سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
12 آگوست 2015 ، ساعت 07:18 499 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :1439

مجلس در تکاپوی تعیین تکلیف وضعیت استخدامی ۴۰ هزار مربی پیش دبستانی

چند سالی است که مربیان پیش دبستانی پای ثابت تجمع های مقابل مجلس شورای اسلامی هستند و با وجودی که سال گذشته قانونی برای استخدام آنها به تصویب رسید، اجرایی نشد تا جایی که تجمع شبانه روزی آنها مجلس را آنچنان نگران کرد که نایب رئیس مجلس قول مساعد داد از تمام اختیارات خود استفاده کند تا دولت به وضعیت استخدامی این قشر زحمتکش جامعه رسیدگی کند.

به گزارش سرویس فرهنگی جلال شرق به نقل از خانه ملت چند ماهی است که با قرار گرفتن در آستانه سال تحصیلی جدید، تجمع مربیان پیش دبستانی مقابل درب مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به وضعیت استخدامی شان گسترش یافته است.

پیش از این با درخواست ۱۷۷ تن از نمایندگان مجلس روز سه شنبه (۲۶ خرداد) بود که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در جلسه غیر علنی حاضر شدند تا در خصوص مسائل و مشکلات معیشتی معلمان و لایحه رتبه بندی فرهنگیان صحبت کنند.

البته قبل از برگزاری این جلسه غیر علنی، جلسات متعددی با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شده بود که نتیجه ای از آن حاصل نمی شد و نمایندگان متقاضی طرح استیضاح وی قانع نمی شدند. از این رو قضیه به استیضاح وزیر آموزش و پرورش رسید که البته مجلس شورای اسلامی در نهایت با ۱۶۷ رای مخالف و ۷۶ رای موافق، مجددا به فانی اعتماد کرد و او به ساختمان قرنی بازگشت.

اما نتیجه این جلسات تشکیل کمیته ای تحت عنوان کمیته رسیدگی به معیشت معلمان به ریاست حجت الاسلام سید محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بود که تا کنون جلسات متعددی تشکیل داده تا بتواند محل اعتباری با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای حل مشکل معیشت معلمان بیابد.

علیرغم تلاش های مجلس و با وجودی که سال گذشته بهارستان‌نشینان وزارت آموزش و پرورش را موظف کردند در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۵۱ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹و نیز بند “ج” ماده ۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون حداکثر ظرف مدت ۲ سال همه مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمت آموزشی خود را که با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند از طریق برگزاری آزمون و با در نظر گرفتن شرایط مندرج در مواد ۲ و ۳ قانون تعیین تکلیف استخدامی حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۸ و اصلاحات بعدی آن، مدرک و رشته تحصیلی، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری با آموزش و پرورش در اولویت استخدام قرار دهد و در مورد مربیان پیش دبستانی مطابق روال قبل اعم از سیاست گذاری، نظارت، صدور مجوز و تدوین محتوا عمل کند، اما با وجود این مصوبات هنوز وضعیت مربیان پیش دبستانی روشن نیست.

تجمع شبانه روزی مربیان پیش دبستانی سراسر کشور مقابل درب مجلس شورای اسلامی

عدم اجرای مصوبه مذکور از سوی دولت منجر به افزایش نگرانی مربیان پیش دبستانی سراسر کشور تا جایی که تعداد زیادی از آنها روز یکشنبه (۱۸ مرداد) برای چندمین بار مقابل درب مجلس شورای اسلامی تجمع کردند اما این تجمع یک تجمع ساده نبود چرا که برای نخستین بار تجمع کنندگان شب خود را نیز مقابل درب مجلس شورای اسلامی گذراندند تا مگر اینکه دولتی ها به خود بیایند و تا پیش از آغاز سال تحصیلی جدید به وضعیت استخدامی آنها بعد از گذشت سال ها رسیدگی کنند.

