه کالای راهبردی گندم بی نیاز شویم، به افزایش قیمت خرید این محصولات اقدام کرد.
سخنگوی دولت ادامه داد: خرید یک کیلو گندم ۱۲۰۰ تومان می شود در حالی که واردات همین مقدار گندم برای ما کمتر از ۹۰۰ تومان تمام می شود ولی ما ترجیح می دهیم گندم را گران‌تر از کشاورزان بخریم تا خرید محصولات داخلی ما باعث بی نیازی در واردات شود.
نوبخت در ادامه گفت: در جلسه شورای اقتصاد نیز خرید تضمینی برگ سبز چای هم امسال نسبت به سال گذشته به ترتیب برای برگ سبز چای درجه یک و دو، ۱۲ و ۱۳ درصد رشد قیمت خرید وجود داشته است.
وی افزود: همه این مسائل مساعی دولت است تا بتوانیم محصولات داخلی را گسترش دهیم و از واردات این کالاها بکاهیم.
سخنگوی دولت گفت: تا پایان امسال بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان برای جبران نابرابری ها در دریافتی کارکنان زحمتکش دستگاه های اجرایی پرداخت خواهد شد.
وی به موضوع حقوق اشاره کرد و افزود: تصمیم دولت، ترمیم حقوق کارکنان دولت و کاهش نابرابری هایی که در دریافتی ها وجود دارد است.
وی گفت: امسال برای بازنشستگان و شاغلان اقدامات ویژه ای انجام می دهیم و این موضوعات را پیشتر توضیح داده ام که در مورد بازنشستگان و شاغلان ۱۲ درصد به صورت عمومی به حقوق و مزایای این افراد افزوده می شود.
نوبخت ادامه داد: برای بازنشستگانی که زیر یک و نیم میلیون تومان دریافت می کردند تا ۲۰ درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شد به طوری که از یک و نیم میلیون تومان به پایین تا حداقل حقوقی که قبلاً ۷۵۰ هزار تومان بود، به تدریج ۱۲ درصد افزوده می شود.
وی گفت: برای کمک به کسانی که زیر یک میلیون تومان دریافتی دارند با صندوق های بازنشستگی هماهنگ شد تا مابه التفاوت را به صورت نقدی و غیرنقدی پرداخت کنیم.
نوبخت افزود: برای شاغلان هم قرار شد نابرابری دریافت ها را از طریق اجرای بند ۱۰ ماده ۶۸ جبران کنیم.
وی گفت: تعدادی از کارکنان دولت در دستگاه هایی بودند که از این بند استفاده می کردند و تا ۳۵ درصد افزایش فوق العاده شغل را به همراه داشت و عده ای این رقم را دریافت نمی کردند.
نوبخت افزود: طبق دستور آقای رئیس جمهور قرار شد این نابرابری ها را جبران کنیم به همین جهت تمام کارمندانی که از بند ۱۰ ماده ۶۸ استفاده نمی کردند، در سال ۹۵ استفاده خواهند کرد.
سخنگوی دولت اظهار داشت: از آنجا که بودجه با تأخیر ابلاغ شد و در دو ماه گذشته نتوانستیم این افزایش ها را اعمال کنیم، همه آنها در خرداد ماه اعمال می شود به طوری که برای سه ماه گذشته بالغ بر ۴۲۰۰ میلیارد تومان فقط از بابت این تصمیم پرداخت می کنیم.
وی تأکید کرد: به دستور رئیس جمهور مقرر شد درمورد تفاوت و نابرابری موجود در پرداخت کارکنان اقدام کنیم و ما می خواستیم این اقدام را برنامه ششم انجام بدهیم و بار مالی تلاش دولت برای جبران نابرابری ها در سه ماهه اول، ۴۲۰۰ میلیارد تومان است و هر ماه ۱۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و تا پایان امسال بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان برای جبران نابرابری ها در دریافتی کارکنان زحمتکش دستگاه های اجرایی پرداخت خواهد شد.
