چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
10 اردیبهشت 1396 ، ساعت 18:15 1,810 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :27953

سه شکایت و یک اعتراض از دور اول مناظره انتخابات

سه نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری از روند برگزاری اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری شکایت داشته و یک نامزد هم اعتراض خود را اعلام کرده است. اگر این اعتراض‌ها وارد باشد، نامزدها می توانند سخنان خود را به صورت ضبط شده ارائه کنند.

به گزارش جلال شرق ، ستادهای حسن روحانی، ابراهیم رییسی و محمدباقر قالیباف با ارسال نامه‌ای به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات، از روند مناظره روز جمعه شکایت کرده‌اند. ستاد مصطفی میرسلیم هم نامه‌ای به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ارسال کرده هر چند تاکید دارد که این نامه به معنای شکایت نیست و جنبه اعتراضی دارد.

 قاضی‌زاده: اگر اعتراض‌ها وارد باشد، نامزدها می‌توانند سخنان خود را به صورت ضبط شده ارائه کنند

احسان قاضی‌زاده‌هاشمی رئیس کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه شب گذشته زمان اعتراض نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نسبت به برگزاری مناظره به پایان رسیده است، گفت: سه نفر از نامزدها نسبت به برگزاری مناظره به کمیسیون شکایت کرده‌اند. سعی می‌کنیم جمع‌بندی خود را نسبت به این موضوع در اسرع وقت اعلام کنیم.  کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری تا قبل از روز جمعه و برگزاری مناظره دوم نظر خود را اعلام خواهد کرد. در صورت وارد بودن اعتراضات نامزدها می‌توانند سخنان و پاسخ‌هایشان را به صورت ضبط شده ارائه کنند.

آشنا: به دلیل طرح سه اتهام از سوی قالیباف شکایت کرده‌ایم

حسام الدین آشنا با اشاره به اعلام شکایت حسن روحانی به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات به دلیل تخلفات صورت گرفته در نخستین مناظره انتخاباتی اظهار کرد: آقای روحانی به دلیل طرح سه اتهام از سوی آقای قالیباف و عدم تخصیص فرصت برای پاسخگویی به این اتهامات به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری شکایت کرده است. انتظار داریم همانطور که مقام معظم رهبری امروز در صحبت های خود مطرح کرده‌اند، کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات رای مردم را حق الناس بداند و به این شکایت رسیدگی کند.

قربان‌زاده: نسبت به زمان بیشتر روحانی، بی‌طرف مجری و اتهامات روحانی و جهانگیری شکایت کرده‌ایم

حسین قربان زاده مشاور سیاسی محمدباقرقالیباف با شکایت شده به کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از سوی قالیباف گفت: یکی از موارد شکایات این بود که به آقای روحانی دو دقیقه زمان بیشتری برای صحبت اختصاص داده شد. موضوع دیگر بحث بی طرفی مجری بود که مطابق با قانون انتخابات باید تضمین بی طرفی مجری برنامه وجود داشته باشد در حالی که آقای حیدری در پایان زمان قانونی هر کاندیدا به فرد تذکر می داد و صحبت او را قطع می کرد، در حالیکه درباره آقای روحانی منتظر ماند تا صحبت ایشان تمام شود و این تذکر با ملایمت داده شد. در عین حال شائبه هایی درباره  حضور آقای حیدری در برخی مراسم های آقای روحانی وجود دارد بنابراین ما معتقدیم مجری مناظره باید تغییر کند.

قربان زاده همچنین با اشاره به مورد دیگر شکایت ارجاعی به کمیته نظارت، گفت:  مطابق ماده ۶۴ قانون انتخابات اگر اتهامی به فردی زده شود، باید به همان اندازه برای پاسخ گویی زمان داده شود، در مناظره اتهاماتی از سوی آقایان روحانی و جهانگیری به قالیباف مطرح شد که خواسته شده برای پاسخگویی به این اتهامات زمانی در نظر گرفته شود.

امانی: نسبت به رعایت نشدن موضوع مناظره اعتراض داریم

محمدعلی امانی رییس ستاد انتخابات مصطفی میرسلیم گفت: نامه‌ای به رییس کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات نوشته‌ایم و نسبت به روند اولین مناظره انتخابات اعتراض کرده‌ایم. ما به آقای قاضی‌زاده هاشمی نامه‌ای نوشتیم و اشاره کردیم که آقای میرسلیم در اولین مناظره مسایل خود را در چارچوب موضوع مناظره مطرح کرد اما سایر نامزدها چنین چارچوبی را رعایت نمی‌کردند.

وی در ادامه افزود: در مناظره هر کسی از هر دری صحبت کرد و ما از کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات خواسته‌ایم که تکلیف ما را روشن کنند که مناظره‌های بعدی چگونه برگزار خواهد شد و اگر قرار است هر کسی حرف خود را بزند ما هم حرف خود را می‌زنیم. البته ما می‌خواهیم در چارچوب قانون عمل کنیم. پیش از این کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات تذکر داده بود که نامزدها در چارچوب موضوع برنامه صحبت کنند ولی در عمل اینگونه نشد. نامه ما شکایت نبود برخی از کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات خواستیم که تکلیف ما را برای مناظره‌های بعدی روشن کنند.

ارسال شکایت رئیسی به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات

ابراهیم رییسی هم  شکایت مکتوب خود را نسبت به روند برگزاری نخستین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ارسال کرد./ایسنا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است