یکی از تجمع کنندگان زن جوانی است که پسر ۳ ساله خود را در آغوش دارد، او به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت می گوید از یکی از شهرستان های استان لرستان آمده و تمام شب گذشته را مقابل مجلس گذارنده است. وی که حدود ۱۱ سال سابقه مربیگری پیش دبستانی را دارد ماهیانه تنها ۲۰ هزار تومان حقوق می گیرد که آن را نیز خانواده های پیش دبستانی ها می دهند. او نه بیمه دارد و نه حق و حقوقی از وزارت آموزش و پرورش گرفته است.

یکی دیگر از مربیان پیش دبستانی که ساکن تهران است نیز به خانه ملت می گوید ۷ سال است که سابقه کار دارد و مدت ۵ سال است که در تجمع های مقابل مجلس برای رسیدگی دولت به وضعیت استخدامی اش شرکت می کند اما نتیجه ای نگرفته است. او ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می کند و بیمه هم نیست.

تجمع کننده دیگری که از یکی از شهرستان های استان خوزستان به تهران آمده و شب گذشته را نیز مثل تعداد دیگری مقابل مجلس گذرانده است می گوید بیمار است و سه فرزند زیر ۵ سال دارد. او نیز تنها ۵۰ هزار تومان به صورت ماهیانه از شهریه ای که خانواده ها می پردازند دریافت می کند و تا کنون بارها برای حضور در تجمع ها به تهران آمده اما نتیجه ای نگرفته است.

در جریان این تجمع، دو نفر که بیمار بودند به علت حضور شبانه مقابل مجلس و تشدید بیماری با کمک نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

قاضی پور: تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی طرحی جهت تعیین تکلیف وضعیت استخدامی مربیان پیش دبستانی

اما نمایندگان مجلس در طول دو روز تجمع بی تفاوت نبوده اند. نادر قاضی پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی یکشنبه شب محل اسکانی برای مربیان پیش دبستانی تجمع کننده فراهم کرد اما آنها از ترک محل تجمع خودداری کردند.

قاضی پور در گفت و گو با خانه ملت در خصوص سابقه تجمع صورت گرفته و شرایط این مربیان پیش دبستانی گفت: مربیان پیش دبستانی چند سال است که با دارا بودن مدرک لیسانس و فوق لیسانس در حال خدمت هستند اما متأسفانه موفق به استخدام نشده اند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه حقوق تعداد کثیری از آنها که در پیش دبستانی های شهرستان ها فعالیت می کنند بین ۲۰ تا ۸۰ هزار تومان در ماه است این در حالی است که آنها به امیدی وارد این عرصه شدند که روزی به استخدام آموزش و پرورش درآیند.

وی ادامه داد: سال گذشته قانونی برای استخدام این دست از مربیان پیش دبستانی در مجلس به تصویب رساندیم اما متأسفانه این قانون از سوی دولت اجرا نشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون قصد داریم طرحی را برای تعیین تکلیف وضعیت استخدام مربیان پیش دبستانی در کمیسیون مشترک آموزش و تحقیقات و برنامه و بودجه بررسی کنیم و این کار مجلس به خاطر عدم ارائه لایحه از سوی دولت در این خصوص است؛ لذا سعی می کنیم مشکلات بار مالی را نیز در این طرح به گونه ای برطرف کنیم.

موسوی اصل: جلسات متعدد کمیسیون آموزش با مسئولان مربوطه جهت حل مشکل مربیان پیش دبستانی

میرقسمت موسوی اصل نیز در گفت و گوی دیگری با خانه ملت از دغدغه کمیسیون آموزش و تحقیقات برای حل مشکل مربیان پیش دبستانی گفت و عنوان کرد: ثبت نام دور جدید آزمون استخدامی آموزش و پرورش جایی برای استخدام مربیان پیش دبستانی که سابقه کار دارند نگذاشته است.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی همچنین به به جلساتی که اخیرا کمیسیون آموزش با مسئولان مربوطه جهت پیگیری مشکل حق التدریسان برگزار کرده اشاره و خاطرنشان کرد: نمی توان ورودی های جدید استخدامی وزارت آموزش و پرورش را با افرادی که سال هاست در این حوزه سابقه کار دارند یکی دانست و آزمون مشترکی برای آنها برگزار کرد لذا قوانین استخدامی که از سوی دولت برای این عده مطرح شده با ابهاماتی روبروست که باید دولت به آن رسیدگی کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات تأکید کرد: دولت باید خیلی پیش تر نسبت به مشکلات مربیان پیش دبستانی اقدام می کرد که اکنون به دلیل این بی توجهی از دغدغه های اصلی کمیسیون آموزش برطرف شدن هرچه سریع تر مشکل این قشر از مربیان است.

