سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
31 اکتبر 2015 ، ساعت 19:49 1,180 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :5839
«نیویورک تایمز» مدعی شد؛

مجادلات شدید وزرای خارجه ایران و عربستان در حاشیه مذاکرات وین

طی دو روز گذشته، موضوع برگزاری مذاکرات حل و فصل بحران سوریه میان بازیگران مهم بین المللی در وین، به اصلی ترین بحث محافل مختلف رسانه ای و تحلیلی تبدیل شده است. در این میان، اخباری از حواشی نشست روز گذشته نیز منتشر شده که مباحثات شدید وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی، بخشی از آن هاست.

به گزارش جلال شرق ، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در بخشی از گزارش خود از مذاکرات روز گذشته وین درباره سوریه، به رویکرد وزرای خارجه و نمایندگان کشورهای مختلف نسبت به موضوعات مورد بحث پرداخته و به بحث های جدی و تندی اشاره می کند که میان وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی درگرفته است.

این روزنامه می نویسد: «داغ ترین مباحثات، میان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و عادل الجبیر، همتای سعودی وی در گرفت. هر دوی آن ها تحصیل کرده آمریکا هستند؛ ظریف در دانشگاه دِنور درس خوانده و جبیر در دانشگاه جرج تاون. همچنین هر دوی آنها ارتباطات عمیقی با ساختار حکومت آمریکا دارند. با این حال، تا همین چند روز پیش، سعودی ها از نشستن پای یک میز با ایرانی ها خودداری می کردند».

یک مقام آمریکایی می گوید، بخش اعظمی از مذاکرات دیروز، به گله گذاری و اتهام زنی ظریف و جبیر به یکدیگر گذشته است. به گفته این مقام، همین امر سبب شد جان کری، وزیر خارجه آمریکا تلاش کند آن ها را به پذیرش اصول کلی یک توافق متقاعد سازد.

نیویورک تایمز مدعی است، جان کری در جریان مذاکرات هسته ای ایران نیز در تلاشی مشابه، توانست فرایند دستیابی به توافق را با ظریف کلید بزند و پس از گذشت دو سال و نیم، توافق نهایی در موضوع هسته ای میان طرفین حاصل شد. با این حال، به نظر می رسد تکرار این اقدام درباره سوریه دشوارتر باشد.

گفتنی است، وزیر خارجه عربستان پس از پایان مذاکرات وین نیز ادعاهای خود درباره ایران را تکرار کرد و مدعی شد، نیروهای ایران در سوریه «اشغالگر» هستند. وی همچنین با بیان اینکه تا زمانی که بشار اسد در سوریه در قدرت باشد، «مانند آهنربا افراط گرایان را به سوریه جذب خواهد کرد»، به طور ضمنی تهدید کرد که دولتش به اعزام تروریست ها به سوریه ادامه خواهد داد./تابناک

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است