جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۴۵
آخرین اخبار
4 فروردین 1395 ، ساعت 08:53 2,627 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12512
رئیس جمهور:

مسیر دولت،اقتصاد مقاومتی بوده و هست

رئیس‌ جمهور، بر برنامه‌ریزی و تلاش بیشتر برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید و تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی با اقدام، عمل، برنامه‌ریزی و پرهیز از شعار محقق می‌شود.

به گزارش جلال شرق ،به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی روز سه‌شنبه در نشست شورای عالی و مدیران عامل مناطق آزاد، کاستن از آسیب‌پذیری اقتصاد و توانمند کردن آن برای مقاومت در شرایط سخت را از اصول اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار داشت: یکی از بخش‌های مهم و مورد تأکید در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تعامل سازنده با دنیاست و مسیر دولت یازدهم از خرداد ۱۳۹۲ اقتصاد مقاومتی بوده و هست.

رئیس‌ جمهور کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی، افزایش صادرات غیرنفتی و تراز مثبت صادرات نسبت به واردات، کاهش تورم، ایجاد ثبات اقتصادی، افزایش صادرات و تقویت اعتماد ملی با عمل به وعده‌ها را جزو سیاست‌های دولت یازدهم دانست  و گفت: عمده اینها نکاتی است که در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تأکید قرار گرفته‌اند.
آقای روحانی سال ۱۳۹۵ را سال حرکت، امید و تلاش بیشتر برای رشد و رونق اقتصادی و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: مناطق‌ آزاد باید پیشران و پیشگام در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشند.
رئیس‌ جمهور ادامه داد: پیشبرد و اجرای عملی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد به معنای جذب سرمایه، فناوری و تولید و صادرات بیشتر است.
رئیس‌ شورای اقتصاد با تشریح سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم به ویژه در حوزه‌های کاهش تورم و خروج از رکود گفت: کاهش پایدار نرخ تورم و تک رقمی کردن آن، سیاست پایدار دولت یازدهم بوده و هست و در این راستا موفق شدیم نرخ تورم را از ۴۱ درصد سال ۱۳۹۲ به رقم ۱۱٫۳ درصد در اسفند ۱۳۹۴ برسانیم.
آقای روحانی هدفگذاری دولت در بخش رونق اقتصادی در سال ۱۳۹۵ را رسیدن به رشد ۵ درصدی بیان و تأکید کرد: باید بر تلاش ها برای رشد و رونق اقتصادی و شکستن کامل رکود افزوده شود و بانک‌ها باید در این عرصه وارد میدان شوند.
رئیس‌ جمهور با اشاره به کاهش یک ششمی درآمدهای نفتی دولت به ویژه در سال ۱۳۹۴ افزود: در بخش خروج از رکود، دولت یازدهم به رغم همه مشکلات موفق شد ضمن خارج کردن اقتصاد از دوره رکود، رشد ۳ درصدی را در سال ۱۳۹۳ محقق کند که البته این رشد در برخی بخش‌ها بالاتر و در برخی بخش‌ها نیز کمتر بود.
آقای روحانی در ادامه به دستاوردهای دولت در حوزه سیاسی اشاره کرد و گفت: ملت ایران در سال ۱۳۹۴ و در روند مذاکرات ۱+۵ موفق شد به یک پیروزی بزرگ و کم نظیر سیاسی و حقوقی در تاریخ ایران دست یابد.
رئیس‌ جمهور بر ضرورت بهره‌گیری از فضای پسابرجام و پساتحریم‌ تأکید و تصریح کرد: نابود کردن،  پیوسته کاری آسان و به همان میزان درست کردن امور نیز بسیار دشوار است و ملت آگاه، باهوش و دارای درک و بینش سیاسی بالا در جریان انتخابات هفتم اسفند، با زبان رأی و با استفاده از صندوق‌های آراء، سخن و دیدگاه خود را بیان کرد.
