پنج شنبه, ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۵:۳۵
آخرین اخبار
22 دی 1394 ، ساعت 08:34 2,467 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :8876
آستین بالا زدن کشاورزان آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر:

شخم زمستانه در شالیزارهای آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر شروع‌شده است

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان آستانه‌اشرفیه از اجرای شخم زمستانه در زمین‌های شالیزاری این منطقه خبر داد.
گودرز کمال پور در گفتگو با خبرنگار جلال شرق، با توجه به آغاز شخم زمستانه که از اواخر آذرماه در این شهرستان شروع‌شده است گفت: از بین بردن علف‌های هرز، کاهش آفات به‌ویژه زمستان گذرانی کرم ساقه خوار برنج، خاک‌ورزی، فعالیت موجودات ذره‌بینی میکروارگانیسم، کاهش هزینه‌های کشاورزان و بهره‌وری بهتر زمین کشاورزی از مهم‌ترین مزایای شخم زمستانه است.
وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری بیش از ۷۰ درصد از اراضی شهرستان آستانه‌اشرفیه شخم زمستانه شوند.
وی افزود: برای شخم زمستانه هر هکتار حدود دو هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب نیاز است که با انجام این کار وبا استفاده از آب باران در میزان مصرف آب زراعی که بالغ‌بر ۱۲ هزار مترمکعب آب در سال زراعی است صرفه‌جویی می‌شود.

کمالپور
به گفته رئیس جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه، برای آگاهی و اطلاع‌رسانی کشاورزان برای انجام شخم زمستانه و مزایای این عمل، توصیه‌های لازم از طریق شوراهای اسلامی و دهیاران و هم‌چنین با نصب بنرهای آموزشی در سطح شهرستان و توزیع بروشورهای لازم در روستاها شده است.
کمال پور با اشاره به کاشت ارقام برنج هاشمی، علی کاظمی T دم‌سیاه،T دم زرد و جمشید جو در مزارع آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر بیان کرد: امسال ۱۰۲ هزار تن شلتوک از زمین‌های زراعی شهرستان برداشت‌شده که از آن ۶۱ هزار تن برنج سفید به ارزش اقتصادی ۳۶۰ میلیارد تومان به‌دست‌آمده است.
لازم به یادآوری است شهرستان آستانه‌اشرفیه ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار زمین زراعی دارد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است