چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۳:۲۱
آخرین اخبار
5 آذر 1394 ، ساعت 07:48 1,575 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6913

ناگفته های خلبان نجات یافته هواپیمای سرنگون شده روسیه

از طرف جنگنده ها ی ترکیه هیچ اخطاری برای ما ارسال نشد، نه اخطار رادیویی و نه اخطار تصویری,آنها هیچ تماسی با ما نداشتند به همین خاطر بود که ما طبق برنامه در حال انجام ماموریت خود بودیم…

به گزارش جلال شرق ، یکی از خلبانان هواپیمای سوخو ۲۴ سوریه که روز گذشته توسط ترکیه در خاک سوریه سرنگون شد و امروز با عملیات ویژه ارتش سوریه نجات پیدا کرد ، از راز سرنگون شدن هواپیمای روسی پرده برداشت.

به گزارش «تابناک»، نخستین جملات این خلبان حاکی از این است که ادعاهای مقامات نظامی ترکیه مبنی بر اینکه این هواپیما وارد حریم هوایی ترکیه شده و یا حدود ده بار به خلبانان اخطار شده که حریم هوایی ترکیه را ترک کنند، کذب بوده است .

بر اساس این گزارش،خلبان نجات یافته جنگنده سوخو ۲۴ روسیه، در مصاحبه ای با سایت خبری اسپوتنیک اعلام کرده که از طرف جنگنده ها ی ترکیه هیچ اخطاری برای آنان ارسال نشده،نه اخطار رادیویی و نه اخطار تصویری,نظامیان ترکیه هیچ تماسی با خلبانان نداشتند. وی اشاره کرد که  به همین خاطر بود که ما طبق برنامه در حال انجام ماموریت خود بودیم. شما باید متوجه  باشید که سرعت یک بمب افکن کروز  نسبت به یک جنگنده اف ۱۶ چقدر کمتر است.

این خلبان اضافه کرد که اگر آنان می خواستند به ما اخطار بدهند می توانستند با پرواز کردن جلوی  هواپیمای ما  به ما اخطار بدهند.اما هیچ یک از این کارها انجام  نشد  و یک راکت ناگهان به انتهای هواپیمای ما برخورد کرد. ما حتی فرصت مانور برای فرار از این راکت را هم نداشتیم.ما با منطقه آشنایی کامل داشتیم و دقیقا مطابق مسیر از پیش تعین شده در حال بازگشت به  پایگاه هوایی بودیم.

وی در پایان صحبت هایش همچنین گفت : بی صبرانه منتظر تایید سلامت از طرف تیم پزشکی ام و میخواهم هرچه زودتر به انجام ماموریت هایم بازگردم چرا که من دینی نسبت به مردم و کشورم دارم که باید آن را ادا کنم .

این در حالی است که در ساعات گذشته مقامات ترکیه اظهارات ضد و نقیضی را درباره این حادثه ابراز داشته اند. از یک سو مقامات نظامی این کشور مدعی هستند که این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و در طول کمتر از پنج دقیقه بیش از ده اخطار برای ترک حریم هوایی ترکیه دریافت کرده است. اما نخست وزیر این کشور مدعی است که هویت این هواپیما برای مقامات نظامی ترکیه نامشخص بوده است.

با این حال مقامات نظامی روسیه در واکنش به این حادثه خویشتنداری از خود نشان داده اند و رئیس جمهور و وزیر خارجه روسیه نیز اظهاراتی تندی در این باره خطاب به مقامات ترک از خود بروز نداده اند.

رئیس جمهور کشورمان نیز در واکنش به این حادثه ضمن دعوت ترکیه به خویشتنداری در جمله ای طعنه آمیز که خطاب آن به مقام های ترکیه برمی گردد گفته است که هواپیما و موشک اسباب بازی نیستند که اینقدر راحت برخی درباره استفاده از آنان صحبت می کنند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است