سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
18 آگوست 2015 ، ساعت 11:18 570 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :1678

«مصیبت شب یارانه»

 علی طیب نیا اعلام کرده بود هر ماه باید ٣ هزار و ۴٠٠ میلیارد تومان یارانه پرداخت‌ کنیم و شب‌هایی که قرار است یارانه واریز شود، شب مصیبت دولت است‌.

به گزارش جلال شرق ، «روزنامه اعتماد »در گزارش نخست خود با عنوان «مصیبت شب یارانه» به سخنان اخیر وزیر اقتصاد پرداخته است و می نویسد: «یارانه نقدی مرداد ماه در حالی شب گذشته به حساب‌ها واریز شد که دولت باز هم تعدادی از دریافت‌کنندگان را از لیست حذف کرده است. حذف پردرآمدها که از ماه دوم سال با متوقف کردن پرداخت برای ٢٠٠ هزار نفر آغاز شد همچنان در دستور کار قرار داشته و گویا دولت هر ماه تعدادی را شناسایی و به لیست حذف شده‌ها اضافه می‌کند و در مقابل هم به معترضان اعلام می‌کند که می‌توانند با ثبت اعتراض خود در سایت دوباره یارانه خود و خانواده‌شان را برقرار کنند. از آنجا که طرح خودانصرافی انجام شده در سال گذشته نشان داد ٧۶ میلیون نفر از جمعیت کشور خواهان دریافت یارانه هستند، به نظر می‌رسد تمام حذف شده‌ها با ثبت اعتراض‌شان دوباره به جمع یارانه‌بگیران می‌پیوندند و فقط هر ماه دولت دور باطل حذف و اضافه را انجام می‌دهد.

در این میان گویا اعلام تعداد حذف شده‌ها جزو اطلاعات محرمانه است چراکه همه مسئولان از عنوان کردن این آمار طفره می‌روند. این ماجرا را می‌توان حتی از صحبت‌های علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد نیز برداشت کرد. وزیر اقتصاد با حضور در جمع خبرنگاران بار مالی یارانه‌ها را هر ماه سه هزار و چند میلیارد تومان اعلام کرد تا از روی رقم دقیق واریزی که او اعلام می‌کند نتوان تعداد حذف شده‌ها از لیست دریافت‌کنندگان را محاسبه کرد. از ابتدای سال مشخص بود که برای پرداخت یارانه، دولت با ١٢ هزار میلیارد تومان کسری مواجه است. برای جبران این کسری مجلس پیشنهاد داد شش میلیون نفر از دریافت‌کنندگان یارانه که جزو پردرآمدها محسوب می‌شوند از لیست حذف شوند و به این ترتیب منابع و مصارف یارانه‌ها با هم جور دربیاید. هرچند این یک تکلیف قانونی بود اما دولت به دلیل تبعاتی که این حذف در پی داشت تا ماه دوم از سال اجرای این تکلیف را به تعویق انداخت و وقتی هم که پروژه حذف عملیاتی شد، پردرآمدها در گام نخست ٢٠٠ هزار تا ۴٠٠ هزار نفر عنوان شدند که بخشی از این

حذف شده‌ها نیز با اعتراض به حذف دوباره به لیست بازگشتند. اگرچه خبر حذف تعدادی از یارانه‌بگیران از سوی دولت اعلام شد اما این خبرها بدون اطلاعات دقیق و با اعداد و ارقام متفاوت بود. در برخی خبرها از حذف ٢٠٠هزار نفر صحبت شد یا به گفته غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دولت در خرداد ماه از حذف ۴٠٠ هزار نفر خبر داده بود، اما از همین تعداد حذف شده نیز به دلیل اعتراضات بالا، تعدادی دوباره به لیست دریافت‌کنندگان بازگردانده شدند».

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است