جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۱۹
آخرین اخبار
31 فروردین 1395 ، ساعت 08:18 2,270 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13473

لاپوشانی جنایتی دیگر …. اوباما: طرح کنگره را برای محاکمه سعودی ها وتو می کنم

شماری از اعضای خانواده سلطنتی عربستان میلیون ها دلار به القاعده در سال های ۱۹۹۰ کمک کرده اند.

به گزارش جلال شرق ، به نقل از خبرگزاری فرانسه ، باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا در آستانه دیدار از عربستان سعودی با طرح کنگره که امکان محاکمه مقامات سعودی را در برابر دادگاه های آمریکا برسر حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ فراهم می کند ،‌ مخالفت کرد.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به پرسش شبکه سی بی اس نیوز درباره این طرح گفت:« دقیقا، من با این طرح مخالفم .»
این طرح که مورد حمایت دموکرات ها و همچنین جمهوریخواهان قرار دارد هنوز به رای گیری در کنگره گذاشته نشده است اما پیش از این تنش های شدیدی را به وجود آورده است.
این موضوع دشوار ممکن است دیدار اوباما از ریاض را پیچیده تر کند.
باراک اوباما اعلام کرده است اگر این طرح در کنگره به تصویب برسد ،‌ آن را وتو خواهد کرد.
جاش ارنست  ، سخنگوی کاخ سفید نیز تاکید کرد :« نگرانی ما در باره این طرح به تاثیر آن بر روابط با یک کشور خاص ارتباط ندارد،‌ بلکه این نگرانی به یک اصل مهم حقوق بین الملل یعنی مصونیت کشورها ارتباط دارد.»
وی تاکید کرد:« زیر سئوال بردن این اصل ممکن است «در صورتی که دیگر کشورها قانون مشابهی تصویب کنند، خطر قابل توجهی برای آمریکا،‌ شهروندان ما،‌ نظامیان ما و دیپلمات های ما باشد.»
این سخنگو تاکید کرد:« این اصل به کشورها امکان می دهد که اختلافات خود را به مدد دیپلماسی و نه از طریق دادگاهها حل و فصل کنند.»
باراک اوباما چهارشنبه با سلمان پادشاه سعودی در ریاض دیدار  و پنجشنبه در نشستی با سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شرکت خواهد کرد.
به نوشته نیویورک تایمز،‌ عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان در دیدار ماه گذشته خود از واشنگتن به نمایندگان آمریکا درباره پیامدهای احتمالا پرهزینه در صورتی که این طرح به تصویب برسد، هشدار داده است.
این روزنامه اعلام کرد الجیر تهدید کرده است حدود ۷۵۰ میلیارد دلار اوراق بهاء دار و دیگر دارایی های عربستان در آمریکا را به فروش برساند.
در صورتی که این طرح به تصویب برسد ،‌به خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر امکان خواهند یافت که به ویژه دولت عربستان سعودی را برای پرداخت غرامت تحت پیگرد قضایی قرار دهند.
زکریا موسوی ،‌فرانسوی که در ارتباط با حمایت ۱۱ سپتامبر بازداشت و به بیستمین هواپیما ربا مشهور است در  گفتگو با وکلای آمریکایی خود اطمینان داده بود شماری از اعضای خانواده سلطنتی  عربستان میلیون ها دلار به القاعده در سال های ۱۹۹۰ کمک کرده اند.
سخنی که سفارت عربستان سعودی بلافاصله آن را رد کرد اما بحثی را در واشنگتن در خصوص ضرورت انتشار یک بخش هنوز طبقه بندی شده گزارش کمیسیون تحقیق آمریکا درباره ۱۱ سپتامبر به وجود آورد.
این بخش ۲۸ صفحه است که به گفته برخی به نقش احتمالی دولت های خارجی در این حملات اشاره می کند.
در راهروهای سنا،‌ سناتور جان کورنین از تدوین کنندگان این طرح درباره اینکه سعودی ها بتوانند تهدیدهای خود را عملی کنند، ابراز تردید کرد.
وی توضیح داد:« من درک نمی کنم چرا آنها موضع دفاعی به خود گرفته اند. این طرحی برای هدف قرار دادن دولت سعودی نیست. مگر اینکه چیزی در این ۲۸ صفحه طبقه بندی شده ای که آنان از آن می ترسند وجود داشته باشد و ما از آن بی اطلاع باشیم.»
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است