چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۵۶
آخرین اخبار
15 آذر 1401 ، ساعت 06:23 165 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :74684
در پنالتی‌ها ژاپن حریف کروات‌ها نشد

غروب آفتاب تابان! ژاپن ۱(۱)- کرواسی ۱(۳)+ گل های مسابقه

سامورایی‌ها بازنده‌ای سربلند بودند. بعد از ۱۲۰ دقیقه تلاش دو تیم به تساوی ۱ بر ۱ رضایت دادند. در ضربات پنالتی کرواسی با درخشش لیواکوویچ ۳ بر ۱ برنده شد و به مرحله بعد صعود کرد.
ژاپن 1(1)- کرواسی 1(3)، لیواکوویچ غروب آفتاب تابان!

به گزارش “ورزش سه”، در دیداری جذاب و دیدنی زور سامورایی‌های ژاپن به کروات‌های باتجربه نرسید و نتوانستند کرواسی را از جام کنار بزنند. علی رغم عملکرد درخشان ژاپن در این جام و این بازی، آنها نتوانستند از گل زده در نیمه اول دفاع کنند و بعد از تساوی در نیمه دوم به سراغ وقت‌های اضافی رفتند. کروات‌ها که متخصص پیروزی در مراحل حذفی هستند بازی را به وقت‌های اضافه و ضربات پنالتی کشاندند و در ضیافت پنالتی‌ها دومینیک لیواکوویچ دروازه‌بان کرواسی فوق ستاره تیمش شد تا در نهایت کرواسی ۳ بر ۱ در ضربات پنالتی پیروز شود و به مرحله بعد صعود کند.

در قرن حاضر ژاپن از میزبانی ۲۰۰۲، یک دوره در میان به جمع شانزده تیم صعود کرده بود اما این دوره با شکست آن طلسم و پیروزی مقابل اسپانیا، شگفتی آفرید. آنها در این جام اسپانیا و آلمان را در مرحله گروهی با نتیجه مشابه ۲ بر ۱ شکست دادند تا عملکردی کم‌نظیر را به نمایش بگذارند. شاگردان هاجیمه موریاسو در خط دفاعی هماهنگی خوبی دارند و در حمله و اکثرا ضدحملات، کشنده ظاهر می‌شوند. آبی‌ها تا اینجا هم دو تا از غولهای جام را شکست دادند تا خود را از گروه مرگ بالا بکشند. در بازی مقابل اسپانیا پایین‌ترین درصد مالکیت توپ در تاریخ برای آبی‌ها ثبت شد ولی موقعیت خطرناک آنها در پایان تفاوتی با لاروخا نداشت و در عین حال ژاپن در ضدحملات بدون اشتباه بود. ژاپن در تبدیل و انتقال بازی از وضعیت دفاعی به حمله نمایشی تحسین‌برانگیز داشته است و این توانایی‌های تاکتیکی در کنار شخصیت سختکوش بازیکنان و کادر، از آنها تیمی خطرناک مقابل هر رقیبی می‌سازد.

در سمت مقابل و در ورزشگاه الجنوب بازی‌سازان مشهور بالکانی صف‌آرایی می‌کنند. کروات‌ها سومین حضور در مرحله حذفی را تجربه می‌کنند و با صعود در جام قبلی و این جام آنها برای اولین‌بار در دو جام پیاپی از گروه خود بالا آمده‌اند. جالب اینکه آنها تا به حال سه دیدار را در جام‌جهانی مقابل سامورایی‌ها برگزار کردند و در هیچ کدام از این تقابل‌ها بازنده نبودند. طبق پیش‌بینی‌ها کرواسی دست بالاتر را دارد اما دالیچ به خوبی به رقابت سخت مقابل نماینده آسیا آگاه است.

“ما واقعا به ژاپن احترام می گذاریم. تیمی که توانسته دو قهرمان جهان یعنی آلمان و اسپانیا را شکست دهد، قطعا تیم خوب و قابل احترامی است.” البته سرمربی کرواسی و رختکن او هم امید زیادی برای خلق شگفتی دارند و آماده شدند خودشان را دوباره در فینال ببینند. باید دید ژاپنی‌ها به آنها اجازه عبور می‌دهند یا اینکه رویای مودریچ و دوستان پیش از انتظار به پایان می‌رسد.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر – یک هشتم نهایی
ورزشگاه: الجنوب (دوحه) – ساعت ۱۸:۳۰ – تماشاگر: ۴۲۵۲۳
داور:  اسماعیل الفتح (آمریکا) / کمک‌ها:  کایل اتکینز و کوری پارکر (آمریکا) / داور چهارم: مصطفی غربال (الجزایر)/ داور ویدیویی: نیکلاس گالو (کلمبیا)

