جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۱۰
آخرین اخبار
9 فروردین 1395 ، ساعت 17:57 2,411 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12649

ناطق نوری: برای بازگشت به سیاست پیر شده‌ام

علی اکبر ناطق نوری پس از چندین سال سکوت نسبی رسانه‌ای، بسیاری از وقایع سیاسی رخ داده در دوازده سال اخیر و جایی را که خود در این دوره در صحنه سیاسی ایران ایستاده بوده، تشریح کرده است و عدم حضورش در انتخابات را برای «کادرسازی» و در واقع ایجاد فرصت برای نسل آینده مدیران می‌داند؛ رویکردی که کمتر سیاستمداری در ایران دارد.

به گزارش جلال شرق ،  علی اکبر ناطق نوری، رئیس مجلس پنجم شورای اسلامی که زمانی در صدر اصولگرایی برای انتخابات قرار گرفته بود، در سال‌های اخیر و به ویژه پس از روی کار آمدن احمدی‌نژاد سکوت کرد و از سیاست فاصله گرفت. ناطق نوری از نشست‌های اصولگرایان در سال ۱۳۸۴ برای انتخاب گزینه نهایی و مخالفت شدیدش با احمدی نژاد روایت می‌کند که اتهامات غیرمستند رئیس دولت دهم به ناطق نوری را متناسب با روانشناسی انتقام جوی احمدی نژاد می‌سازد.

او که با ویژه نامه نوروزی اعتماد گفت و گو کرده و پس از مدت‌ها، سرانجام حاضر به یک گفت‌وگوی بی‌پرده شده، تأکید کرده که این روزها ترجیح می‌دهد به اداره حوزه علمیه‌اش در لواسانات بپردازد و خودش را از رسانه‌ها تحریم کرده است. بخش‌های مهم این گفت و گوی نسبتاً مفصل را اکنون در «تابناک» می‌خوانید؛

ـــ مرکز پژوهش های مجلس در دروه ریاست من تأسیس شد. این مرکز با ساختاری جداگانه از مجلس به وجود آمد تا از کارشناسان در خارج از مجلس استفاده شود و در مواردی نیز موجب رفع اختلافات میان دولت و مجلس شده است. بررسی ایجاد ساختمان جدید مجلس نیز در دوره ریاست من آغاز شد و خوشحالم که بنده سهم کوچکی در ایجاد این ساختمان داشتم و محل آن را به دلیل احیای مشروطیت و تاریخ ایرانی انتخاب کردیم که از نظر معماری و جذابیت بسیار بالایی برخوردار است.

ـــ  مجلس پنجم به این دلیل بر سر زبان ها افتاد که تا پیش از آن در مجلس چهارم اکثریت مطلق در اختیار اصولگرایان و در مجلس سوم در اختیار اصلاح طلبان بود؛ اما در مجلس پنجم شرایط متفاوت بود، زیرا هرچند اصولگرایان اکثریت مجلس را در اختیار داشتند، این اکثریت شکننده بود و اصلاح طلبان توانسته بودند اقلیتی مقتدر را تشکیل دهند. در مجلس پنجم زمانی که من برای نامزدی ریاست مجلس کاندیدا شدم، از طرف مقابل عبدالله نوری نیز به میدان آمد که اختلاف رأی ایشان با من تنها یازده رأی بود.

ـــ جریانات سیاسی بر خلاف کشورهای پیشرفته قاعده بازی را بلد نیستند و این موضوع گاهی بر خلاف مصالح و منافع ملی کشور قربانی این موضوع می شود. زمانی که در کشور دولت و یا جناحی قدرت را در دست می گیرد، همه عناصر جناح مقابل را در قدرت تغییر می دهد، در صورتی که کشوری مانند ایتالیا که عمر دولت ها کوتاه است کشور برهم نمی خورد، زیرا در آنجا سیستم حاکم است.

ـــ  پس از ۳۷ سال کماکان درآغاز راه قرار داریم و دائم در حال تجربه راه هایی هستیم که پیشتر تجربه شده است.

ـــ  افسوس می خورم و می گویم مهاجرانی اشتباه کرد که از کشور رفت. او غفلت کرد و هم به خود و هم به کشور جفا کرد. مهاجرانی انسانی با استعداد و باهوش بود.

