پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۵:۳۴
آخرین اخبار
8 فروردین 1395 ، ساعت 18:29 2,817 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12619
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان:

سد لاستیکی «انبار سر» کیاشهرگیلان آماده افتتاح است

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان گفت: احداث سد لاستیکی «انبار سر» در بندر کیاشهر با هزینه ۸۰ میلیارد ریال به اتمام رسیده و آماده افتتاح است.

به گزارش جلال شرق ، مجید نیکخوی پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از سد لاستیکی «انبار سر» در بندر کیاشهر اظهار کرد: سد لاستیکی مذکور به منظور توسعه و بهبود آبیاری یک‌هزار هکتار از شالیزارهای منطقه احداث شده است.

وی، ایجاد حوضچه مکش مناسب به منظور پمپاژ آب را از اهداف احداث سد لاستیکی «انبار سر» عنوان کرد و افزود: عملیات بهبود بستر و جلوگیری از پدیده کف‌کشی از جمله اهداف احداث سد مذکور است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه جلب گردشگری، مسائل زیست‌محیطی، پرورش آبزیان و تغذیه آب زیر زمینی از اهداف جانبی احداث سد لاستیکی «انبار سر» است، تصریح کرد: سد لاستیکی مذکور با سازه «زیرساختی» احداث شده و دارای حوضچه آرامش و تبدیل‌های ورودی و خروجی با دیوارهای آب‌بند و کناری است.

نیکخوی به عملیات اجرایی دیوار آب‌بند در سد لاستیکی «دهنه سر» اشاره کرد و گفت: ساماندهی سرآب و پایآب سد با سنگ لاشه و پلکان ماهی‌رو در کرانه راست از ویژگی‌های سد مذکور است.

وی، مجرای تخلیه رسوب در کرانه راست و تجهیز به دریچه کشویی را از ویژگی‌های سد لاستیکی «انبار سر» خواند و بیان کرد: ساختمان بهره‌برداری و نگه‌داری سد مذکور در کرانه طرف چپ به مساحت ۲۰۰ متر مربع در دو طبقه احداث شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه ساختمان کنترل سد لاستیکی «دهنه سر» در کرانه چپ به مساحت ۷۸ متر مربع در دو طبقه احداث شده است، خاطرنشان کرد: ۱۴۰ هزار و ۶۰۰ متر مکعب برای احداث سد مذکور عملیات خاکی انجام شده است.

نیکخوی به ۱۵ هزار و ۷۰۰ متر مکعب عملیات خاکریزی برای احداث سد لاستیکی «دهنه سر» اشاره کرد و یادآور شد: ۴۳۵ تن میلگردگذاری، ۳ هزار و ۵۳۵ متر مربع قالب‌بندی، ۶ هزار و ۹۲۵ متر مکعب بتن‌ریزی، ۳۲ هزار و ۵۲۸ متر مکعب بنایی و خشکه چینی با سنگ و ۴۱۵ متر مربع دیوار آب‌بند از جمله عملیات انجام شده در سد مذکور است.

این مسئول با بیان اینکه ارتفاع لاستیک سد «انبار سر» ۲٫۵ متر است، اظهار کرد: طول لاستیک در قاعده ۳۴ متر و در تاج ۴۱٫۵ متر است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان به وجود دو سیستم هوارسان در سد لاستیکی «دهنه سر» اشاره کرد و افزود: زمان لازم برای پر کردن لاستیک ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده ضمن اینکه زمان لازم برای تخلیه لاستیک ۲۰ دقیقه است.

نیکخوی با بیان اینکه حجم مخزن ذخیره آب سد لاستیکی «انبارسر» ۳۵۰ هزار متر مکعب است، تصریح کرد: سرریز سد مذکور از نوع آزاد طراحی شده و ۸۰ میلیارد ریال برای احداث آن هزینه شده است.

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است