یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۳۷
آخرین اخبار
28 تیر 1395 ، ساعت 19:32 1,653 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :18313

سکوی تمام ایرانی، پله پرش ایران در تولید گاز

روزنامه ایران در گزارشی نوشت: خلیج نیلگون فارس در آخرین ساعات ۲۶ تیرماه، شنوای طنین غیرت ایرانی و عرق ملی بود و به یمن تلاش شبانه روزی صنعتگران عرصه نفت کشور صدای سرود ملی ایران سوار بر موج های دریا به این سو و آن سو می رفت.

به گزارش جلال شرق،چراکه برای نخستین بار یک سکوی میدان مشترک پارس جنوبی به دست متخصان داخلی ساخته و در این منطقه نصب شده بود. سکوی A 19 بیستمین سکوی این میدان گازی است اما از حیث ساخت و نصب نخستین سکویی است که تمامی آن ایرانی است و نشانی از خودباوری و کشور دوستی را بر سینه خود دارد. این اتفاقی است که برای نخستین بار در تاریخ ایران رقم می خورد وهرایرانی از بابت آن باید به خود ببالد.

البته این سکو به طور کلی فاز ۱۹ میدان پارس جنوبی از حیث کمی نیز بی نظیر است و اینکه اکنون توانسته ایم بعد از سال ها با برنامه ریزی های دقیق وزیر نفت و تلاش بی وقفه متخصصان داخلی گامی مؤثر در مسیر توسعه آن برداریم موضوعی بسیار با اهمیت است. این فاز تقریباً در مرزی ترین نقطه میدان قرار دارد و در بلوک های مرزی توسعه هرچه سریعتر یکی از الزامات به شمار می رود. چراکه میدان گازی پارس جنوبی که یکی از بزرگترین میادین گازی جهان به شمار می رود میان ما و قطر مشترک است و هر روز تأخیر در برداشت از فازهای آن بویژه فازهای مرزی به معنی از دست دادن سهم کشور از این میدان است.
از جهت دیگر فاز ۱۹ معادل دو فاز استاندارد میدان پارس جنوبی
(۲ میلیارد فوت مکعب یا ۶/۵۶ میلیون متر مکعب) گاز تولید می کند و این ویژگی می تواند فاصله برداشت گاز از این مخزن مشترک را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
از یارد خرمشهر تا میدان گازی عسلویه
در سفری که در نیمه اول ماه جاری همراه با تیمی از شرکت نفت و گاز پارس و پیمانکار این شرکت یعنی شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی به یارد خرمشهر رفتیم شاهد بارگیری سکوی A ۱۹ در کنار سکوی فاز ۲۱ روی بارج (شناور) ابوذر ۱۱۰ بودیم. علت ساخت سکو در خرمشهر هم مساعد بودن شرایط جوی برای به آب اندازی سکو و همین طور نمایش توانمندی های ایران در یکی از نقاط مرزی کشور در کنار اشتغال آفرینی برای این منطقه عنوان شده بود. این شناور با عبور از آب های خلیج فارس در کمتر از ۱۰ روز به میدان گازی پارس جنوبی رسیده بود و درسفراخیرهمراه این تیم به منطقه عسلویه شاهد نصب سکوی A 19 توسط شناور فوق مدرن«اوشنیک ۵۰۰۰»بودیم.
به گزارش خبرنگار اعزامی «ایران»، وقتی که بعد از روزها مواج بودن دریا تلاطم آن به حداقل رسید، شناور پیشرفته «اوشنیک ۵۰۰۰ »که توان حمل ۵ هزار تن را دارد شروع به حمل سکو با قلاب های غول آسای خود کرد. چراکه نصب سکوهای عظیم بر خلاف آنچه تصور می شود کاری حساس و اندازه گیری ها در حد میلیمتر است و برای این فعالیت باید شرایط جوی دریا بسیار مناسب باشد.
البته این شرایط مساعد در تاریکی شنبه شب یعنی ساعت ۲۱:۲۰ دقیقه ۲۶ تیرماه فراهم شد اما هوای بسیار گرم تابستان خلیج فارس و تاریکی شب تأثیری در نصب موفق این سکو نداشت و عملیات قرار گرفتن سکو در موقعیت ساعت ۲۳:۲۰ دقیقه به پایان رسید. در تمام طول این مدت خبرنگاران، عکاسان و فیلمبرداران روی شناور نپتون از فاصله ای کمتر از ۱۰۰ متر شاهد فعالیت ستودنی شناور بی نظیر «اوشنیک ۵۰۰۰ »که تحت تملک شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی است، بودند. به محض قرار گرفتن این سکو روی پایه های خود چنان شور و شعفی میان مهندسان و کارگران و البته خبرنگاران رقم خورد که صدای «ایران، ایران» بر خروش دریا غلبه می کرد. این همان غرور ملی بود که به گوش جهان نیز رسید. البته عملیات بسیار سخت تر از آن چیزی است که توصیف شد. بی شک استرس آن لحظه متخصصان نفتی کشور را هیچ کس به غیر از خود آنها نمی تواند درک کند. فقط متخصصان نفتی در طول عملیات می فهمند اینکه یک سازه راکه نتیجه تلاش شبانه