چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۰۴
آخرین اخبار
25 فروردین 1395 ، ساعت 16:32 2,150 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13262

قطع یارانه پردرآمدها در مسیر حمایت از تولید و اشتغال

سخنگوی دولت در حالی حذف یارانه ثروتمندان را ناعادلانه می خواند که عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، حذف یارانه پردرآمدها را در جهت خلاصی دولت از مصیبت عظما و البته حمایت از تولید ملی و اشتغال آفرینی دانست.

به گزارش جلال شرق ، دخل و خرج هدفمندی باهم نمی خواند؛ یعنی یارانه های نقدی، همه درآمدهای حاصل از گران شدن حامل های انرژی را بلعیده است و علاوه بر این دولت هم خود، هرماه مبلغی را به صندوق مربوط به یارانه ها اضافه می کند تا پرداخت یارانه ها همچنان ادامه یابد.

برنامه پیک بامدای در گزارش امروز خود آورده است: از سه سال پیش قرار بود با پیاده شدن اقشار مرفه از قطار یارانه ها، این دخل و خرج با هم برابر شود؛ البته دولت با وجود تکلیف قانونی در بودجه هر سال، بصورت کامل “زیر “حذف یارانه اقشار پردرآمد نرفت.
اما ابراز نارضایتی از این وضع همیشه نقل محافل دولتی بود؛یک بار یارانه ها شد ” قصه پر غصه” که اقای جهانگیری معاون اول رییس جمهور آنرا گفت. یک بار وزیر اقتصاد هم پرداخت یارانه نقدی رو “مصیب عظما”ی دولت لقب داد و بار دیگه نیز وزیر نفت پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را “سوهان روح” برشمرد. اما چرا دولت با همه این تفاسیر راضی به حذف کامل یارانه اقشار پردرآمد نشد؟ تا نه مصیب عظما داشته،نه غصه پر غصه.
دولت در سال های اول می گفت سامانه آماری دقیق ندارد که مرفه ها را بشناسد. اما سال پیش با جمع آوری ۵۰ سامانه آماری توانسته سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد مرفه را شناسایی و یارنه شان را قطع کند؛ موضوعی که میدری معاون وزیر رفاه هم طی مصاحبه ای بر ان تاکید کرد.
در این میان، محمد حسین فرهنگی هم گفت: خبر داریم که دولت سال قبل بر خلاف مصوبه مجلس در حذف یارانه پردآمدها، یارانه افرادی را قطع کرد که درآمدهای بسیار پایین تر از ۳ و نیم میلیون در ماه داشتند؛ اگر مصوبه مجلس نهایی شود دولت مکلف است یارانه این افراد را به حساب هایشان برگرداند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: در مصوبه امروز مجلس مطلقاً صحبتی از آمار نشده و صرفاً تلاش شده است که افراد مستحق حذف از دریافت یارانه که در قانون بودجه سال گذشته نیز بر آن تاکید شده بود، مشخص شود.

مجلس در بودجه ۹۵ تصویب کرده که سه دهک اول درآمدی که درآمدشان از ماهی سه میلیون تومان بیشتر باشد یارانه شان قطع می شود تا هم یارانه افراد کم درآمد ادامه پیدا کند و هم قصه پرغصه دولت به سر برسد، اما دولت بازهم مخالف است،آقای نوبخت سخنگوی دولت اما می گوید: حذف ۲۴ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی عادلانه نیست و امکان شناسایی افراد، وجود ندارد.