نوبخت گفت: امیدواریم گام های بعدی ما بتواند کل این نابرابری ها را اصلاح کند.
وی تصریح کرد: بخش دیگری از جبران نابرابری ها از طریق اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری قابل اجراست که این قانون را در سال گذشته اصلاح کردیم ولی از مجلس محترم اجازه گرفتیم تا دوره اجرای آزمایشی آن تکرار شود.
سخنگوی دولت گفت: قطعاً یکی از نخستین کارهایی که با مجلس دهم انجام خواهیم داد اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری است به نحوی که جلو هرگونه محل هایی که می تواند پاداش های غیرمتعارف ایجاد کند، بسته شود.
وی تأکید کرد: اگر در حد چند میلیارد تومان، پاداش های غیرمتعارف طی سنوات گذشته شکل گرفته باشد دولت در قبال آن برای رفع نابرابری ها مصمم شده است.
نوبخت گفت: برای گام های بعدی در تلاش هستیم که سال آینده که سال دوم برنامه است همین روش را ادامه دهیم.
وی افزود: مصمم هستیم کسانی را که قبل از سال ۸۶ یعنی قبل از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری بازنشسته شده اند، مورد توجه قرار دهیم.
نوبخت گفت: این افراد از فوق العاده شغل های ماده ۶۸ استفاده نکردند و با حذف حقوق کمتری بازنشسته شده اند باید بتوانیم در طی سال های برنامه حقوق آنان را بیشتر کنیم تا پس از پایان برنامه ششم همه نابرابری های حقوقی برطرف شده باشد.
سخنگوی دولت افزود: تخصیص آموزش و پرورش و دانشگاه ها برای سه ماهه اول را به صورت ۱۰۰ درصد پرداخت کردیم.
نوبخت گفت: امیدواریم طی یک برنامه بتوانیم عدالت و برابری منطقی در دریافت های کارکنانمان داشته باشیم.
سخنگوی دولت گفت: برنامه دولت برای سال جاری فعال کردن ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی نیمه تعطیل و تعطیل از جمله کارخانه ارج است.
محمد باقر نوبخت افزود: بیش از ۴ هزار واحد تولیدی در شهرکهای صنعتی به صورت راکد درآمده که سیاست دولت فعال کردن آنهاست.
وی ادامه داد: کارخانه ارج هم یکی از آن واحدهای تولیدی است که می تواند از این تسهیلات استفاده کند.
نوبخت با اشاره به اینکه یکی از سهام داران کارخانه ارج ، بانک ملی است ، گفت : قانونی وجود دارد که بانکها نباید به کار بنگاه داری بپردازند و موظفند که بنگاههای خود را واگذار کنند، بانک ملی هم باید این اقدام را انجام دهد.
نوبخت افزود: ۶ خریدار داخلی و یک خریدار خارجی برای خرید کارخانه ارج اعلام آمادگی کردند که اقدامات در حال انجام است.
نوبخت گفت : یک شرکت خارجی از ترکیه برای خرید این کارخانه اعلام آمادگی کرده است.
وی درباره حضور سرمایه گذاران خارجی در واحدهای تولیدی ایرانی گفت : حضور آنها در واحدهای تولیدی ایرانی بلامانع است اما همه تلاش دولت این است که اجازه ندهد این سرمایه گذاری های خارجی به واردات کالاهای خارجی بینجامد یا بازار ایران را پر از کالاهای خارجی کند.
نوبخت ادامه داد : ‌سیاست دولت بر این است که در این سرمایه گذاریهای خارجی از تکنولوژی این کشورها برخوردار شویم و محصولات خود را هم صادر کنیم و سرمایه گذاران خارجی که با ما مشارکت می کنند بازار مورد نظر را برای ما فراهم کنند.
وی با بیان اینکه کارخانه ارج اگر نتواند با تکنولوژی روز دنیا همراه شود و رقابت کند دچار افول می شود ، گفت: مدیران شرکت های دولتی باید با نوآوری و ورود تکنولوژی های نو واحد تولیدی خود را سرپا نگه دارند.
