چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
6 تیر 1396 ، ساعت 09:44 1,922 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :29908

ظریف: مردم برجام را به نتیجه رسانده و ۶ کشور قدرتمند را به پای میز مذاکره کشاندند

«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه دوشنبه در اجتماع بزرگ ایرانیان مقیم آلمان در برلین، گفت: مردم برجام را به نتیجه رسانده و ۶ کشور قدرتمند را به پای میز مذاکره کشاندند.

به گزارش جلال شرق  نقل از وزارت امور خارجه، وی افزود، آیا ما چیزی جز پشتیبانی، مقاومت و حضور مردم در صحنه داشتیم؟ این مردم بدون ابزار دفاعی توانستند در برابر دشمن خشن و تخریب‌گر مقاومت کنند و نهایتا صدام و حامیان او را ناکام گذاشتند.
ظریف تصریح کرد، مردم پس از جنگ هم در بازسازی مشارکت کردند و در برابر تحریم‌ها مقاومت کردند.
وی اظهار کرد،‌ مردم در انتخابات ۹۶ نشان دادند که به رغم همه کاستی‌ها اجازه نمی‌دهند میان آنها و حاکمیت و نظام فاصله بیاندازند. هیئت مذاکره کننده برجام نیز فقط ترجمان اراده مردم بود.
وزیر امورخارجه ایران گفت، مردم برجام را به نتیجه رسانده و ۶کشور قدرتمند را به پای میز مذاکره کشاندند. در غیر این صورت آنها نمی‌خواستند ایران حتی یک سانتریفیوژ هم داشته باشد. آقای اوباما گفت اگر می توانستم اجازه نمی دادم یک‌پیچ سانتریفیوژ ساخته شود. پس چرا به این مردم افتخار نکنیم؟!
ظریف اظهار داشت: در حالی که موج سهمگین عصبیت مردم منطقه را به خاک و خون کشانده و دولت‌های منطقه دچار این مشکلات هستند، ما آرامش خود را مدیون این مردم هستیم.
وی گفت، مقام معظم رهبری در نماز امروز عید فطر فرمودند که دولت باید به سرعت دست به کار شود و خواست‌های مردم را محقق کند. این واقعیت است که همه مردم ایران و تک تک آنها ولی نعمت ما هستند از جمله ایرانیانی که در اینجا به نمایندگی های ما مراجعه می‌کنند. آنها در برابر ما پاسخگو نیستند بلکه ما هستیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: اگر ما به روزمرگی بگذرانیم طرف مقابل بیکار نمی‌نشیند. فرصت روابط پایدار با اروپا و خصوصا روابط عمیق اقتصادی با آلمان پدید آمده است. اگر فرصت‌ها را از دست بدهیم کسانی آنها را تبدیل به تهدید برای ما می‌کنند.
وی گفت، ما به عنوان قدرتمندترین و باپشتوانه ترین کشور منطقه معتقدیم که فقط در یک منطقه امن و توسعه یافته است که امنیت و پیشرفت ایران تامین می شود. کسانی که تلاش می‌کنند که به قیمت حذف و ناامنی دیگران امنیت کسب کنند جز ناامنی و ذلت کسب نکرده‌اند.
ظریف گفت،‌ تفکر بازی با حاصل جمع صفر که تفکر سرسپردگی به بیگانگان است نباید مانع از آثار انتخاب مردم شود. همانطور که رهبری فرمودند امروز به وحدت و انسجام نیاز داریم. لذا وظیفه سنگینی برعهده وزارت امورخارجه است و باید از لحظه لحظه زمان برای پیشبرد اهداف کشور و خدمت به اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم و همکاری علمی و فناوری را توسعه دهیم. وی افزود، در رشته‌های پیشرفته علوم به رتبه‌های تک رقمی دنیا رسیده ایم.‌ باید فناوری بومی خود را با استفاده از فناوری پیشرفته دنیا توسعه بخشیم. باید سرمایه های ایرانیان داخل و خارج کشور را جذب کنیم و هیچ سرمایه‌ای به اندازه این در پیشرفت و توسعه کشور موثر نیست.
وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد، در سال تولید و اشتغال باید قسمتی از چرخه ارزش افزوده باشیم و برای بازارهای جهانی تولید کنیم و اشتغال یک میلیون و دویست هزار نفر در سال را محقق کنیم. این وظیفه همکاران ما در وزارت اموخارجه است./ایرنا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است