یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۲۱
آخرین اخبار
3 آبان 1394 ، ساعت 18:33 1,416 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :5425
محمد حسین قربانی :

ضرورت توجه به بحث پیشگیری از معلولیت‌ها در برنامه ششم/ حمایت‌های بیمه‌ای از مشاوره ژنتیک الزامی است

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مشاوره ژنتیک را برای کاهش معلولیت‌ها ضروری خواند وگفت: با انجام مشاوره های ژنتیک در زمان مناسب می‌توان درصد بالایی از بیماری های ارثی و ژنتیکی را کاهش داد.

به گزارش جلال شرق ، محمدحسین قربانی با تاکید بر اینکه اغلب معلولیت‌ها منشا ژنتیکی داشته و قابل پیشگیری هستند، گفت: برای پیشگیری از معلولیت‌ها انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج،‌ حین بارداری و بعد از تولد نوزاد لازم و ضروری است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، عدم آگاهی برخی خانواده‌ها،‌ نبود اطلاع رسانی کافی و بها ندادن به بحث پیشگیری را در کشور از عوامل بروز معلولیت‌ها در کشور خواند و افزود: بر همین اساس‌،‌ سالانه تعداد زیادی کودک مبتلا به بیماریهای ارثی و مادرزادی در کشور متولد و هزینه‌های اقتصادی و روانی زیادی را به خانواده و جامعه تحمیل می کند.

درمان در کشور از اولویت بیشتری نسبت به پیشگیری قرار دارد

قربانی با انتقاد از اینکه درمان در کشور از اولویت بالاتری نسبت به پیشگیری قرار دارد،‌ تصریح کرد: متاسفانه در برنامه پنجم توسعه و همچنین طرح تحول سلامت به مباحثی مانند آموزش، پیشگیری و غربالگری بیماری‌ها توجه چندانی نشد درحالی‌که در بسیاری از کشورهای دنیا بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها در اولویت قرار دارد.

ضرورت توجه جدی به مبحث پیشگیری از معلولیت ها در برنامه ششم توسعه

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت توجه جدی به مبحث پیشگیری از معلولیت‌ها در برنامه ششم توسعه تاکید کرد و ادامه داد:‌ با توجه به اینکه بحث درمان از لحاظ اقتصادی برای کشور بسیار هزینه بر است بنابراین باید در برنامه ششم توسعه پیشگیری و بهداشت در اولویت قرار گیرد و همچنین وزارت بهداشت نیز بهتر است‌ منابع درمان را در بحث پیشگیری و بهداشت هزینه کند.

وی ادامه داد: ‌با توجه به هزینه سنگین مشاوره‌های ژنتیک و آزمایش‌های قبل از ازدواج و همچنین نبود حمایت بیمه‌ای کافی، لازم است حمایت‌های بیمه‌ای در راستای کاهش معلولیت‌ها در کشور در قالب بسته پیشگیری در برنامه ششم توسعه لحاظ و گنجانده شود.

انجام مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج، حین بارداری و بعد از تولد نوزاد ضروری است

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت انجام مشاوره‌های ژنتیک و همچنین آزمایش‌های قبل از ازدواج برای کاهش معلولیت ها تاکید کرد و افزود:  برای کاهش معلولیت ها بهتر است زوجین با انجام آزمایش های لازم و مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج، حین بارداری و بعد از تولد، از تولد فرزند معلول جلوگیری کنند چرا که اگر بعد از تولد در زمینه درمان اقدام کنند نتیجه مناسبی حاصل نمی شود و همچنین هزینه کلانی را بابت درمان فرزند معلول خود باید بپردازند لذا پیشگیری از این امر به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است./

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است