شنبه, ۵ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۱:۱۶
آخرین اخبار
22 دی 1394 ، ساعت 06:36 2,473 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :8870
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار گرهارد شرودر:

سعودی‌ها اگر بلوغ سیاسی داشتند،دچار این وضع نمی‌شدند

هاشمی رفسنجانی کارشکنی‌ طی مذاکرات هسته‌ای ایران با۱+۵ راازدیگرسیاستهای غلط حاکمان سعودی دانست.

به گزارش جلال شرق ،به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آقای گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان که در صدر یک هیئت سیاسی و اقتصادی به ایران سفر کرده است، امروز دوشنبه، با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و درباره روابط اقتصادی، سیاسی، علمی و آموزشی دو کشور و همچنین مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای، به ویژه درباره سوریه، عراق، افغانستان، لیبی و ظهور گروه تروریستی داعش و فراز و فرودهای روابط ایران و عربستان بحث و گفتگو کرد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ماجرای سفرهای پناه‌جویان به اروپا، به‌ویژه آلمان و همچنین مواضع اخیر خانم مرکل، صدراعظم آلمان را در افکار عمومی جهان مؤثر دانست و گفت: پناه‌جویان حقیقتاً انسان‌های مظلومی هستند که تروریست‌ها با حمایت حامیان مالی، نظامی و سیاسی خود، کار، خانه، خانواده و زندگی آنها را متلاشی کرده‌اند و کمک به آنان کاری انسانی و اخلاقی است.
وی در پاسخ به سؤال صدراعظم سابق آلمان، با پیچیده توصیف کردن اوضاع سوریه، افزود: برخی از تروریست‌ها که پیش از این در کشورهای مختلف پخش بودند و تشکیلاتی نداشتند، از اوضاع به هم ریخته سوریه که تا مدتی مطالبات اجتماعی مردم از دولتشان بود، سوءاستفاده کردند و با جنایت‌هایی که مرتکب شدند، نشان دادند که هیچ سنخیتی با مردم ندارند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقشی که سوریه در تمام سال‌های اشغال فلسطین ازجانب رژیم صهیونیستی، برای حمایت از مقاومت و مردم آواره سرزمین‌های اشغالی داشت، گفت: متأسفانه امروز بخشی از آوارگان سوری، همان آوارگان فلسطینی هستند که اردوگاه آنان را منهدم کرده‌اند و آوارگی دیگری بر آوارگی آنان افزوده‌اند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه تروریست‌های حاضر در سوریه جنگ‌طلب‌هایی هستندکه در زمان هر دولتی که در سوریه باشد، آرام نمی‌نشینند، اظهار داشت: نگران مسئله سوریه هستیم، چون بحران سختی ایجاد شده است که اقتصادشان را مضمحل و خانواده‌ها را آواره کرد و فجایای انسانی زیادی نیز به بار آورد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح چرایی و چگونگی تشکیل گروه تروریستی داعش و اهداف حامیان آنان، گفت: این گروه تروریستی با تبلیغات سوء و انحرافی، از میان جوانان ناراضی از حکومت‌ها در کشورهای جهان سوم سربازگیری کرده و می‌کند و با استفاده از سلاح‌ و موادّ شیمیایی که در موصل و بیجی عراق به دست آورده، برای همه جهان خطرناک است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص تنش‌های جدید در روابط ایران و عربستان که مورد سؤال صدر اعظم سابق آلمان بود، تصریح کرد: مسئله ایران و عربستان عجیب است و بی‌تجربگی و تندروی بر دامنه آن افزوده است، در حالی که بیشترین ضرر را در این مسئله جهان اسلام می‌بیند.
وی با انتقاد از سیاست‌های جنگ‌طلبانه‌ حاکمان بعد از ملک‌عبدالله در عربستان، گفت: حاکمان جدید پول زیادی دارند و چون کسی از آنان بازخواست نمی‌کند، در سیاست‌های داخلی و خارجی اقداماتی انجام می‌دهند که امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعدام آیت‌الله نمر را مصداق روشن بی‌خردی دانست و افزود: آقای نمر که نه اهل ترور بود و نه حزب و تشکیلاتی داشت و فقط سخنرانی و انتقاد می‌کرد، از سال‌ها پیش محکوم به اعدام شده بود که همان موقع به ملک‌ عبدالله نامه نوشتم، پیغام دادم و تلفنی صحبت کردم که اعدام چنین شخصیتی که توده مردم حرف‌هایش را قبول دارند و در سراسر دنیا طرفدارانی دارد، به مصلحت نیست که البته ملک‌عبدالله جریان اعدامش را متوقف کرده بود.