روزی چند ساله کشور است از روی بارج بردارند و با جرثقیلی غول آسا روی چاه های مملو از گاز قرار دهند، چقدر سخت است. زیرا کوچکترین برخورد سکو با سرچاهی های بیرون زده از دریا ،حادثه ای عظیم را در پی دارد و نخستین اشتباه آخرین اشتباه نیز هست. گفتنی است سکوی A ۱۹ حدود ۲۷۵۰ تن وزن دارد. اما به نظر می رسد انگیزه فعالان صنعت نفت بیش از تصورهاست. به نحوی که بعد از قرار گرفتن سکو تا ۳ بامداد ۲۷ تیرماه نیز شاهد عملیات جوشکاری سازه و نصب پل میان سکو و مشعل فلر بودیم. رنگ آمیزی بخش هایی که جوشکاری شده، آن هم در هوای شرجی خلیج فارس یکی دیگر از این فعالیت ها بود. به هر حال این موفقیت تنها منوط به صنعتگران عرصه نفت نمی شود و شعاع آن کل کشور را در برمی گرفت.
برداشت ٨٠٠ میلیون فوت مکعبی از فاز ١٩
سال گذشته سکوی C ۱۹ میدان گازی پارس جنوبی نصب شد و اکنون این سکو در کنار سکوی SPD2 (سکوی اقماری C ۱۹)امکان استحصال گاز طبیعی از این میدان را فراهم کرده است. با راه اندازی سکوی A19 تا آبان ماه حجم برداشت گاز فاز ۱۹ به ۵/۱ میلیارد فوت مکعب معادل تقریبی ۴٣ میلیون مترمکعب نیز افزایش خواهد یافت. البته قرار است تا پیش از زمستان سال جاری سکوی B ۱۹ هم نصب و راه اندازی شود که در این صورت تقریباً معادل ۲ میلیارد فوت مکعب در روز به حجم برداشت گاز ایران از این میدان مشترک می افزاید.
در جریان نصب موفق سکوی A19 مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی نیز حضور داشت. حمیدرضا مسعودی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران از برداشت روزانه ٨٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از این فاز خبر داد و گفت: تاکنون ۶۵٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فاز به بازارهای هدف صادر شده است. وی با اشاره به درآمدزایی سالانه ۵/۳ تاچهار میلیارد دلاری از محل اجرای فاز ١٩ پارس جنوبی، تصریح کرد: با اجرای این طرح شاهد تولید روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز، ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی، ٢ هزار و ۵۵٠ تن اتان به منظور تأمین خوراک پتروشیمی ها، سه هزار و ٢٠٠ تن محصولات ال پی جی شامل بوتان و پروپان و همچنین ۴٠٠ تن گوگرد خواهیم بود.
مسعودی با اشاره به راه اندازی سکوی C ۱۹ پارس جنوبی که ١٣ تیرماه امسال انجام شد، اظهارکرد: هم اکنون روزانه ۴٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از این سکو برداشت و به پالایشگاه برای فرآورش و تزریق به شبکه سراسری منتقل می شود که تا چند روز آینده به ظرفیت تکمیلی خود یعنی برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز در روز خواهد رسید.
مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی با اشاره به بهره برداری سکوی SPD2 در زمستان پارسال، اظهارکرد: هم اکنون از طریق سکوی C ۱۹ و SPD2و در مجموع ٨٠٠ میلیون فوت مکعب گاز معادل ۲/۱۷ میلیون مترمکعب به صورت زودهنگام، به پالایشگاه منتقل و پس از شیرین سازی به شبکه سراسری تزریق می شود.
وی با ابراز امیدواری نسبت به انجام بارگیری و نصب سکوی B 19 در اواخر شهریورماه امسال، یادآور شد: انتظار داریم ابتدای زمستان امسال این سکو نیز راه اندازی و امکان برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از آن میسر شود.به گفته مسعودی، پس از اینکه عملیات نصب سکوی A 19 انجام شد، فعالیت های مربوط به پیش راه اندازی، هوک آپ (یکپارچه سازی چاه ها با سکو و برخی اتصالات) و راه اندازی انجام می شود. پس از آن بخش های مختلف سکو مرحله به مرحله راه اندازی شده و سرانجام گاز وارد سکو خواهد شد. این فرآیند تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.
همچنین جانشین مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با اشاره به راه اندازی ۵ فاز پارس جنوبی تا پایان امسال، اظهارکرد: با وارد مدار شدن این فازها تولید گاز از این میدان مشترک تا پایان امسال به ۵٣٠ تا ۵۴٠ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.
*منبع:روزنامه ایران/۲۸ تیر۹۵

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است