چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۵:۱۳
آخرین اخبار
9 بهمن 1394 ، ساعت 17:02 1,981 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9615

سوریه و ژنو ۳ ؛ امیدها و تهدیدها برای صلح

مذاکرات ژنو ۳ ، در حالی آغاز می شود که معارضان سوری در آشفتگی و اختلاف نظر بسر می‌برند.

به گزارش جلال شرق ،   رژیم سعودی نیز در تحمیل مخالفان وابسته به خود به عنوان نمایندگان انحصاری گروه های مخالف دولت سوریه شکست خورد.
تحسین حلبی کارشناس مسایل سوریه در گفتگو با این خبرگزاری ضمن انتقاد از دخالت ریاض و آنگارا و تلاش برای تحمیل خواسته های خود به ویژه در خصوص انتخاب هیات مخالفان نشست ژنو ، می گوید : مهمترین شرط موفقیت نشست ژنو ، فاصله گرفتن مخالفان از خواست محور غربی عربی است.
تروریست ها به دنبال امتیاز در مذاکرات !
ترکی صقر دیپلمات ارشد سابق سوریه نیز در این مصاحبه گفت : گروه های تروریستی و حامیان خارجی آنها پس از ناکامی در گرفتن امتیاز در میدان نبرد ، چگونه می خواهند در مذاکرات ژنو امتیاز بگیرند؟
این در حالی است که مردم سوریه بر این عقیده هستند که راه حل برون رفت از بحران پنج ساله سوریه در داخل رقم می خورد .
وی در انتقاد از وابستگی مخالفان خارج نشین به غرب و ابزارهای منطقه ای آنها مانند ریاض و آنکارا، خاطرنشان کرد : همه طرفها با یک هدف به مذاکرات ژنو نرفتند ، تروریستها و حامیان خارجی آنها می خواهند شکست میدانی را در میز مذاکرات جبران کنند
دیدگاه های مردمی
خانم سمر ، یکی دیگر از شهروندان دمشقی نیز گفت: ما باید خودمان مشکلاتمان را حل کنیم و راه حل اساسی در شکست کامل تروریستها  خلاصه می شود.
یک شهروند دیگر می گوید: به هر جهت ، دولتهای غربی به ویژه آمریکا که در ابتدای بحران سوریه ، تنها راه حل را رفتن بشار اسد می دانستند ، در ماه های اخیر اذعان می کنند که چاره ای جز تعامل و تفاهم با رئیس جمهور سوریه ندارد.
کارشکنی به سبک آنکارا !
نخست وزیر ترکیه بار دیگر بر مخالفت این کشور با حضور حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (‌پ ی د) در مذاکرات ژنو تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی تلویزیون تی آر تی ، احمد داوداوغلو گفت: از نفوذ خود برای جلوگیری از دعوت از «پ ی د» در مذاکرات ژنو استفاده کردیم و اگر ضروری بدانیم بار دیگر استفاده خواهیم کرد.
ترکیه – سعودی، آیا اختلافات عمیق است ؟
شبکه المنار نیز گزارش داد ، گفتگوهای سوری- سوری در ژنو در حالی برگزار می شود که درگیریها بین گروههای تروریستی و نیز اختلافات بین کشورهای حامی آنها به ویژه عربستان و ترکیه تشدید شده است.
 چند ساعت بیشتر به مذاکرات سوری- سوری در ژنو نمانده و به گفته منابع پیگیر مذاکرات،هنوزمشخص نیست تصمیم شرکت کنندگان در نشست ریاض چگونه است .
از اینرو ، توقف حمایتهای آمریکا و ناکامی جدید سعودی ها در سوریه پس از شکستهای میدانی اخیر گروههای مسلح برخوردار از پشتیبانی کشورهای عرب خلیج فارس از جمله زیانهای مخالفت مخالفان سوری با شرکت در مذاکرات ژنو است.
این اختلافات بر روابط گروههای مسلح نیز تأثیر گذاشته است و گروه احرار الشام برخوردار از حمایتهای ترکیه با جبهه النصره برخوردار از حمایتهای برخی کشورهای عرب خلیج فارس درگیر شده‌اند.
قرار است ، نشست ژنو ۳ امروز (جمعه )با حضور طرف های حاضر در ژنو برگزار شود./ خبرگزاری صدا وسیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است