سخنگوی دولت گفت: با توجه به دستور رئیس جمهور سازمان مدیریت و برنامه ریزی با کمک وزارت اقتصاد و بانک مرکز ی کنترل و بازنگری فیشهای حقوقی مدیران دولتی را انجام می دهد تا جلوی پرداختهای غیرمتعارف گرفته شود.
محمد باقر نوبخت  افزود: ما تمام گریزگاه هایی را که سبب پرداختهای غیرمتعارف می شود با همکاری مجلس مسدود می کنیم.
وی ادامه داد: ما ‌برای اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری از مجلس کمک خواهیم گرفت.
نوبخت با بیان اینکه ماده  ۱۳۴  قانون تجارت اعلام می کند که مدیران دولتی  نمی توانند مثل مدیران سازمانهای خصوصی از سود خالص شرکت بهره مند شوند گفت:‌ در این جهت  مجلس دولت را همراهی می کند تا بتوانیم به نحو مطلوبی عمل کنیم.
وی ادامه داد: تعداد افرادی که حقوقهای غیرمتعارف دریافت می کنند محدود است اما ما یکبار برای همیشه به دستور رئیس جمهور و با همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد کنترل و بازنگری های لازم را خواهیم داشت تا جلوی این پرداختهای غیرمتعارف را بگیریم.
سخنگوی دولت در خصوص عزل این افراد گفت: قطعا اگر افرادی باشند که مشمول دستور رئیس جمهور شوند، عزل خواهند شد.
نوبخت با اشاره به اینکه مدیران ارشد دولتی دارای سطح مشخصی از پرداخت حقوقی  هستند گفت: با توجه به اینکه باید امضای ذیحسابی در کنار این فیشهای حقوقی لحاظ شود معمولا این حقوقهای غیرمتعارف پرداخت نمی شود.
وی ادامه داد:‌ این پرداختهای غیرمتعارف برای آن دسته از مدیرانی است که به صورت شرکتی هستند مثل بانکها و بیمه‌ها که روی آنها هم کنترل و نظارت خاصی صورت می گیرد.
سخنگوی دولت ضمن قدردانی از کارکنان نظام بانکی اظهار داشت:‌ این پرداخت غیرمتعارف حقوق قابل تسری به سایر مدیران بانکی نیست و ما نباید فکر کنیم هر مدیر بانکی از این امکانات استفاده می کند.
وی خاطرنشان کرد:‌ پیگیرهای لازم در این خصوص صورت می گیرد تا به شرایط عادی برگردیم  چون در صورت حاکم بودن این فضا در بنگاه های اقتصادی شاهد عوارض دیگری هم خواهیم بود و ما باید با این مقوله منطقی برخورد کنیم.
وی افزود: ما باید  نسبت به هرگونه فساد و سواستفاده جدی برخورد کنیم چون جامعه بسیار زیرک است و به همه این موارد توجه دارد.
نوبخت ادامه داد: ‌اگر این اقدامات با انگیزه های سیاسی هم صورت گرفته شده باشد ما پیگیریهای لازم را انجام می دهیم ضمن اینکه تمام تلاش دولت بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم است.
سخنگوی دولت گفت: دولت مصمم است که سهم ایران را در بازار نفت احیا کند.
محمد باقر نوبخت در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران افزود: وزارت نفت تمام تلاش خود را در اوپک برای دریافت سهم ایران از بازار نفت انجام داده است و تا میزان زیادی هم تلاشها  موفقیت آمیز بوده است.
وی ادامه داد: کشور ما میزان تولید و صادرات نفت را نیز بعد از برجام افزایش داده و قیمت نفت هم در حال افزایش است.
نوبخت افزود: با وجود جوسازی ها علیه ایران که گفته می شد اگر ایران تولید خود را افزایش دهد قیمت نفت سقوط می کند این اتفاق نیفتاد و سهم دولت ایران در این بازار حفظ شده و قیمت نفت هم رو به افزایش است.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است