وی با تأکید بر اینکه معلوم بود شیعیان جهان، مردم ایران و شیعیان عربستان به خاطر این کار عصبانی می‌شوند، گفت: حاکمان سعودی اگر کمی بلوغ سیاسی نشان می‌دادند، دچار این وضع هولناک نمی‌شدند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کارشکنی‌های پی‌درپی در طول مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ را از دیگر سیاست‌های غلط حاکمان سعودی به‌خصوص پس از برجام دانست و تصریح کرد: به‌رغم ادعای تضادی که با رژیم صهیونیستی دارند، در این موضوع کاملاً با صهیونیست‌ها همراهی ‌کردند که البته براساس یک اشتباه محاسباتی غلط بود، چون کشورهای همسایه و مسلمان همیشه در اولویت سیاست خارجی ایران بوده و هستند.
وی با اشاره به وجود دو شهر مکه و مدینه در عربستان و همچنین تأکید بر اهمیت حج به عنوان یکی از فروع دین در اسلام گفت: سیاست همیشگی جمهوری اسلامی کم کردن تنش با کشورهای همسایه، به ویژه عربستان است که مسائل حج و نفت، در ابعاد دینی و اقتصادی ما را به همدیگر نزدیک می‌کند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خطاب به صدر اعظم آلمان که تأکید می‌کرد روابط تیره ایران و عربستان، گسترش کمی و کیفی تروریست‌ها را سرعت می‌دهد، افزود: جمهوری اسلامی ایران تاکنون با سعه صدر و براساس عرف دیپلماتیک درصدد کاهش تنش با کشورهای منطقه، به‌ویژه عربستان سعودی بوده است که این مهم را به نفع دنیای اسلام و آرامش منطقه و جهان می‌داند.
وی حضور مؤثر و حمایت‌های انسان‌دوستانه‌ ایران از مردم و حکومت‌های مردمی در عراق، سوریه و افغانستان را نشانه‌هایی از سیاست نظام برای گسترش همکاری با همسایه‌ها دانست و گفت: ایران نقشی محوری و اساسی برای امنیت منطقه دارد و نمی‌خواهد امنیت منطقه‌ای که اکثریت آن مسلمان هستند، به خاطر اختلافات قومی، مذهبی و سیاسی مخدوش شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری سیاست‌های ناتو و امریکا برای اشغال افغانستان که از بین بردن ناامنی و کم کردن مواد مخدر را به‌صراحت اعلام می‌کردند، اظهار داشت: ناتو و امریکا پس از سال‌ها حضور در افغانستان به‌صراحت می‌گویند هم امنیت افغانستان تأمین نشد و هم کشت مواد مخدر چندین برابر شده است.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به نقشی که پاکستان در حمایت از طالبان در افغانستان داشت، گفت: امروز هم ایران و پاکستان، می‌توانند اوضاع افغانستان را سر و سامان دهند، چون پاکستان حامی طالبان و ایران حامی دولت است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حضور داعش در عراق و ناموفق بودن ائتلاف غربی‌ها برای نابودی این گروه تروریستی افزود: حمله‌های هوایی نمی‌تواند تروریست‌ها را از بین ببرد و راه‌حل ریشه‌کنی اینان، مبارزه مردم در داخل و حمایت‌های بیرونی از آنان است.
وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اهمیت همکاری‌های ایران و آلمان و وجود ظرفیت‌ها و زمینه‌ها در هر دو کشور گفت: ایران می‌تواند دروازه‌ ورود اقتصادی و علمی آلمان به منطقه‌ای از دنیا با حدود ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت باشد که لازمه‌ این کار تقویت و گسترش روابط و همکاری‌هاست.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به منابع غنی نفت و گاز، جمهوری اسلامی ایران را مرکز مهم انرژی‌های مورد نیاز جهان دانست و افزود: فناوری برتر آلمان می‌تواند زمینه همکاری‌های علمی، صنعتی و اقتصادی متقابل دو کشور، حتی در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان امتیازات ایران برای آب دریاها، باد، خورشید و زمین که نیازهای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر هستند، گفت: در جنوب کشور از خرمشهر تا مرز پاکستان در گواتر، ظرفیتی بسیار آماده در سواحل دریا و اقیانوس داریم که حتی لوله گاز در کنار آن آماده بهره‌برداری و در جاهایی در حال بهره‌برداری است.
