پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۶:۰۲
آخرین اخبار
4 دی 1394 ، ساعت 09:17 691 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :8311

قیمت هر بشکه دوغ معادل ۳ بشکه نفت!

« قیمت یک بشکه نفت امروز بسیار ارزان‌تر از یک بشکه آب معدنی یا دوغ است؛ به طوری که صادر کردن دوغ و آب به‌صرفه‌تر از نفت به نظر می‌رسد.

به گزارش جلال شرق ،  زمانی قرار بود پول نفت سر سفره‌ها بیاید اما امروز دوغ و آب که در سبد غذایی اکثر خانوادهها پیدا می‌شود، از نفت بسیار گران‌تر است.

حالا اگر به فروشگاه مواد غذایی محله خود سر بزنید و یک بطری دوغ یا آب معدنی بخرید، انگار سه بطری نفت را به خانه خود می‌برید.

هرچند ارزان‌ شدن قیمت نفت در بازار جهانی باعث ارزشمندتر شدن دوغ یا آب شده است اما همین موضوع را می‌توان به بحران جهانی آب هم متصل کرد و آن را آغازی بر رقابت قیمت نفت و آب در عرصه بین‌المللی برشمرد.

«کروزن» کلمه‌ای است که شاید تا به امروز آن را نشنیده باشید اما نام علمی «نفت سفید» است؛ ماده‌ای که در گذشته کاربرد گسترده‌ای به عنوان سوخت وسایل گرمایشی و پخت و پز داشت اما حالا جایش را به گاز شهری و گاز مایع داده است.

در اصطلاح عامیانه و پس از گرانی‌های گذشته برخی چیزها را می‌شد به نفت تشبیه کرد، مثلا ماست، دوغ یا شیر را نفت سفید نامید اما امروز معادله کاملا برعکس شده زیرا قیمت یک بشکه دوغ یا یک بطری آب معدنی از یک بشکه یا یک قوطی نفت گرا‌ن‌تر است.

قیمت امروز نفت، بشکه‌ای حدود ۳۰ دلار است، بشکه‌ای که حدودا ۱۶۰لیتر گنجایش دارد. حالا با در نظر گرفتن قیمت دلار که حدود ۳۶۰۰ است، هر بشکه ۱۰۸هزار تومان می‌شود، یعنی هر لیتر ۶۷۵تومان و یک بطری یک‌ونیم لیتری آن حدودا ۱۰۱۵تومان قیمت دارد. اما در فروشگاه محصولات غذایی برای بطری۱/۵لیتری دوغ باید حدود ۲۵۰۰ تومان پرداخت کرد یعنی چیزی حدود دو و نیم‌برابر قیمت یک بطری نفت یک‌ونیم لیتری.

در این شرایط می‌توان گفت دوغ لیتری ۱۶۷۰تومان است و یک بشکه ۱۶۰ لیتری آن را می‌توان حدود ۲۶۷هزار تومان فروخت یا خرید البته قیمت آب در بازار هم بسیار متغیر است زیرا یک بطری یک‌ونیم لیتری آب معدنی از ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان فروخته می‌شود.

در بدترین شرایط، یک لیتر آب از یک نفت بیشتر می‌شود که این موضوع را می‌توان آغاز روزهای رقابت این دو ماده زیر زمینی برشمرد.»/تابناک

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است