تذکرات متعدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی روز دوشنبه مجلس

عزت الله یوسفیان ملا در جریان نطق میان دستور خود در روز دوشنبه (۱۹ مرداد) با تأکید بر حل مشکلات حق‌التدریسی‌ها و مربیان پیش‌دبستانی، تصریح کرد: مشکل این عزیزان که سال‌هاست پناه به مجلس آورده‌اند باید با تدبیر و رعایت قوانین و مقررات بین آموزش و پرورش و مجلس حل شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین بیان کرد: مجدداً از وزیر آموزش و پرورش خواهان حل مشکل حق‌التدریسی‌ها و عزیزان پیش‌دبستانی هستیم و همچنین مسأله معیشت فرهنگیان که قول وزیر محترم در پس گرفتن امضاهای استیضاح‌ها مطرح شده را استدعا دارم.

اللهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در تذکر شفاهی خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت: چرا آزمون مربیان پیش دبستانی به نام این عزیزان برگزار شده در حالی که برخی از آنان شرایط ثبت نام در آزمون را ندارند و نباید فراموش کرد بسیاری از آنان حدود ۱۵ سال است که در آموزش و پرورش خدمت می کنند که با وضعیت کنونی آزمون مشکل استخدام همچنان پابرجا خواهد ماند.

قاسم احمدی لاشکی، نماینده مردم نوشهر و چالوس نیز در جریان نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: پیشنهاد می کنم اگر قرار است فریاد رسای عزیزان نیروهای خرید خدمات آموزشی و پیش دبستانی شنیده شود نخست آنکه سقف سنی برای این گروه‌ها ۵ سال اضافه شود و دوم به طرح حق التدریسی که انشاءالله اولین جلسه کمیسیون مشترک آنان امروز ساعت ۱۵/۱۲ با حضور ۲۳ نفر از کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات، بودجه و اجتماعی برگزار می‌شود رأی مثبت دهید.

علیرضا سلیمی، دیگر عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در جریان تذکر شفاهی خود از وزیر آموزش و پرورش خواست به وضعیت معلمان پیش دبستانی که یک شب را جلوی مجلس به سر بردند، هرچه سریع تر رسیدگی شود.

مهرداد بائوج لاهوتی نیز در تذکری گفت: نیروهای پیش دبستانی ۴۸ ساعت است که مقابل مجلس حضور دارند و حتی شب گذشته عده ای از این افراد که از شهرستان ها به تهران آمدند مقابل مجلس اسکان کرده بودند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی خطاب به باهنر رئیس جلسه افزود: از شما درخواست می کنم که هیأتی از مجلس وارد مذاکره با این افراد شود.

باهنر: مجلس از همه اختیارات خود برای حل مشکل مربیان پیش دبستانی استفاده می‌کند

بعد از تذکرات متعدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی در جریان تجمع شبانه روزی مربیان پیش دبستانی مقابل درب مجلس بود که محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیسه جلسه علنی روز دوشنبه (۱۹ مرداد) اعلام کرد: روز گذشته تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش با این افراد وارد مذاکره شدند و ما در حال حاضر از همه اختیارات خود استفاده می کنیم تا مشکل این قشر از جامعه حل شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: هر چند که مشکل اصل ۷۵ قانون اساسی وجود داشته و دولت باید رضایت داشته باشد بنابراین باز هم از نایب رئیس کمیسیون آموزش درخواست می کنم که اعضایی از طرف این کمیسیون با این افراد وارد مذاکره شده تا محل را ترک کنند./

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است