وی افزود: بخشی از این ساحل طولانی آباد، بخشی کویر است و وجود همه‌ صنایع زیرمجموعه پتروشیمی در این منطقه، یک امتیاز نسبی ایجاد کرده است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دستاوردهای علمی و صنعتی دانشگاه آزاد اسلامی برای ساخت وسایط نقلیه با استفاده از انرژی خورشیدی و موتورسیکلت با انرژی برق، خطاب به صدر اعظم سابق آلمان گفت: شما که در صنعت خودروسازی پیشرو هستید، می‌توانید در این زمینه با ایران همکاری کنید تا با سوخت سالم برق و یا خورشیدی از آلودگی‌های سوختی وسایل نقلیه در دنیا بکاهید.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همکاری در مبارزه با تروریست‌ها را یکی از زمینه‌های درخور توجه در روابط ایران و غرب دانست و افزود: ایران که از نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی دچار تروریسم مزمن شد، تجربیات ارزنده‌ای برای مبارزه با آنها دارد و براساس همان تجربیات است که می‌بینیم الآن جمهوری اسلامی در میان کشورهای ناامن منطقه، امن‌ترین کشور است.
آقای گرهارد شرودر نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران، دیدار با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را فرصتی مغتنم برای استفاده از تجربیات وی در سیاست‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دانست و گفت: به ایران آمده‌ام چون برخلاف نگرانی‌هایی که بعضی‌ها از تقویت روابط ایران و آلمان دارند، بر اراده‌ اقتصادی و سیاسی کشور متبوعم تأکید کنم که می‌خواهیم روابط پایداری با ایران داشته باشیم.
صدر اعظم سابق آلمان، ثبات صلح و امنیت در منطقه را به صلاح همه کشورهای جهان دانست و با اشاره به اوضاع به هم ریخته سوریه افزود: به نظر ما باید گفتگوهای وین برای حل مشکل سوریه بدون توجه به سیاست‌های کوتاه‌مدت بعضی از کشورها، به خاطر امنیت منطقه و جهان، به عنوان سیاستی پایدار ادامه یابد.
وی ثبات امنیت منطقه خاورمیانه را برای اروپا مهم دانست و با ابراز تأسف از تنش‌های میان ایران و عربستان گفت: در این شرایط سخت، دنیا منتظر است که تنش‌های دو کشور کم شود، البته آسان نیست، ولی تجربیات ارزنده شما در این مسیر کارساز است.
صدر اعظم سابق آلمان با تأکید بر اینکه گاه در سیاست مواضع عجیب و غریبی اتخاذ می‌شود، به نگرانی‌های عربستان برای حل مشکل هسته‌ای ایران با امریکا و غرب اشاره کرد و افزود: توافق ایران با غرب، عربستان را دچار احساس ناامنی کرده است که شاید به خاطر تزلزل در روابط آنها با امریکا باشد.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه امریکا دیگر به نفت و گاز عربستان احتیاجی ندارد، حاکمان عربستان به دنبال نقش جدیدی می‌گردند که البته کارهایشان مخالف ثبات صلح و امنیت است.
صدر اعظم سابق آلمان اوضاع به هم ریخته‌ سوریه را عامل اصلی هجوم پناه‌جویان به اروپا دانست و گفت: البته اشتباه اصلی را غرب و ترکیه در آغاز مسائل سوریه کرده بودند که می‌گفتند باید اول اسد برود و بعد مذاکره کنیم، در حالی که اگر مذاکره اولویت می‌یافت، شاید خیلی از مسائل حل می‌شد.
وی با ابراز خرسندی از دستاوردهای علمی و صنعتی ایران به خصوص تولید ماشین با انرژی خورشید و موتورسیکلت با برق، افزود: این دستاورد برای آلمان که ادعای پیشرفت در صنعت خودروسازی دارد، جالب است و حتماً با وزرای مربوط در ایران و آلمان صحبت می‌کنم تا همکاری‌ها عملیاتی و اجرایی شود.
صدر اعظم سابق آلمان با تأکید بر اینکه بدون ایران هیچ صلحی در منطقه امکان‌پذیر نیست، گفت: امیدوارم با حل مسئله‌ هسته‌ای، در کنار روابط اقتصادی و صنعتی، روابط سیاسی کشورهای مهم جهان با ایران نیز به برقراری صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی کمک کند.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است