ـــ  یکی از اتفاقات مهم مجلس همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری بود و پس از شکست من بسیاری منتظر بودند چه برخوردی میان مجلس و دولت به وجود خواهد آمد. قبل از پایان شمارش آرا به آقای خاتمی پیام تبریک دادم و این مثل آبی به روی آتش بود. بعد از انتخابات ریاست جمهوری بلافاصله به برنامه عادی خود ادامه دادم و اطرافیانی که ناراحت بودند را هم حتی دلداری دادم. در اولین جلسه مجلس پس از انتخابات گفتم که تا دیروز رقابت بود و از این پس رفاقت است و باید به دولت کمک کرد.

ـــ  خودکار درآوردم لایحه یک فوریتی دولت برای تکمیل سالن اجلاس سران را دوفوریتی کردم تا کار تسریع و سالن اجلاس زودتر احداث شود.

ـــ  من روی خبرنگاران حساسیت داشتم و می دیدم گاهی با آنها تند برخورد و یا تحقیرشان می کنند. من در این سال ها خبرنگاران را تحریم نکردم، خودم را تحریم کردم و مصلحت می بینم که مصاحبه نکنم.

ـــ  هیچ تفاوتی در برخورد با دولت آقای هاشمی و آقای خاتمی برای من نداشت. آقای هاشمی در میان رجال سیاسی معاصر کم نظیر است. با آقای خاتمی هیچگاه چالش و تنشی باهم نداشتیم.

ـــ  من با آقای روحانی از سال ۴۲ در مدرسه حجتیه آشنا هستیم. من و آقای روحانی در تمامی دوره های مجلس با هم همکاری کردیم و همیشه نیروی معتدلی بود. آقای روحانی هیچ گاه منتسب به هیچ جناحی نبود. آقای روحانی در زمان نایب رئیسی مجلس به شوخی به من می گفت، مگر اینکه مجلس سه شیفت شود که ما هم اداره کنیم و گرنه این رئیس هیچ موقع مریض نمی شود که نوبت ما شود. آقای روحانی به عنوان فردی فرهیخته و تحصیل کرده، خوش فهم و با استعداد مورد احترام همه بود.

ـــ  من تصور نمی کردم که روزی رئیس مجلس شوم.

ـــ  آقای هاشمی و شخص آقای روحانی بسیار اصرار داشتند که بنده در انتخابات ۹۲ شرکت کنم؛ اما از آنجایی که قصدی برای این کار نداشتم، به آقای روحانی گفتم، شما بیایید و من از شما حمایت می کنم. در دوره یازدهم مخالف حضور آقای هاشمی بودم. در دوره هشتم بسیار اصرار کردیم که بیایند که ابتدا نیامدند و پس از حضور ناگهانی ایشان هم به ما آسیب رسید و هم به ایشان.

ـــ  به آقای هاشمی در قبل از دوره ریاست جمهوری هشتم گفتم، حاضرم خود را در سطح وزیر تنزل دهم و با شما همکاری کنم زیرا کشور به شما نیاز دارد تا کارهای نیمه تمام را تمام کنید. پس از اعلام عدم حضور آقای هاشمی، کمیته پنج نفره ای شکل گرفت که از دل آن آقای لاریجانی برای ریاست جمهوری معرفی شد.

ـــ  در سال ۸۴ از طریق آقای باهنر به آقای قالیباف پیغام دادیم که اگر مایل هستند به این گروه پنج نفره بپیوندند اما ایشان گفتند که من نظامی هستم و پاگون دارم، باید با دستور بیایم که البته بعدها نظر ایشان تغییر کرد.

ـــ  آقای احمدی نژاد در آن دوران می گفت سایرین برنامه ندارند و اوست که برای کشور برنامه دارد. برای آقای احمدی نژاد یک ساعت و چهل و پنج دقیقه وقت گذاشتیم تا برنامه هایشان را بگویند، پس از آن مرحوم عسگراولادی با ایشان مخالفت کردند و من گفتم: آقای احمدی نژاد من حرف‌های شما را دقیق گوش دادم، ولی یا سواد تو خیلی زیاد است که من نمی فهمم چه می گویی یا حرف های بالای ابری می زنی.

ـــ  عدم حضور من در سیاست ربطی به ۸۸ ندارد و برای بازگشت به سیاست پیر شده‌ام.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است