این میان اقای لاریجانی هم در صحن علنی خطاب به نوبخت گفت: دولت طی دو سال گذشته نتوانست یارانه پردرآمدها را حذف کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه صبح امروز در زمان بررسی تبصره ۱۴ مربوط به هدفمندی یارانه‌ها و حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی، خطاب به آقای نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: دولت طی دو سال گذشته نتوانست یارانه پردرآمدها را حذف کند.
آقای لاریجانی افزود: یکی از مشکلاتی که کمیسیون تلفیق بودجه داشت این بود که در سال گذشته مجلس به دولت اجازه داد که دولت، یارانه آن دسته از خانوارهایی را که نیازمند نیستند حذف کند.
وی خطاب به نوبخت افزود: شما نتوانستید این کار را انجام دهید و نکردید.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه دولت با پرداخت یارانه هر ماه مشکل دارد گفت: دوستان سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کمیسیون تلفیق مجلس در جلساتی که داشتند به چنین طرحی برای حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی رسیدند.
* حذف پردآمدها از لیست یارانه بگیران
اینکه دولت با ۴۰ سامانه آماری نمی تواند بطور دقیق، اقشار مرفه را مشخص کند خود،یک معمای بزرگ است. مجلس هم در این میان می گوید حذف اقشار مرفه، هم باعث ادامه مطمئن پرداخت یارانه آنهم به مردم می شود و از طرفه دیگر، با اختصاص این پول به اشتغال جوانها و حل مشکلات کشور حل کرد.
معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هم در پاسخ به این پرسش که چرا دولت نتوانست یارانه پردرآمدها را حذف کند؟ گفت: قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، هر سال حدود ۵۱۰ هزار شغل در طرح های عمرانی ایجاد می شد امّا متأسفانه پس از اجرای این قانون، این رقم به ۱۸۰ هزار و سپس به علت افزایش جمعیت و سقوط قیمت نفت، بخش عمده بیکاری ها به علت توقف طرح های عمرانی بود.
همان هدفی که آقای پورابراهیمی سخنگوی کمیسیون تلفیق هم بر آن تاکید کرده است و گفت:منابع حاصل از حذف یارانه پردامدها ۴۸۰ هزار میلیارد ریال است که میان خانوارهای هدف، توزیع و برای کمک به بخش تولید و رفع بیکاری نیز هزینه خواهد شد.

از طرف دیگر دولت می گوید چون به قول خودش، نمی خواهد به حساب مردم سرک بکشد و ۴۰ سامانه فعلی هم برای رصد درآمد دقیق نیست مصوبه مجلس برای حذف یارانه سه دهک قابلیت اجرا ندارد.

برخی اقتصاددان ها مثل بیژن عبدی می گویند اگر دولت حساب ها را بررسی می کرد درصد خطا در شناسایی افراد پردرامد هم پایین می امد و دیگر، یارانه کسی به صورت اشتباه قطع می شود.
شاید هم قطع نشدن کامل یارانه اقشار پردرآمد فسلفه ای دیگه دارد؛چون دو سال پیش که هنوز این ۴۰ سامانه به هم وصل نشده بود اطلاعات کامل نبود وزیر اقتصاد اعلام کرد دولت آمار دقیق ۱۰ میلیون نفر از اقشارپردرآمد را دارد.
بدون تردید قطع یارانه حدود ۲۴ میلیون پردرآمد از جمع یارانه بگیران ثمرات خوبی برای دولت دارد. این تکلیفی است که مجلس امسال شفاف تر از سالهای قبل به دوش دولت گذاشته است تا انچه مقامات دولتی پیشتر، شعارش را داده بودند به عملیاتی شدن نزدیک تر شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم دیشب در برنامه تیتر امشب گفت: مخالفت دولت با مصوبه اخیر مجلس درخصوص حذف یارانه خانواده هایی که درآمد آنها در سال ۳۵ میلیون تومان به بالاست، پذیرفتنی نیست.
حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم افزود: در دو سال گذشته در بودجه سالانه از دولت خواستیم یارانه خانواده های پردرآمد را حذف کنیم زیرا منابع هدفمندی یارانه ها برای پرداخت یارانه بگیران کافی نیست.
وی گفت: هدف اصلی از قانون هدفمندی یارانه ها این بود که به خانواده های کم درآمد کمک شود نه ثروتمندان .
مصباحی مقدم افزود: متأسفانه اقدامات دولت در این باره جدی نبود و در دو سال اخیر تعدادی بسیار کمی  از یارانه بگیران حذف شدند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر دولت به مُر این مصوبه عمل کند تا حدود زیاد مشکل حل می شود یعنی هر خانواری که کف درآمد سالیانه اش ۳۵ میلیون تومان است یارانه نگیرد و پیش بینی ما این است که شامل سه دهک می شود.
حالا باید منتظر ماندو دید دولت راضی می شود امسال، قانون را اجرا کند و یارانه اقشار مرفه را به بخش تولید و اشتغال جوان ها بدهد ؟ یا اینکه نه، همچنان باید منتظر شنیدن انتقادات نعمت زاده شخص اول تولید صنعتی کشور باشیم که از تداوم رکود و نبود اعتبارات در کارگاههای تولیدی گله مند است.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است