تیم ملی کرواسی
دومینیک لیواکوویچ، دژان لوورن، ژوسکو گواردیول، جوزپ یورانوویچ، برنا باریسیچ، مارسلو بروزوویچ، لوکا مودریچ (۹۷ لاورو ماجر)، متئو کواچیچ (۹۸ نیکولا ولاشیچ)، برونو پتکوویچ (۶۲ آنته بودیمیر) آنته بودیمیر (۱۰۶ مارکو لیوایا)، آندری کراماریچ (۶۸ ماریو پاسالیچ) و ایوان پریشیچ (۱۰۶ میسلاو اورشیچ)
سرمربی: زلاتکو دالیچ

تیم ملی ژاپن:
شویچی گوندا، تاکهیرو تومیاسو، شوگو تانیگوچی، مایا یوشیدا، جونیا ایتو، واتارو اندو، هیدماسا موریتا (۱۰۶ آئو تاناکا)، یوتو ناگاتومو (۶۴ کائورو میتوما)، ریتسو دوآن (۸۷ تاکومی مینامینو)، دایزن مائدا (۶۴ تاکوما آسانو) و دایچی کامادا
سرمربی: هاجیمه موریاسو

اخطار: 

کرواسی: متئو کوواچیچ (۹۰) – برنا باریسیچ(۱۱۶)

⚽️ شرح گل:

ژاپن ۱ – کرواسی ۰ ، دقیقه ۴۳: ژاپن بازهم ارسال کرنر را کوتاه کار کرد. با سه پاس کوتاه توپ به گوشه محوطه رسید و ریتسو دوآن توپ را به نزدیکی شش قدم ارسال کرد. مایا یوشیدا به خوبی با پای چپ توپ را به مائدا رساند و مهاجم خطرناک ژاپن دروازه کرواسی را باز کرد و ژاپن را پیش انداخت.

ژاپن ۱ – کرواسی ۱، دقیقه ۵۵: توپ در فضای مناسب در جناح راست به لورن رسید. ارسال بلند لورن از بیرون محوطه ژاپن در نزدیکی های نقطه پنالتی فرود آمد و پریشیچ ستاره بلامنازع کرواسی در این جام با پرواز بلند و روی سر مدافعان ژاپن با یک ضربه سر پر قدرت دروازه آبی‌ها را باز کرد.

⏱ لحظات حساس: 

دقیقه ۳: ژاپنی ها اولین خطر جدی را روی دروازه کرواسی با یک ضربه کرنر تمرین شده ایجاد کردند. ارسال کوتاه به بیرون و گوشه راست محوطه جریمه را ایتو با ارسال دقیق به نزدیکی‌های شش قدم دروازه کرواسی رساند و مدافع پیش تاخته ژاپن تانیگوچی ضربه به سرش را به سمت دروازه زد اما توپ با اختلاف کمی به بیرون رفت.

دقیقه ۹: اشتباه عجیب مدافع ژاپن باعث شد پریشیچ توپ را از تومیاسو برباید و از جناح چپ به سرعت وارد محوطه شود اما ضربه او توسط گوندا به خوبی دفع شد و در ادامه تجمع بازیکنان مقابل دروازه باعث شد تا گوندا توپ را مال خود کند.

دقیقه ۲۶: موقعیت مناسب برای کرواسی با بی‌دقتی از دست رفت. توپ از جناح چپ و خط دفاعی کرواسی به پتکوویچ رسید و او پا به توپ وارد محوطه ژاپن شد و سعی داشت از بین پاهای مدافع توپ را به پریشیچ برساند ولی موفق نبود و گوندا توپ را به راحتی در اختیار گرفت.

دقیقه ۵۷: اندو از پشت محوطه کرواسی به سمت دروازه شوت زد ولی ضربه این بازیکن با سیو لیواکویچ به کرنر رفت.