آقای روحانی با اشاره به اینکه شرایط برای یک تحرک بزرگ اقتصادی در کشور آماده است ، گفت: بسیاری از دشمنان ملت ایران از توافق هسته‌ای شدیداً عصبانی هستند و تلاش خود را برای ایجاد مانع در مسیر بهره‌گیری از دستاوردهای پساتحریم و پسابرجام به کار گرفته‌اند و ما باید با اراده مستحکم‌تر بتوانیم از فضای جدیدی که فراهم شده است در مسیر توسعه و رونق کشور بهره بگیریم.
رئیس‌ جمهور بر ضرورت توجه به اشتغال در طرح‌های توسعه‌ای تأکید کرد و گفت: متأسفانه در سال‌های کثرت درآمدهای نفتی، اشتغال خالص کشور بسیار پایین بود که این روند باید اصلاح شود؛ اشتغال خالص و پایدار به عنوان یکی از نکات مورد تأکید دولت یازدهم با افزایش بهره‌وری، رونق اقتصادی و آوردن فناوری امکان‌پذیر است.
آقای روحانی  افزود: هنر، ذوق و توانمندی ایرانی باید در بخش‌هایی همانند کفش و پوشاک نیز با توجه به ارزش افزوده بالا و اشتغالزایی که دارند ، نمایان شود و بی تردید ما قادریم بازارهای منطقه را در این حوزه‌ها از آن خود کنیم.
رئیس شورای اقتصاد همچنین به دستاوردهای دولت در بخش کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: در بسیاری از محصولات غذایی راهبردی که یکی از سیاست‌های مورد تأکید در بخش اقتصاد مقاومتی است، ما به خودکفایی دست یافته‌ایم به گونه‌ای که هم اکنون ذخایر مواد غذایی راهبردی به رقم بی‌سابقه‌ای رسیده است.
رئیس‌ جمهور با بیان اهمیت بهره‌وری از منابع محدود آبی کشور، گفت: استفاده بهینه از منابع آبی در ایران به عنوان کشوری خشک باید بیش از پیش مورد توجه ویژه قرار گیرد.
آقای روحانی به ضرورت نوسازی خطوط هوایی کشور نیز اشاره کرد و با بیان اینکه یکی از آثار اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فراهم شدن امکان خرید هواپیماهای جدید بود، اظهار داشت: مردم ایران طبق آخرین آماری که وزیر راه اعلام کرد، در سال گذشته ۴٫۵ میلیارد دلار برای خرید بلیت هواپیما از شرکت‌های خارجی هزینه کرده‌اند و با اینکه ممنوعیت خرید هواپیما و صدور پسته و فرش جزو تحریم‌های هسته‌ای نبود، اما با توانمندی مذاکره کنندگان ایرانی، این تحریم‌ها نیز برداشته شد و روند خرید هواپیماها برای ایجاد امنیت پروازهای هوایی و رفاه بیشتر مردم آغاز شده است.
رئیس جمهور، تقویت بیش از پیش زیرساخت‌ها در مناطق آزاد را برای سرمایه‌گذاری ضروری دانست و با تاکید بر شتاب دادن به رونق اقتصادی شهرهایی همانند آبادان و خرمشهر ، گفت: خرمشهر باید خرم‌ترین شهر ما باشد و آبادان نیز باید به آبادترین شهر کشور تبدیل شود و هر کاری که در این خصوص انجام دهیم با توجه به رشادت‌های مردم این دو شهر در دوران جنگ تحمیلی اندک است.
آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت مناطق آزاد به‌ویژه  چابهار به عنوان یکی از مناطق آزاد تجاری اشاره کرد و افزود: چابهار به عنوان محل اصلی پیوند ایران  به خارج و مبدأ یک کریدور بسیار مهم شمال به جنوب، دارای آینده‌ای فوق‌العاده خواهد بود.
رئیس‌ جمهور در ادامه  سخنان خود به تغییرات محسوس در منطقه آزاد تجاری کیش طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال ۱۳۹۵ سال بسیار ویژه‌ای برای مناطق آزاد در جهت بهره‌برداری کامل از پسابرجام خواهد بود و مبنای کار و تابلوی راهنمای ما در این حوزه، بند ۱۱ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
در ابتدای این جلسه، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه تجاری و مدیران عامل مناطق آزاد کیش، انزلی، ماکو، قشم، اروند، ارس و چابهار، گزارش‌های جداگانه‌ای را به طور خاص از دستاوردهایی که طی یک سال گذشته در اجرای چهار محور اقتصاد مقاومتی یعنی جذب فناوری و سرمایه خارجی، گسترش تولید و توسعه صادرات به دست آورده‌اند، ارائه کردند.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است