یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۳:۱۹
آخرین اخبار
7 اردیبهشت 1395 ، ساعت 18:49 2,426 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13793

صندوق همیاری عمران شهری یا زیرآبی مدرن؟!

یادداشت تحلیلی جلال شرق:

در فضای مجازی شهر که طی دو سه روز اخیر سروصدای بیشتری پیداکرده است راه‌اندازی صندوق همیاری عمران و آبادانی شهر و کمک به شهردار است . آنچه در وهله نخست به چشم می‌خورد و در پیام اول مبتکر این صندوق آقای … آمده است «هدف آن کمک مالی قرض‌الحسنه به شهردار محترم در امور عمرانی است و شهروندآن‌که بانیان را قبول دارند کمک مالی حداقل یک‌میلیون تومانی به‌حساب سه نفر …. واریز و فیش آن را نگه‌دارند » .
تا اینجای کار به نظر می‌رسد که هدف ، خدمت به عمران و آبادانی شهرستان است ؛ سؤال اینجاست چرا در سایه بهره‌گیری از نام شورا و شهردار که یک جایگاه حقوقی است ؟! کمک به شهردار در قالب قرض‌الحسنه ؛ ولی راه‌اندازی حساب کوتاه‌مدت با بهره حداقل ۱۰ درصد سود بانکی از حداقل یک‌میلیونی که شهروندان علاقه‌مند در این صندوق به‌صورت قرض‌الحسنه واریز و سودهایی که به انباشت سرمایه افزوده می‌شود در قالب چه تضامنی برای مردم طراحی‌شده است که حقی برای بانیان صندوق ایجاد نکند؟!
جالب آن‌که آقای … برای تبیین تفکر و برنامه خود به سمت مسئولین شهرستان رفته و حتی سعی کرده است در نشست‌هایی آن‌ها را متقاعد نماید که عملش در راستای رشد و توسعه شهرستان است .
از سوی دیگر با بهره‌گیری از نام شورا و شهردار و جواب صریح رئیس شورای شهر به آقای … و ابهامات مالی آن هنوز در هیچ جلسه‌ای از شورا مطرح نشده است و این رسانه طی گفتگوهایی که با رئیس شورا ، شهردار و نماینده عالی دولت در شهرستان برقرار کرده همه آن‌ها از نوع کار و همکاری به شکلی که آقای … مطرح کرده است رد و موردقبول خود نمی‌دانند.
آنچه در دیدگاه‌های اخیر همشهریان در فضای مجازی و چه به دفتر این رسانه ارسال‌شده است و درخواست از آقای … که راجع به اساسنامه این صندوق ، نوع نظارت بر پولی که مردم به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنند و انباشت سرمایه که با اسم و شماره‌حساب مشترک آمده است و اینکه اگر یک‌ تشکل مردم‌نهاد است در قالب مجوزهای لازم و حدود خود و طی سیر قانونی می‌توانند به فعالیت ادامه دهند پاسخی را ارائه دهند درجایی که توضیح قانع‌کننده باشد توسط آقای … داده نمی‌شود این‌چنین به نظر می‌رسد که آقای … حداقل باید جهت تنویر افکار برخی از شهروندان به این ابهامات پاسخ دهد
۱- دریافت کمک مالی و خرید وعده‌ای اجناس و مصالح توسط شهرداران از برخی از افراد همواره به‌صورت نامحسوس آن‌هم عمدتاً با درجه اعتبار شخصی شهردار متداول بوده نه یک فرد که هیچ نقشی در شهرداری و شورا ندارد که چک‌بانکی صادر کند .
۲- آیا ازنظر حقوقی و اداری چنین عملی مجاز است؟ . ازنظر عرفی و اجتماعی چطور؟
۳- در صورت مجاز بودن آیا شورا چنین اجازه‌ای به شهردار محترم داده است؟
۴- آیا آقای … قبل از ارائه چنین طرحی با اعضا شورا و شهردار محترم تبادل‌نظر نموده است و حمایت قاطع اعضا را در مصوبه دارد؟
۵- در صورت مثبت بودن که چنین نیست آیا دریافت کمک مالی با مبلغ معین‌شده یک‌میلیون تومان ‌که امکان دارد هرکسی قادر به اهدا نمودن آن باشد برای کمک‌کنندگان و بانیان صندوق حقی ایجاد نمی‌کند؟
و… سؤالات دیگر ازاین‌دست که به نظر می‌رسد که طراح صندوق قرض‌الحسنه همیاری و کمک به شهردار باید طرحی دیگری را لازمه کار می‌دید و بهتر بود شماره‌حساب افتتاحیه بعد از طی مراحل قانونی و عبور از مراجع ذی‌صلاح که یک صندوق حمایتی موردنظر آقای … است با حق امضای رئیس شورا ، شهردار و یک نفر از طراحان افتتاح می‌شد و پول مردم که به اذعان آقای … بالای ۲۵ میلیون تومان تا حالا رسیده است شائبه سو استفاده مالی را به همراه نداشته باشد .
جا دارد که اول نگاه و تفکر راه‌اندازی چنین صندوق‌های کذایی را برای شهروندان تبیین کنند اگرچه باور داریم که نهادهای نظارتی شهرستان و دادستان محترم به‌عنوان مدعی عموم با اشراف بر مصادیق و مستندات صندوق مانع هر نوع سو استفاده از عواطف و احساسات مردم توسط شخص یا اشخاص خواهد شد .

مدیرمسئول

 

دو نمونه از مطالبی که طی دو روز گذشته در فضای مجازی آمده است
*******************************************************************************************************
بادرود.صندوق یاری به عمران وآبادانی شهردرحال تاسیس بوده وهدف آن کمک مالی قرض‌الحسنه به شهردار محترم درامورعمرانی است.شهروندانی که بانیان راقبول دارندکمک مالی حداقل یک‌میلیون تومانی به‌حساب سه نفره واریزوفیش آن رانگه می دارند.مساعدت مالی بانامه شهردارگرامی وقید مشخصات چک پیمانکارصورت می گیرد.
***************************************************************************************************
بادرود.صندوق همیاری به عمران وآبادانی شهرمان دربانک کشاورزی_شعبه جلالیه افتتاح گردید.شهروندان علاقه‌مند می‌توانندبانام و یا بی نام’ کمک قرض‌الحسنه ای خودرابه‌حساب کوتاه‌مدت شماره:۷۸۵۵۹۱۲۸۲واریزنمایند.صاحبان حساب آقایان: (ع-الف) ، (الف-م ) و (غ-ذ) میباشند.وجوه جمع آوری شده دراین صندوق بصورت قرض‌الحسنه وبرای فعالیتهای عمرانی’درقبال نامه رسمی وچک پیمانکاردراختیارشهرداری قرارمی گیردوبطرق مختلف به صندوق همیاری برمی گردد.درحال حاضرازطرف عده‌ای ازدوستان مرکزرشد’۲۵میلیون تومان به‌حساب فوق واریزشده است که چنانچه مایل باشندبانام ویابی نام معرفی میشوند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است