دقیقه ۶۳: ضربه فوق‌العاده مودریچ از پشت محوطه به سمت دروازه ژاپن زده شد. بار دیگر لوکا هنر خود را به نمایش گذاشت و با شوت سنگین و مورب دروازه ژاپن را هدف گرفت اما گوندا با جهش بلند توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۶۶: کراماریچ موقعیت داشت تا پاس گل دوم کرواسی را بدهد و آنها را پیش بیاندازد اما ضربه سر بودیمیر با اختلاف کمی از کنار تیر دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۷۷: توپ ربایی از بازیکنان کرواسی در میانه های میدان پریشیچ را راهی دروازه کرد و او به سرعت از جناح چپ به محوطه ژاپن نزدیک شد ولی ضربه سرکش او با برخورد به پای بازیکن ژاپن به کرنر رفت.

دقیقه ۸۶: ارسال بلند پریشیچ از جناح چپ محوطه کره به ماریو پاسالیچ رسید ولی ضربه سر او از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۱۰۴: کائورو میتوما بازیکن تعویضی توپ را از جناح چپ و نیمه زمین برداشت و پا به توپ به محوطه کرواسی نزدیک شد. میتوما از روی قوس محوطه ضربه پر قدرتی را به سمت دروازه کروات ها زد اما لیواکوویچ با دو دست توپ را به کرنر فرستاد.

? حاشیه: 
* ژاپن با ۳ تغییر نسبت به پیروزی رویایی مقابل اسپانیا به مصاف کرواسی رفته و کرواسی هم ۲ تغییر نسبت به تساوی مقابل بلژیک به زمین آمده است. باریسیچ و پتکوویچ برای کرواتها و تاکهیرو تومیاسو، واتارو اندو و ریتسو دوآن برای ژاپن برخلاف بازی قبلی در ترکیب اصلی قرار دارند.

* اینفانتینو رییس فیفا در ورزشگاه حضور دارد و بازی را از نزدیک دنبال می‌کند.

* مودریچ ۶۰۰۰ روز پیش در ۲۰۰۶ اولین حضور خود در جام‌جهانی را مقابل همین ژاپن تجربه کرد.

* مایا یوشیدا با ۳۴ سال و ۱۰۳ روز مسن ترین سازنده گل در جام‌جهانی برای ژاپن است.

* این اولین بار در این تورنمنت است که ژاپن ۱ بر صفر از حریف پیش افتاده است.

* ایوان پریشیچ به اولین بازیکن کرواسی با گلزنی در سه جام‌جهانی تبدیل شد.

* تنها چهار بازیکن توانسته‌اند در سه جام جهانی اخیر گلزنی کنند: مسی، شکیری، رونالدو و پریشیچ

* بعد از خروج مودریچ از زمین بازوبند کاپیتانی به بازوی پریشیچ بسته شده است.

* مودریچ اولین حضور در جام‌جهانی را در سال ۲۰۰۶ به عنوان بازیکن تعویضی در دیدار با ژاپن تجربه کرده بود.

* صحبت‌های انگیزشی تومیاسو در وقت استراحت بین وقتهای اضافه.

* در ۶ دوئل آخر پنالتی‌ها در جام‌جهانی تیمی که ضربه دوم را زده برنده دیدار بوده است.

* این اولین دیدار در جام قطر است که به ضربات پنالتی رفته است.

* لیواکوویچ به سومین دروازه‌بان جام‌جهانی با ۳ سیو در ضربات پنالتی تبدیل شد.

* تعظیم و ادای احترام سرمربی ژاپن به هواداران این تیم.

* دومینیک لیواکوویچ پیش از دیدار با ژاپن ۳۵ درصد از ضربات پنالتی را سیو کرده بود، اسلحه پنهان کرواسی.

* لوکا مودریچ و فرزندان بعد از پیروزی مقابل ژاپن.

بهترین بازیکن زمین:
دومینیک لیواکووچ دروازه‌بان کرواسی در بازی عملکرد مناسبی داشت اما شاهکار او در ضربات پنالتی رقم خورد وقتی او ۳ بازیکنان ژاپن را ناکام گذاشت تا تیمش با وجود از دست دادن یک ضربه پنالتی به راحتی به مرحله بعد صعود کند. نقش لیواکوویچ در این پیروزی انکارنشدنی بود و او بدون شک بهترین بازیکن زمین بود.

اتفاق ویژه:
حذف غول‌کش جام با وجود نتایج درخشان مقابل آلمان و اسپانیا نکته ویژه این دیدار بود. علاوه بر این کرواسی هفت بازی از ۸ دیدار اخیرش را در مراحل حذفی در یورو و جام جهانی توانسته به وقت اضافه بکشاند و حالا هم موفق شد در ضربات پنالتی ژاپن را حذف کند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است